Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст

Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст

от 08 окт 2013г.
Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Панкреасната или задстомашната жлеза е изключително важен орган, който е свързан с редица болестни промени. Основните групи заболявания са възпалителните и туморните.

Остро настъпващото възпаление може да протече леко с болка и повръщане за няколко дни и пълно възстановяване на жлезата. При тежката форма обаче, т.нар. хеморагично- некротичен панкреатит, настъпва самосмилане на органа от собствените му ензими - състояние, при което смъртността достига 30-60% според различни проучвания.

Две са основните причини за острия панкреатит в над 90% от случаите - алкохолът и усложнената жлъчно-каменна болест, като рискът е почти равен. Останалите няколко процента са в резултат на травма, обилно хранене с животински мазнини, автоимунни причини и токсини.

"В държави с прекомерна употреба на алкохол заболяването е по-често свързано с него и по-малко с патологията на жлъчната система", обяснява проф. Никола Григоров, дмн, началник-клиника по вътрешни болести към Втора МБАЛ. По думите му този факт се отнася и за България.

Острото възпаление, причинено от алкохол, протича по-тежко, тъй като той има директно токсично въздействие върху жлeзата. Естествено, болестта не настъпва от едно напиване с приятели, а от продължителен прием на големи количества алкохол. Въпреки че панкреасът разполага със защитни механизми, понякога и те не могат да се справят със системната алкохолна злоупотреба.

Жлезата е сложно изградена - има екзокринна и ендокринна функция.

Произвежда ензими, които участват в чревното хранене, и бикарбонати, потискащи киселинността на стомаха, за да могат ферментите в червата да си вършат работата. Ендокринната й функция е свързана с производство на инсулин и неговия антагонист - глюкагон. Тя произвежда и много други хормони, без които не може да функционира организмът ни. И понеже панкреасът е с много функции, възпалителните и туморните процеси са доста разнообразни и понякога трудни за диагностициране.

Първите прояви на острото възпаление са тежест в коремната област, остра болка, позиви за повръщане. Обикновено това става след или по време на жлъчна криза, както и след прием на значително количество алкохол. Страдащият търси помощ в болнично заведение, където се установява високо ниво на левкоцитите и ензима амилаза в кръвта. Ехографията и компютърната томография уточняват заболяването. Тази диагностика на един образ и един тест е съвременният подход и диагнозата се поставя бързо.

"Така наречената оточна форма на острия панкреатит е по-леката, минава сравнително бързо - болката, гаденето, повръщането, диспептичните оплаквания изчезват след около една седмица. По-важно е как ще се постъпи и каква стратегия ще се избере за лечението на острия хеморагичен-некротичен панкреатит, който е с висок процент смъртност", алармира проф. Григоров. Ако това състояние се преодолее, настъпва хроничната форма на панкреатита.

Тежката хеморагично-некротична форма е по-опасна като протичане, защото застрашава живота на болния. По време на първата фаза на болестта вътре в жлезата се освобождават собствените ензими, които започват да я смилат. Следва втората, възпалителната фаза, която може да предизвика истинското тежко гнойно възпаление - т.нар гноен панкреатит.

Така жлезата се самоунищожава в определена степен, а в болестната каскада се включват други органи и системи (сърдечна, белодробна, бъбречна), които са причина за смърт в 40-60% .

Как да се лекува острият некротично-хеморагичен панкератит?

"Не бива да се бърза с операцията на острия хеморагичен-некротичен панкреатит. Въпреки това някои специалисти все още го правят. Важно е болният да се постави в реанимационна обстановка, за да се контролират основните жизнени функции, да се използват антибиотици и лекарства за поставяне на жлезата в покой, доколкото е възможно, за да бъде прекъснато самосмилането. През 1992 г. в Атина на Европейската гастроентерологична седмица и през 1993 г. в Лос Анджелис на световен конгрес лансирах за първи път идеята, че не бива да се бърза с операцията при остър хеморагичен-некротичен панкреатит, а да се поставят катетри под ултразвуков контрол, за да се избегне инфекцията на отворения корем. В момента, в който се отвори коремът на болния , инфекцията нахлува и става по-страшно. Смъртта настъпва именно от тази инфекция. А чрез въведените специални катетри се изсмукват некротичните материи и се избягва инфекцията. Това стана възможно след навлизането в клиничната практика на т.нар. инвазивна ехография, при която в корема под контрол на апаратурата се въвеждат различни дренажни катетри. Не бива да се бърза с хирургията, въпреки че тя има своето място при определени обстоятелства," коментира още проф. Григоров.

При хроничния панкреатит настъпва загуба на част от жлезата. Затова хората с това заболяване трябва цял живот да са на поддържащо ензимно лечение с панкреасни ензимни препарати, подобно на диабетиците с инсулин. Някои от медикаментите се взимат в големи дози и не са евтини, обръща внимание ученият. Повечето от пациентите в напреднал стадий на болестта, които са няколкостотин у нас и са от средна и ниска класа, не могат да си платят сами лечението, тъй като държавата не отделя средства, за да реимбурсира напълно тези медикаменти.

Хроничният и острият панкреатит водят в крайните си фази и до вторичен диабет, защото в хода на болестта се унищожава частично или напълно инсулинопродуциращият апарат. Тогава се налага инсулиново лечение.

При панкреатит диетата е задължителна.

От менюто се изключват груби и пикантни храни, запръжки, боб, леща, грах, които съдържат много целулоза и дразнят стомашно-чревния тракт. Абсолютно забранено е приемането на алкохол и животински мазнини и това трябва да се спазва цял живот. Приемът на мастноразтворими витамини А, D, Е,К е задължителен. Важно е храненето да става на малки порции 4-5 пъти дневно заради намаления капацитет на панкреасните ензими.

По-обилните количества храна и загубата на ензими водят до тежки диарии.

Друг проблем, свързан с панкреаса, са кистите, които са няколко вида - псевдокисти след прекаран панкреатит, вродени и придобити, доброкачествени и злокачествени. Според проф. Григоров най-чести и "по-интересни" са псевдокистите. След остър панкреатит с разпадане на жлезата, организмът успява да стопира процеса на определено ниво и да спре разграждането. Той обвива разпадната течност с фиброзна съединителна тъкан и я ограничава като киста. Тя може да се възпали, да перфорира, да активира нов панкератит и да създаде сериозни проблеми.

"Кистите обикновено се третираха чрез сложни операции. Въведеното у нас още по време на работата ми в ИСУЛ пункционно и дренажно лечение под ултразвуков контрол се превърна от алтернатива на хирургията в рутинно през последните години. След контролирана пункция на кистата се изсмуква съдържанието й, промива се или се вкарва катетър при по-големите, който се подържа до пълното й "изсъхване". Това беше малка революция в лечението на тази панкреасна патология. Разбира се, че крие рискове, защото е работа на тъмно, но без рискове не може. Първата ми публикация във Франция беше точно за тези кисти. Метода въведох в ИСУЛ през 80-те години на миналия век, малко след като се беше появил в световната практична медицина."

Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст и е с много висок злокачествен потенциал, категоричен е проф. Григоров. И отново напомня, че е важно да се хване в по-ранен стадий, когато може да се отстрани тумора. Проблемът е, че този стадий не е много дълъг и протича почти безсимптомно. Операцията е сложна. Отстраняват се не само туморът, но и веригите лимфни възли и засегнатите съседни структури.

Статистиката е жестока - дори и след добре направена операция по всички правила, само 20-30% от хората оцеляват година след операцията, а след 5 години - само 5%.

 

Още по темата:
  • Кога започва старостта? Кога започва старостта?
  • Възрастта е враг на огледалото Възрастта е враг на огледалото
  • Недостигът на магнезий увеличава риска от рак на панкреаса Недостигът на магнезий увеличава риска от рак на панкреаса
  • Сексът след 65 години - мисията възможна Сексът след 65 години - мисията възможна
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТАВЕКС таблетки * 32 ЗОНАФАРМ
14.20лв.

СТАВЕКС таблетки * 32 ЗОНАФАРМ

НЮ НЕЙЧЪР МАСЛО ЛЕНЕНО 50 мл.
5.30лв.

НЮ НЕЙЧЪР МАСЛО ЛЕНЕНО 50 мл.

ДЮКРЕ МЕЛАСКРИН НОЩЕН КРЕМ 50 мл
82.70лв.

ДЮКРЕ МЕЛАСКРИН НОЩЕН КРЕМ 50 мл

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ХЛАПЕТА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ХЛАПЕТА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ КОЛИБРИ ПРЕМИУМ СПЕШЪЛ размер L * 14
42.30лв.

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ КОЛИБРИ ПРЕМИУМ СПЕШЪЛ размер L * 14

Коментари към Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:40
    Коментирайте "Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - втора част
  • 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
  • Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
  • Раковите клетки използват уридин като източник на енергия при липса на захар
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Домашна тренировка с най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - първа част
  • CA 19-9 туморен маркер
  • Заместително лечение с панкреасни ензими
  • Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 369 дни, 13 часа и 13 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 31 май, 2024 година

преди 369 дни, 13 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 10 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival