Три стъпки предприемат Агенцията по трансплантации и МЗ за увеличаване на донорството в България
Три ясни стъпки ще предприемат Министерството на здравеопазването (МЗ) и Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ) с цел увеличаването на донорството на органи в България. Те включват:
- ясно дефиниране на ролята на координаторите по донорство;
- повишаване на средствата, отделяни за тази дейност и заплащането на медиците, ангажирани по нея;
- изграждане на електронна система между 24-те донорски бази у нас и ИАТ, която ще даде възможност за ранно откриване на донорите.
Това се разбра след работната среща в МЗ с гостуващите у нас международни експерти в областта на донорството и трансплантациите д-р Мирела Бушич, заместник-министърът на здравеопазването на Хърватия и ръководител на Регионалния център за Югоизточна Европа по органно донорство и трансплантация в Хърватия и проф. Франсис Делмонико - председател на Международното дружество по трансплантация.
Работната визита е в рамките на сътрудничеството, осъществявано по линия на Регионалния център за Югоизточна Европа по органно донорство и трансплантация в Хърватия, в което България участва. От българска страна в срещата участваха заместник-министърът на здравеопазването д-р Минчо Вичев, директорът на ИАТ д-р Мариана Симеонова, националният консултант по трансплантология проф. Никола Владов, секретарят на Дружеството по трансплантология доц. д-р Крум Кацаров, координатори по донорство и експерти от МЗ.
Общо беше мнението на срещата, че системата в България се доближава до голяма степен до тази в Хърватия и предвижданите мерки ще дадат възможност страната ни да приложи добрите практики на Хърватия в насърчаването на донорството и развитието на трансплантационната дейност. През последните години Хърватия отбеляза изключителен ръст в тази област, което стана повод да се заговори за „хърватски модел" в донорството и трансплантациите. Данните сочат, че за 2012 г., там е постигнат ръст от 34 донори на 1 млн. души население.
„Опитът на Хърватия в тази област е от важно значение за България, защото дава възможност да се преодолеят някои негативни тенденции и да се даде шанс за живот на нуждаещи се от трансплантации български граждани", подчерта зам-министър Вичев.
Разговорите по плана за действие на България в областта на трансплантациите ще продължат и когато чуждестранните експерти посетят ИАТ, за да се срещнат с ръководството на структурата и с координатори по донорство.
Коментари към Три стъпки предприемат Агенцията по трансплантации и МЗ за увеличаване на донорството в България