Епидемията от дифтерия в Гвинея изисква спешни мерки
Като „тревожна здравна ситуация“ определя СЗО епидемията от дифтерия, която в момента бушува в Гвинея. От началото й през юли 2023 г. 62 души, повечето от които деца, са загубили живота си.
Епидемията от дифтерия
Огнището е открито, след като в началото на юли 2023 г. две деца на 2 и на 4 години са приети в болницата на префектура Сигуири в района Канкан. Те са със зачервени гърла, треска и кашлица.
От тази дата до 13 октомври 2023 г. са докладвани 538 случая. Проследяват се 461 контактни. Най-много са случаите на дифтерия при децата от 1 до 4 години – 445 случая, най-малко или 7% са бебетата под 1 година. Както съобщават от СЗО нито едно от децата не е ваксинирано.
От петте префектури на района Канкан най-засегната е Сигуири, където болните са 510, 363 от тях са преминали болнично лечение, 37 са починали. В останалите префектури болните са между 15 и 13, а в Керуане няма нито един.
Действията на здравните власти
Здравните власти в страна засилват епидемиологичното наблюдение, което позволява да откриват случаите в ранния стадий на болестта. Проследяват всички контактни, създават зона за изолация. Организират срещи със здравните работници, на които представят актуална информация, свързана с определянето и диагностицирането на случаите и с мерките за превенция.
Насочват вниманието си към хората не само в засегнатите райони и ги осведомяват за случите и за начините за предпазване.
Осигуряват нужните антибиотици, полагат усилия да ограничат разпространението на дифтерията.
Със съдействието на СЗО и на белгийската организация „Лекари без граница“ въвеждат протокол за лечение, за да намалят смъртността. Протоколът включва ваксинация на групите в риск, антибиотично лечение на потвърдените случаи, както и кампании за повишаване на осведомеността за значението на имунизацията.
За дифтерията
Дифтерията е силно заразно заболяване, което се причинява от бактериите Corynebacterium diphtheria и от Corynebacterium ulcerans. Разпространява се по въздушно-капков път или чрез директен контакт. Засяга всички възрасти, но децата, които не са имунизирани, са най-застрашени.
Заболяването започва със зачервено гърло и висока температура. При тежките случаи биват блокирани дихателните пътища, което може да доведе до спиране на дишането и летален край.
В лечението освен антибиотици се включва и дифтериен антитоксин.
Дифтерията е фатална между 5% до 10% от случаите като смъртността е по-висока при малки деца, но ако болните нямат достъп до дифтериен антитоксин, тя достига 40%.
Ваксинацията срещу дифтерия е ефективна и намалява драстично както заболеваемостта, така и смъртността.
СЗО за ситуацията в Гвинея
Рискът от дифтерия в Гвинея е висок. Основната причина затова е ниското покритие на ваксинация. Според проучване в района, където е епидемията, са ваксинирани 36%. Националното покритие за времето от 2014 г. до 2022 г. е 47%, показват данните на СЗО и УНИЦЕФ. Смъртността при всички потвърдени случаи е изключително висока.
Не по-малко сериозен е проблемът със здравните работници, които са крайно недостатъчно, а голяма част от тях не са квалифицирани.
Здравната система е отслабена, материалните ресурси са ограничени, което затруднява реалната битка с огнището на дифтерия. Липсват ваксини и антибиотици.
Не на последно място негативно влияние оказва и това, че в момента страната е изправена пред няколко епидемии едновременно. Освен от дифтерия и от бяс, полиомиелит и коклюш.
За преодоляване на критичната ситуация има спешна нужда от засилване обхвата на ваксинация срещу дифтерия в цялата страна и особено в епицентъра на епидемията, категорични са от Здравната организация.
Експертите на организацията подчертават, че ваксинирането е жизненоважно, за да бъдат предотвратени огнища и епидемии.
Клиничното лечение трябва да включва дифтериен антитоксин за неутрализиране на токсина и антибиотици, за да се намалян усложненията и смъртността.
Властите в Гвинея да предприемат допълнителни мерки, защото става дума за заболяване, напълно предотвратимо благодарение на ваксините, съветват още от СЗО.
НОВИНАТА е свързана към
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Коринебактерии
- Кучешки впрягове предотвратяват епидемия от дифтерия в Аляска
- Причинител на дифтерията
- Антитоксин
- Първи официални данни за дифтерията и откриване на причинителя на болестта от 1826г.
- Въвеждане на комбинираната ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш в САЩ
- "Английското изпотяване": мистериозно заболяване, върлувало в Англия през 15-ти и 16-ти век
- Доц. д-р Ангел Иванов Кунчев, д.м.
- Създаване на ваксината срещу дифтерия през 1924-та
Коментари към Епидемията от дифтерия в Гвинея изисква спешни мерки