Създадоха иРНК ваксина срещу рак на панкреаса

Персонализирана иРНК ваксина срещу рак на панкреаса дава много добри резултати по време на малко клинично проучване върху хора, чието заболяване е открито рано и позволява туморът да бъде отстранен оперативно.
Ракът на панкреаса най-смъртоносният, като възможностите за лечение са твърде ограничени. Ваксината autogene cevumeran е създадена от компанията „BioNTech“. Тя е персонализирана, което означава, че действието й ще бъде съобразено със състоянието и нуждите на отделния пациент.
Резултати от клиничното изпитване на ваксината срещу рак на панкреаса
В изпитването са включени 16 души, които са ваксинирани с новия препарат 9 седмици след оперативното премахване на тумора. При осем от тях ефективността е твърде ниска и ракът се завръща отново. При другите осем обаче резултатът е обнадеждаващ, тъй като не се разболяват през следващите 18 месеца. Данните бяха оповестени от „BioNTech“ на 5 юни 2022 г.
Ще помогне ли ваксината на поне половината от пациентите с рак на панкреаса?
За съжаление не. Клиничното изпитване е твърде малко, което прави резултатите ненадеждни. Необходими са допълнителни изследвания, преди да се потвърди ефективността на ваксината.
Също така, доброволците са хора, които са диагностицирани с рак на панкреаса достатъчно рано, за да бъдат оперирани и туморът да бъде отстранен, преди да се е разпространил в други части на тялото. „Едва 10% от всички заболели от рак на панкреаса разбират толкова рано за заболяването“, споделя Крис Макдоналд от британската благотворителна организация „Pancreatic Cancer UK“. Дори да запази високата си ефективност при големи групи участници, това не означава, че препаратът би помогнал на пациенти в напреднал стадий. Все пак надеждата остава.
Защо ракът на панкреаса се открива късно?
Според Макдоналд симптомите на рак на панкреаса се идентифицират трудно. 70% от онкоболните са диагностицирани толкова късно, че няма шанс да бъдат излекувани.
Принцип на действие на иРНК ваксината срещу рак на панкреаса
Когато туморът бъде отстранен, раковите клетки се секвенират и сравняват със здрави, взети от същия пациент. Екипът от „BioNTech“ е насочил усилията си към намирането на протеини, които са мутирали в раковите клетки и съответно се различават лесно от останалите. Следващата стъпка е създаването на иРНК (нещо като генетична рецепта), която кодира до 20 от откритите протеини и по-късно бива инжектирана в човека. Крайната цел е да се „обучи“ имунната система кои са клетките, произвеждащи протеините, и как да ги унищожава. На практика ваксината работи на принципа на иРНК ваксината срещу коронавирус.
Само с иРНК ваксината ли са лекувани пациентите по време на изпитанието?
Не. Те са подложени и на химиотерапия, която е стандартна процедура след операция, и приемат лекарството атезолизумаб (atezolizumab) – вид инхибитор на контролната точка PD-1. Някои видове рак инструктират имунната система да не ги атакува. Задачата на PD-1 инхибитора е да блокира сигнала и да позволи на имунната система да се бори с болестта.
Има ли гаранция, че ракът няма да се появи отново?
Само продължително проследяване и по-мащабни изпитания могат да отговорят на този въпрос. Ако раковите клетки оцелеят след комбинираното лечение, те биха могли да развият резистентност и към действието на самата ваксина. Неслучайно при някои пациенти с рак провежданата терапия дава резултат в началото, но по-късно спира да действа. Макдоналд добавя: „Всяко раково заболяване може да се появи отново.“
Кога ще бъде пусната ваксината на пазара?
Зависи от решенията на „BioNTech“ и регулаторните органи. Предвид малкия процент хора, които се излекуват от рак на панкреаса, е напълно възможно процесът по одобрението й да бъде ускорен, в случай, че резултатите от изпитванията са добри.
Това първата иРНК ваксина срещу рак ли е?
Не. Изследователите прилагат иРНК метода за лечение на ракови заболявания от далечната 2008 г. Резултатите са противоречиви, но технологията се усъвършенства непрекъснато, а успехът на иРНК ваксините срещу COVID-19 даде допълнителен тласък в областта. Клиничните изпитвания продължават.
Има ли и други видове ваксини срещу рак, освен иРНК?
Да, много са. Екипите използват различни научни методи, а част от създадените вече ваксини са одобрени.
Sipuleucel-T (с търговското наименование Provenge) е ваксина срещу рак на простатата. При нейното разработване учените излагат имунните клетки на действието на протеин, причиняващ заболяването. По-късно същите имунни клетки се инжектират в пациента.
Има още няколко препарата срещу рак, които намаляват риска от разболяване, като предпазват от инфекции с вирусите причинители. Такава е например HPV ваксината, която е с доказана висока ефективност срещу рак на маточната шийка.
Какви други приложения би могла да има иРНК технологията?
иРНК ваксината кара човешкото тяло да образува малко количество от определен вид протеини. Има много ефективни форми на лечение, които разчитат на производството на протеини. То обаче е скъпо и отнема време. Учените смятат, че ако иРНК методът може да стимулира организма да произвежда големи количества протеини, вместо да се прилага само при създаването на ваксини, пациенти с много други заболявания може да имат шанс за излекуване.
Pancreatic cancer vaccine: What to know about early promising results: https://www.newscientist.com/article/2323437-pancreatic-cancer-vaccine-what-to-know-about-early-promising-results
НОВИНАТА е свързана към
- Заместително лечение с панкреасни ензими
- Лечение при рак на панкреаса
- CA 19-9 туморен маркер
- Недостигът на магнезий увеличава риска от рак на панкреаса
- Проф. Никола Григоров: Ракът на панкреаса се проявява обикновено след 50-60-годишна възраст
- Нов уринен тест ще открива бързо рака на панкреаса
- Рентгеново изследване на панкреаса (задстомашната жлеза)
- Течна биопсия открива ранен рак на панкреаса с 97% точност
- Ракът на панкреаса при жените е свързан с особености на имунитета им
- Кои са симптомите на рака на панкреаса?
Коментари към Създадоха иРНК ваксина срещу рак на панкреаса