Увеличават се случаите на дифтерия в европейските центрове за прием на мигранти
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) съобщава, че седем държави от Европа са предоставили данни, според които са установени 92 случая на дифтерия сред мигрантите в периода от януари до края на септември 2022 г.
Случаите на дифтерия в Европа
Случаите на дифтерия са само на мъже от Африка и Азия. Те са диагностицирани в приемните центрове за мигранти в Германия, Австрия, Норвегия, Белгия, Швейцария, Франция и Обединеното кралство. За съжаление, един от 92-мата мъже е починал.
Оценка на риска
Заради високия брой на случаите на дифтерия, Европейският център извършва оценка на риска както за по-широките общности, така и за специфичните групи от населението. Става дума за мигрантите и хората, работещи в приемните центрове.
Рискът населението на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство да се зарази с дифтерия е много нисък. Това е становището на експертите, отразено в доклада на ECDC.
В Европа имунизационното покритие срещу дифтерия, тетанус, коклюш е високо. Първа доза от общо три, колкото е пълният ваксинационен курс, имат между 91% и 99% от населението, а изцяло са ваксинирани между 85% и 99%.
Това е основната причина рискът да се определи като минимален. Вероятността при тези проценти на ваксинирани хората да се разболеят от дифтерия е нищожна.
В същото време обаче специалистите не изключват възможността да се появят вторични инфекции в обществото. Възможно е още при хората, които не са ваксинирани или имат множество придружаващи заболявания, клиничната картина на заболяването да бъде особено тежка.
Експертите казват още, че за хората, които работят постоянно в мигрантските центрове и за доброволците там, рискът да се заразят е умерено вероятен.
Мерки за предотвратяване на заболяването и ограничаване на разпространението му
Европейският център отправя препоръки към държавите, свързани с увеличаването на случаите на дифтерия. Насърчава здравните власти да предприемат мерки за ранното откриване, предпазването и лечението. Сред тях са:
- Задължителна проверка на ваксинационния статус на новопристигналите мигранти срещу дифтерия и бързо поставяне на ваксина на хората, които нямат.
- Изолиране на предполагаемите и на потвърдените случаи на респираторна дифтерия и предприемане на действия при контакт с хора с кожна дифтерия.
- Предоставяне на пълна информация и инструкции на лекарите и на здравните екипи в медицинските центрове за риска от дифтерия сред мигрантите. Освен тях да бъдат осведомени още и всички, които пристигат от ендемични райони и да им бъдат направени тестове.
- Да бъде гарантирано, че работещите в приемните центрове са ваксинирани.
- Установяване, тестване и наблюдение на контактните, на които да бъде осигурена профилактика с антибиотици и да бъдат ваксинирани.
- Откриване на миграционните маршрути и търсене на информация за времето, което мигрантите прекарват в пренаселени помещения, където може да е възникнало предаването на инфекцията.
- Всяка държава трябва да засили наблюдението и да извърши проверка на наличностите си от тестове за диагностика и ваксини.
Ваксинацията срещу дифтерия
Единствената работеща предпазна мярка за заболяването е общата имунизация на населението, категорични са от Европейския център и затова насърчават държавите в Европа да предприемат действия, чрез които да постигнат най-високите нива на защита.
От съществено значение е да бъдат открити хората, които са ваксинирани частично или не са ваксинирани изобщо. Не по-малко важно е здравните власти във всяка страна да осигурят подсилващи дози от ваксината за възрастните и хората с тежки заболявания.
Другите мерки са насочени към осигуряването на равен достъп до ваксинация срещу заболявания като дифтерия, полиомиелит и морбили особено на най-уязвимите групи като мигранти, бежанци и търсещите убежище.
Експертите на ECDC съветват здравните власти в страните от ЕС и ЕИП да не спират да предоставят съвети за имунизация на всички, които предприемат пътуване до ендемични по отношение на дифтерията страни.
И още, трябва да бъдат разработвани и въвеждани програми за обучение и информация както на производителите на ваксини, така и на разпространяващите ги за подобряване приема на ваксината. Не на последно място, посочват от Европейския център, е нужна гаранция, че клиницистите притежават знанията, които ще им позволят да разпознаят бързо и да лекуват адекватно дифтерията.
За дифтерията
Бактерията Corynebacterium diphtheriae причинява дифтерията, която представлява остро инфекциозно заболяване. Формите му са различни и засяга различни части на тялото. Възможно е заразените да нямат симптоми, но тъй като са носители на бактерията, са в състояние да заразяват други. Инфекцията се пренася при контакт с капчици от дихателните пътища на човек с дифтерия и особено бързо, когато той кашля или киха.
Когато заболяването е на кожата, разпространението става чрез контакт с рани и лезии.
От ECDC напомнят, че най-ефективното и бързо лечение е с дифтериен антитоксин (лекарството е получено от конска плазма, имунизирана срещу дифтерия), който се комбинира с антибиотици.
НОВИНАТА е свързана към
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Коринебактерии
- Кучешки впрягове предотвратяват епидемия от дифтерия в Аляска
- Причинител на дифтерията
- Антитоксин
- Създаване на ваксината срещу дифтерия през 1924-та
- A36 Дифтерия
- Въвеждане на комбинираната ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш в САЩ
- Първи официални данни за дифтерията и откриване на причинителя на болестта от 1826г.
- В главната роля: Бела Шик и ролята му за развитието на педиатрията
Коментари към Увеличават се случаите на дифтерия в европейските центрове за прием на мигранти