Проф. д-р Кристоф Цилински: Съвременната химиотерапия подобрява лечението след операция на рака на панкреаса
Акценти
|
Проф. д-р Кристоф Цилински е специалист по медицинска онкология и клинична имунология, виден специалист в областта на лечението на рака. Медицински директор на Wiener Privatklinik, една от най-големите частни болници в Австрия, както и координиращ лекар в Централноевропейския център за ракови заболявания Academy Cancer Center. Проф. Цилински е ръководител на Клиничното отделение по онкология в Медицинския университет във Виена, както и на Групата за сътрудничество в областта на онкологията за Централна и Източна Европа. Той е автор на множество научни публикации, рецензии и книги. Главен редактор е на списанието на Европейското дружество по медицинска онкология ESMO Open. През 2023 г. за поредна година проф. Цилински е включен в списъка на Станфордския университет сред най-цитираните изследователи в света.
Какви са симптомите и ранните признаци на рака на панкреаса и защо е толкова трудно да се диагностицира в ранен стадий?
Ракът на панкреаса е изключително сериозно заболяване поради факта, че ранното му откриване е изключително трудно и почти невъзможно. Пациентите в повечето случаи идват в напреднал стадий, когато са развили или силни болки в гърба поради засягане на нервните структури в близост до органа, или с жълтеница поради засягане на жлъчните пътища. Ситуацията се усложнява допълнително поради специфичната анатомична структура на областта, която обхваща не само панкреаса, но и други органи, като черния дроб и жлъчните пътища. Освен това могат да бъдат засегнати големи кръвоносни съдове, които преминават през мястото на главата на панкреаса. Степента на засягането на тези кръвоносни съдове често определя дали заболяването може да бъде оперирано или не.
Какви диагностични техники се използват за откриване на рак на панкреаса?
По отношение на диагнозата и след провеждането на радиологични изследвания, хистологията на тумора е решаваща за определянето на лечението. Въпреки че около 80% от случаите на рак на панкреаса са с аденокарциномен произход (тъкан, която произвежда муцинозни продукти), съществува вероятност злокачествената тъкан да е с невроендокринен произход, което дава много по-добра прогноза поради нашата отлична способност да влияем върху механизмите, водещи до растеж на тумора. Ето защо при всеки пациент с рак на панкреаса трябва да се направи хистологичен анализ, който обикновено се постига чрез тънкоиглена биопсия с помощта на компютърна томография.
Как се вземат решения относно плана за лечение на пациент с рак на панкреаса?
След установяване на хистологията и провеждане на радиологични изследвания, задачата на мултидисциплинарният туморен борд, включващ радиолози, медицински онколози, радиотерапевти и хирурзи, е да определи възможността за оперативно лечение на тумора. Ако не са засегнати съседни органи, туморът може да се отстрани оперативно веднага. Друга опция е туморът да се оперира на по-късен етап, след намаляване на размера му. При някои случаи извършването на операция е невъзможно. Ако операцията е възможна, тя следва да бъде изпълнена, но само в случаи, когато може да бъде извършена радикална резекция на тумора, без да остане видима туморна тъкан на място.
Какви са основните методи, които се използват в медицинската онкология за неговото лечение?
Медицинските онкологични методи включват лечение след операция, за което е доказано, че значително подобрява прогнозата на пациентите, лечение преди операцията, с цел намаляване на размера на тумора, за да се направи оперативен, и накрая, поддържане на състоянието на пациента възможно най-дълго в случай на метастазно и неподлежащо на операция заболяване.
Бихте ли описали новите методи за лечение, включително хирургията, химиотерапията и имунотерапията, и тяхната роля в лечението на това заболяване?
При аденокарциномите на панкреаса, химиотерапията е основният метод на лечение, като понякога се прилага и в комбинация с лъчетерапия. Химиотерапията включва съвременни лекарства, които се прилагат през доста кратки интервали на лечение. Доказано е, че прилагането на такава съвременна химиотерапия подобрява резултатите от лечението след операция и може да предостави възможност за оперативно отстраняване на първоначално нелечим тумор. Химиотерапията е ефективна, макар и в по-малка степен, при метастазно и неподлежащо на операция заболяване, където е доказано, че удължава продължителността на живота на пациента в сравнение с по-стари терапии.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- CA 19-9 туморен маркер
- Заместително лечение с панкреасни ензими
- Лечение при рак на панкреаса
- Рентгеново изследване на панкреаса (задстомашната жлеза)
- Ракът на панкреаса при жените е свързан с особености на имунитета им
- Кои са симптомите на рака на панкреаса?
- Лъчетерапия намалява болката при пациенти с рак на панкреаса
- Недостигът на магнезий увеличава риска от рак на панкреаса
- Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст
- Нов уринен тест ще открива бързо рака на панкреаса
Коментари към Проф. д-р Кристоф Цилински: Съвременната химиотерапия подобрява лечението след операция на рака на панкреаса