Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите

Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите

от 22 юни 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Статистиката сочи, че 25% от възрастните ще претърпят инсулт някога през живота си. 1/3 от оцелелите след него ще страдат от мозъчно увреждане, които ще доведе до нарушения в говора – състояние, известно като афазия. Тя засяга както говора, така и разбирането на чуждата реч и способността за четене и писане, без да влияе на интелигентността. Тежестта на симптомите може да варира от разбъркване на няколко думи до невъзможност да се говори.

Афазията води до депресия

Афазията може да влоши значително качеството на живота на пациентите и да доведе до прекъсване на лични взаимоотношения, загуба на работното място и отпадане на повечето социални ангажименти. В резултат 2/3 от хората с афазия изпадат в депресия. Все още много от тях не могат да намерят подходящата психологическа подкрепа, защото обикновено сеансите включват разговори, в които те не биха могли да участват.

Изследването на Сара Норткот, преподавател по речеви и езикови терапии към Лондонския университет „City“, и нейните колеги е насочено към намирането на начин психологическите терапии да бъдат адаптирани спрямо нуждите на пациенти с афазия след инсулт. След тясно сътрудничество с речеви терапевти, специалисти по психично здраве и самите потърпевши екипът успява да разработи терапия, която според болните дава резултат и им помага да живеят по-пълноценно.

Достъпна терапия

Норткот пояснява, че терапията е адаптиран вариант на така наречената „кратка терапия, фокусирана върху намирането на решения“. Тя дава възможност на пациентите да осъществят важни промени в живота си. Предразполага ги да опишат как виждат бъдещето си, да проверят уменията си и същевременно ги подкрепя по пътя на адаптация към новите обстоятелства. По време на сеансите хората могат да обсъдят с терапевта своите преживявания и мисли.

В експеримента на лондонския екип участват 30 души с инсулт, които страдат от афазия. 14 от тях проявяват тежки симптоми, а останалите 16 – по-леки. Те претърпяват инсулт между 6 месеца и 12 години преди началото на проучването. Всеки доброволец може да се подложи на максимум 6 сеанса с продължителност около час и интервал между тях повече от 3 месеца. Речевите терапевти са специално обучени за целта.

Визуални средства за улесняване на комуникацията

За да бъде приложим подходът при пациентите с инсулт, се използват различни средства, чрез които те могат да споделят емоциите и мислите си – разговори, жестове, картини, предмети, мимики или изписване на ключови думи и изрази. Въпреки че интелигентността на пострадалите не е засегната, голяма част от тях трудно разбират, когато човекът отсреща говори бързо.

С цел да улеснят участниците при разбирането, експертите използват опростен език, говорят по-бавно и си служат с визуални средства при комуникацията – писане на ключови думи, жестове и картини/ снимки. Най-важният елемент обаче, без който лечението не би дало резултат, е времето. Пациентите разполагат с достатъчно време, за да изразят мислите си и да обработят информацията, която получават от терапевта.

Времето – ключов елемент от терапията

Пациентите са подтиквани да споделят как си представят пълноценния живот с афазия. Те могат да посетят терапевта, за да се похвалят, че са постигнали малък успех като например да си сипят сами храна в чинията. За всеки друг подобно постижение би изглеждало странно, но не и за човек, който дълго време не е успявал да се обслужи самостоятелно. Сеансите са мястото, където доброволците спокойно могат да разкажат за първите мисли, след като разбират, че страдат от афазия, за времето, прекарано в болницата или периода на възстановяване и адаптиране към новия начин на живот след инсулта.

Ролята на пациентите не е само пасивна. Те опитват да развият своите качества, така че по-лесно да свикнат с предизвикателствата, които ги очакват.

Обратна връзка от пациентите

Обратната връзка от групата участници разкрива, че терапията има положителен ефект върху афазията и че е много важно всеки, който страда от речевото нарушение, да потърси психологическа помощ.

Много от пациентите са благодарни, че има с кого да споделят под някаква форма какво изпитват, какви са очакванията им и какво мислят за живота с афазия след прекаран инсулт.

Не на последно място те споделят, че се радват на компанията и възможността да се почувстват свързани с друго човешко същество.
Немалка част от пациентите разкриват, че животът им се е променил в положителна посока след провеждането на терапията. Някои добиват увереност да говорят отново по телефон, а други да си припомнят любими занимания като готвенето например. Разговорите с терапевт им вдъхват кураж и ги карат да се чувстват както преди.

Проучването на Сара Норткот показва, че дори хората със сериозни речеви нарушения могат да се възползват от лечението, когато тя е адаптирана за техните специфични нужди. Важно условие е въвлечените в целия процес речеви експерти, терапевти и здравни работници да бъдат добре обучени и да подходят уверено спрямо пациентите с афазия.

Броят на хората с афазия не е никак малък, но информираността относно състоянието остава слаба. Те често са самотни, а единственото, от което имат нужда, за да живеят по-добре, е време. Време да изразят себе си. Време да покажат кои са всъщност и да напомнят на останалите, че зад неспособността да говорят се крие един и същ човек, който иска да бъде забелязан и оценен.

Източник:

Losing speech after a stroke can negatively affect mental health – but therapy can provide hope: https://theconversation.com/losing-speech-after-a-stroke-can-negatively-affect-mental-health-but-therapy-can-provide-hope

Още по темата:
  • Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
  • Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт
  • Руски учени разработват високотехнологична машина за рехабилитация след инсулт и травми на гръбначния стълб Руски учени разработват високотехнологична машина за рехабилитация след инсулт и травми на гръбначния стълб
  • Протеин от отрова на паяк може да е спасението за прекаралите инсулт Протеин от отрова на паяк може да е спасението за прекаралите инсулт
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30
24.80лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
37.20лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
15.90лв.

ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО

Коментари към Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 18:07
    Коментирайте "Терапия за възстановяване на говора след инсулт подобрява психичното здраве на пациентите"

НОВИНАТА е свързана към

  • Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
  • Хората с кръвна група А са по-застрашени от инсулт преди 60-те
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Инсулт
  • Елица Хадживълчева: За една година 1333 деца се научиха да разпознават симптомите на инсулта
  • Създадоха лекарство, което може да възстанови движенията на пациент след инсулт
  • Личи
  • Първа помощ при инсулт
  • Открийте 7 признака за инсулт при жените
  • Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Септилин таблетки на Хималая може ли да се пият от болен с инсулт?

преди 1982 дни, 10 мин.

Хоспис в София, подходящ за възрастен човек с инсулт

преди 2004 дни, 3 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 6 часа и 8 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 2 часа и 18 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 18 часа и 59 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 1 час и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му

Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му

от 30 яну 2025г. Прочети повече
Инсулт Инсулт

Инсулт

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването

Доц. д-р Клара Докова - Регистрите за инсулт - инструмент за превенция на заболяването

от 10 фев 2023г. Прочети повече
Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival