МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
Заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева заяви, че ще премахнат бюрократичната тежест, пред която бяха изправени до момента родителите на деца с онкохематологични заболявания. Жени Начева даде обещанието по време на проведения днес протест пред МЗ, организиран от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.
Членовете на организацията и представители на други сдружения и граждани, които застават зад каузата им, се събраха днес с надеждата, че не само ще има обещания, а предстои реална промяна и идва краят на абсурдите.
„Истината е, че бяхме обезверени, но след срещата на 10 юли в министерството има надежда. За първи път от много време се работи, при това оперативно, по поставяните от нас десет години въпроси“, заяви Симона Караиванова, която е част от УС на сдружението.
В разговорите вчера участваха както представители на здравното министерство и на сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“, така и директори на болници, шефовете на аптеките в здравните заведения, лекари и представители на НЗОК.
Ще има промяна в наредбите, увериха от МЗ. Най-важната е, че ще отпадне задължението на родителите да подават документи в здравната каса за отпускането на лекарства. В болниците ще разполагат с тези медикаменти, за да може лечението да започне веднага и родителите да не бъдат спъвани с бюрократични тежести.
„Надяваме се, че в администрацията ще си свършат работата. Налага се да бъдат правени промени в няколко наредби. Вчера постигнахме съгласие и адвокатите на сдружението да видят предложенията. Да, има очевидно политическа воля и виждам, че се работи. Увериха ни, че от началото на септември новата система ще заработи. Дотогава ние ще бъдем нащрек“, обясни още Симона Караиванова.
От сдружението няма как да бъдат спокойни, защото всички в него водят от години битка за живота на децата си всяка минута. Сега отбелязват, че има желание нещата да бъдат променени, но както Симона подчертава: „Ще повярвам единствено, когато видя с очите си, че това, за което настояваме е факт.“
Предстои да видим дали от МЗ ще спазят обещанието си и ще улеснят процедурите. Жени Начева каза днес, че срокът за промяна на наредби № 10 и № 2 е до края на месец юли. Заместник-министърът уточни, че процедурите ще бъдат оптимизирани по начин, който позволява осигуряването на нужното лечение не само на деца с онкохематологични, но и за заболявания, при които се изисква повтарящо се лечение. Здравните заведения ще правят вече заявки за период от 3 до 6 месеца. По този начин няма да липсват лекарства и терапията ще може да бъде осъществена, когато е нужно и без забавяне.
Личен архив
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Ванеса Караиванова: Да победиш рака означава да се пребориш със самия себе си и страховете си!
- Половин милион деца в Европа, спечелили битката с рака, имат нужда от подкрепа
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt)
- Проф. д-р Искра Русева Христозова, дмн
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
- Незабавно да бъде осигурен зелен коридор за децата с рак в ИСУЛ, призовават от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“
- Ще разполага ли и България с Център за възстановяване на деца с онкохематологични заболявания?
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
- Колко бързо ще бъде решен проблемът с лекарствата офлейбъл за децата с рак и редки заболявания
- Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“
- Откриват нов сектор към Детската онкохематология на УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив
Коментари към МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната