Течна биопсия открива ранен рак на панкреаса с 97% точност
Акценти
|
Метод, известен като течна биопсия, който съчетава микроРНК сигнатура и добре известен биомаркер за рак на панкреаса, открива панкреатичен дуктален аденокарцином (най-често срещаният тип рак на панкреаса) в първи и втори стадий с 97% точност. Изследването, описващо подробно разработването на теста, е представено на годишна среща на Американската асоциация за изследване на рака.
„Доста окуражаващо е да знаем, че разполагаме с кръвен тест, който потенциално може да открие рак на панкреаса в ранен етап.“, споделя д-р Аджай Гоел, старши автор на изследването и ръководител на Отдела по молекулярна медицина в Раковия център City of Hope.
>>> Ракът на панкреаса при жените е свързан с особености на имунитета им
Течна биопсия за откриване на рак на панкреаса
Проучването, което не е публикувано в рецензирано списание, включва 984 души – пациенти с рак на панкреаса и контроли – живеещи в Япония, Съединените щати, Южна Корея и Китай.
Изследователите събират кръвни проби от всички участници и тестват експресията на набор от малки молекули, наречени микроРНК, които са идентифицирани в екзозоми, открити в кръвта. Екзозомите представляват малки везикули, които се отделят както от ракови, така и от здрави клетки в кръвта.
„Раковите клетки са склонни да освобождават много повече екзозоми в сравнение със здравите клетки, тъй като при тях се наблюдава изключително бързо делене.“, коментира д-р Гоел. „След като екзозомите бъдат освободени от туморните клетки, те циркулират в кръвния поток.“
Екипът на Гоел идентифицира осем микроРНК, открити в екзозоми, които се отделят от ракови клетки в панкреаса, и пет микроРНК в кръвта – маркери, използвани от учените за определяне дали екзозомите на дадено лице са свързани с наличието на рак на панкреаса.
Изследователите установяват, че методът открива 93% от раковите заболявания на панкреаса сред американските доброволци, както и 91% и 88% от случаите на рак съответно в южнокорейската и китайската кохорти.
При повторното провеждане на тестовете учените включват ключов протеин, наречен CA19-9, за който е известно, че е свързан с рак на панкреаса. Резултатите разкриват, че комбинираният подход показва по-висока точност при откриването на ракови заболявания в ранен стадий – 97%.
„Това, от което сме развълнувани, е, че този тест работи прекрасно не само във всички етапи, но е и 97% точен при идентифицирането на раково заболяване на панкреаса в първи и втори стадий.“, коментира Гоел. Той добавя също, че тестът показва фалшиво положителни резултати при по-малко от 5% от пациентите.
Междувременно учените споделят, че има още много работа за вършене. В момента са в ход усилия за използване на теста за скрининг на хиляди събрани кръвни проби от PLCO – проспективно проучване за скрининг на рак при здрави хора. Изследователите желаят също да проверят дали тестът може да разграничи доброкачествените кисти на панкреаса от тези, които прогресират до рак.
Необходими са действия
Има различни кръвни тестове за рак на панкреаса, които се използват в медицината, но те често се прилагат при хора, които вече са диагностицирани с болестта. Лекарите ги използват по време и след назначено лечение, с цел да се определи как реагира ракът. Към момента обаче няма кръвен тест, който може да открие ранен рак на панкреаса.
>>> Създадоха иРНК ваксина срещу рак на панкреаса
Гоел и колегите му споделят, че техният подход „може потенциално да бъде допълнително валидиран за клинична употреба в близко бъдеще. „Като цяло бяхме развълнувани от данните, тъй като ракът на панкреаса е изключително смъртоносен.“
„Броят на хората, които ще бъдат засегнати от онкологичното заболяване, ще продължи да расте.“, коментира Гоел. „Необходими са действия и сме изключително развълнувани, че разполагаме с течна биопсия за ранно откриване на рак на панкреаса с изключително висока чувствителност.“
Според д-р Брайън Уолпин, директор на Центъра за рак на стомашно-чревния тракт към Института за рак Dana-Farber, методът може да бъде изключително полезен, тъй като поставянето на диагноза може да включва поредица от сканирания, кръвни изследвания и биопсии, които обикновено се извършват след появата на симптоми (жълтеница, загуба на тегло, умора), когато вече е твърде вероятно ракът да е в напреднал стадий.
„По-голямата част от пациентите, които имат рак на панкреаса, са в напреднал стадий към момента на поставяне на диагнозата, което затруднява лечението.“, споделя Уолпин. „Ракът на панкреаса е различен от много други видове ракови заболявания, при които пациентите могат да бъдат диагностицирани на по-ранен етап. Симптомите на рак на панкреаса обикновено са по-малко специфични – стомашен дискомфорт или загуба на тегло – които често са пренебрегвани.“
Тъй като ракът на панкреаса е сравнително необичаен, екипът на Гоел не предвижда да се използва за общ скрининг, а по-скоро при високорискови пациенти, като например такива с новодиагностициран диабет тип 2, фамилна анамнеза или предразполагащи генетични мутации.
„Като онколог знам колко смъртоносен и труден за лечение е ракът на панкреаса.“, споделя Гоел. „Тест, който може надеждно да открие рак на панкреаса в ранен стадий с приемлив процент на фалшиво положителните резултати, би бил изключително полезен.“
- Liquid biopsy has near-perfect accuracy for early pancreatic cancer: https://www.medscape.com/viewarticle/liquid-biopsy-has-near-perfect-accuracy-early-pancreatic-2024a10006ut?form=fpf
- There’s still no standard test to detect pancreatic cancer early. Scientists are working to change that: https://edition.cnn.com/2024/04/08/health/pancreatic-cancer-early-detection-liquid-biopsy-study/index
Коментари към Течна биопсия открива ранен рак на панкреаса с 97% точност