Ракът на панкреаса при жените е свързан с особености на имунитета им
Екип от Каролинския институт, Швеция, установява, че при рака на панкреаса имунотерапията, която иначе е ефективна за други видове рак, има ограничен ефект и е различна за жените и мъжете.
Изследването е резултат от желанието на учените да разберат защо жените реагират по-слабо при лечението на рака на панкреаса и смъртността при тях е по-голяма.
Предишни проучвания показват, че в мъжката и женската имунни системи съществуват биологични различия, свързани с пола, които в комбинация с действието на други маркери определят растежа на туморите от една страна, а от друга – способността на тялото да се защитава срещу тях.
Изследването
Настоящото изследване се концентрира върху търсенето на отговори за това какво може да причини различията, свързани с пола, да играят роля в имунния отговор към рака на панкреаса.
Екипът изследва туморните проби на хора с рак на панкреаса. От тях учените извличат туморни клетки и телцата на имунната система, които са вътре в тумора.
Следва анализ на нивото на активност на гените и проучване на протеиновите молекули, които те произвеждат. След което идва ред на етапа, в който сравняват резултатите с пола на болните и колко от тях са оцелели след терапията.
Резултатите
Учените разбират, че ниските шансове за оцеляване на хората с рак на панкреаса са свързани с наличието в туморите им на определен клас макрофаги (един от видовете клетки на имунната система, с които тя се бори срещу микроорганизмите и клетките с чужда генетична информация), на чиято повърхност има FPR2 рецептори.
И точно активирането на тези рецептори принуждава имунните клетки да произвеждат сигнални молекули, които потискат активността на други части от имунната система и предпазват тумора от унищожаване.
За да проверят правотата на изводите си, изследователите имплантират части от тумори в тялото на женски мишки. Модифицират ДНК на гризачите по такъв начин, че техните макрофаги спират да произвеждат FPR2 рецептори.
Резултатът е, че екипът наблюдава как растежът на туморите се забавя значително, а реакцията на организма към действието на имунотерапията се повишава.
>>> Лечение при рак на панкреаса
Проучването показва ясно разликата в свойствата на тумора при мъже и жени с рак на панкреаса. Оказва се, че жените имат имунна клетка, която защитава тумора и не позволява на Т-клетките на имунната система да проникнат в него и да атакуват раковите клетки.
„Резултатите, които получихме, показват, че имунните клетки експресират специфичния протеин FPR2 и могат да служат като характерен за пола прогностичен фактор, но и като терапевтична цел“, казва доц. Дивоф Сархан, един от водещите автори на проучването и асистент в Катедрата по лабораторна медицина на Каролинския институт.
Колегата й проф. Фей Хе, гост изследовател в Катедрата, е категоричен, че резултатите, постигнати от тях, дават нови перспективи, които ще имат сериозно въздействие върху лечението на рака на панкреаса.
„Съществуват все повече доказателства, че мъжките и женските хормони влияят на имунната ни система, но остава да бъде направено още много преди полът да бъде включен като очевиден биологичен фактор в медицинските изследвания и в терапията“, казва проф. Фей Хе.
Бъдещи проучвания
Резултатите от настоящото изследване, публикувани в Cancer Research, могат да бъдат полезни за разработване на диагностични инструменти и имунотерапия за рак на панкреаса, в които вече се отчитат биологичните различния между жените и мъжете.
„Следващата ни стъпка е имунотерапия за жени. В момента правим обширни и задълбочени анализи, за да разберем как имунологичните полови различия стимулират развитието на тумори при жените и мъжете с рак на панкреаса. Така ще успеем да разработим терапии за всяка група“, споделя доц. Сархан.
За екипа
Проучването е резултат от тясното сътрудничество между учени от Каролинския институт, Каролинската университетска болница, Университетът Упсала в Швеция както и университети в Канада, Китай и Сингапур.
Доц. Дивоф Сархан е ръководител на група в Катедрата по лабораторна медицина и отделението й по патология. Научните й интереси са насочени към изучаването на последиците от туморната микросреда, туморната имунология, имунната памет на NK клетките (клетките естествени убийци). Основната мисия на доц. Сархан и екипа й е разработването на нови имунотерапии за рак, съобразени с това дали болните са жени, или мъже.
- Недостигът на магнезий увеличава риска от рак на панкреаса
- Възможно ли е кетогенната диета да направи химиотерапията при рак на панкреаса по-ефективна
- Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст
- Високата кръвна захар може би подсказва бъдещ рак на панкреаса
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- CA 19-9 туморен маркер
- Заместително лечение с панкреасни ензими
- Лечение при рак на панкреаса
- Рентгеново изследване на панкреаса (задстомашната жлеза)
- Кои са симптомите на рака на панкреаса?
- Лъчетерапия намалява болката при пациенти с рак на панкреаса
- Недостигът на магнезий увеличава риска от рак на панкреаса
- Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст
- Нов уринен тест ще открива бързо рака на панкреаса
- Създадоха иРНК ваксина срещу рак на панкреаса
Коментари към Ракът на панкреаса при жените е свързан с особености на имунитета им