Румъния обяви епидемия от морбили на 5 декември 2023 г.
Румънското министерство на здравеопазването обяви национална епидемия от морбили. Причината са регистрираните 2000 случая на заболяването в 29 окръга в страната. От ведомството съобщават, че броят на заразените и настанени в болница деца с дребна шарка се увеличава тревожно.
Епидемията от морбили
До края на ноември в Румъния има над 2000 случая на деца с морбили. Най-много са заболелите в окръзите Муреш (628), Брашов (339), Букурещ (213), Клуж (194) и Гюргево (147), показват данните на Националния институт по обществено здраве.
От всички заболели 1661 са децата, които не са получили нито една доза от ваксината.
Всъщност това е и основната причина за избухването на епидемията и увеличаващия се брой на децата, заболели от морбили и настанени в болници.
„Говорим за значително увеличение и началото на епидемия от морбили, а заболяването беше изкоренено чрез ваксинация“, казва д-р Каталин Апостолеску от Националния институт по инфекциозни болести „Матей Балш“.
Специалистът напомня, че болестта е опасна в остра фаза при малките деца, може да причини е сериозни неврологични усложнения. Между 1 и 4 декември 2023 г. в Института са хоспитализирани 45 деца с морбили. „Говорим за експоненциален растеж. Допреди година – две имаше между 1 и 2 случая на седмица, сега имаме 20 на ден. Още по-притеснително е, че се заразяват и възрастни“, казва д-р Апостолеску.
>>>Морбили продължава да бъде нарастваща заплаха за децата, алармират от СЗО
Румънската преса припомня, че през 2016 г. страната също е обхваната от епидемия от морбили, определена като най-тежката в Европа. Регистрирани са 18 711 случая, за съжаление 64 от тях завършват със смърт. Повечето от децата, които се заразяват не са ваксинирани. По време на епидемията Румъния има сериозни проблеми с доставката на ваксината срещу морбили MMR, а причината е, че производството и поръчките за нея отнемат месеци.
Действията на румънските власти
Мерките за ограничаване разпространението на заболяването предвиждат на първо място провеждането на ваксинационна кампания сред децата на възраст от 9 до 11 месеца. От здравното министерство подчертават, че допълнителната доза, приложена преди детето да навърши една годинка, се определя като „доза 0“ и не се взема предвид при оценката на ваксинационния обхват с две дози от MMR ваксината.
„Обявяването на епидемията не означава нищо повече от ограничена по време промяна във ваксинационната политика. Децата на възраст между 9 и 11 месеца ще получат първа доза от ваксината, за да не станат жертва на болестта“, казва министърът на здравеопазването Александру Рафила.
Другите мерки включват спешното възстановяване на ROR ваксинацията (ваксина срещу рубеола, заушка, морбили) за децата между 1 и 4 години, които не са ваксинирани.
>>>Почти 40 000 000 деца в света са пропуснали ваксинацията срещу морбили
За справяне със ситуацията се разчита основно на семейните лекари. В публикуваните в Държавен вестник мерки се описват точно задълженията в тази ситуация. Те трябва да извършат регистрация на всички деца, които подлежат на ваксиниране, да информират родителите за необходимостта децата им да получат ваксина. Не на последно място е важно да регистрират навреме и точно извършените имунизации в Националния електронен регистър на ваксинациите, както и да наблюдават за появата на нежелани странични реакции и да докладват за тях веднага след като бъдат установени.
За да бъдат изпълнени ефективно мерките, здравните власти предприемат информационни кампании сред населението за рисковете от морбили и за нуждата румънските деца да бъдат ваксинирани съгласно разпоредбите на Националната ваксинационна програма. Отговорността затова е на службите по обществено здраве по места.
Здравното министерство публикува данни, според които ваксиналното покритие с първата доза, която се поставя до 1 годинка, е 78%, втората доза, която е в училищна възраст обаче е 62%.
>>>СЗО: Съществува сериозен риск от възникването на огнища от морбили по света
Министър Александру Рафила съобщава, че има много родители, които отказват да ваксинират децата си. „Тази низходяща тенденция е от близо десет години. Започна през 2009 г. след провала на кампанията за ваксиниране срещу HPV (рак на маточната шийка). След това се усили от пандемията от COVID-19. Хората продължават да имат негативно отношение. Сега се опитваме да направим информационна кампания чрез медиите. Надяваме се, родителите да отидат при семейния лекар и да ваксинират децата си“, очертава проблемите и причините за тях румънският здравен министър.
Дребната шарка може да бъде предотвратена чрез ваксинацията. Въпреки това обаче тя продължава да бъде една от водещите причини за смърт сред децата по света, съобщават от Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC).
НОВИНАТА е свързана към
- Морбили (дребна шарка)
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Ваксина морбили паротит рубеола
- "Английското изпотяване": мистериозно заболяване, върлувало в Англия през 15-ти и 16-ти век
- Доц. д-р Ангел Иванов Кунчев, д.м.
- Хранене при морбили
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
- Национална програма за елиминация на морбили и рубеола 2019-2022 г. – същност и цели
- Д-р Велислава Петрова: Вирусът на морбили изтрива имунната памет на организма
Коментари към Румъния обяви епидемия от морбили на 5 декември 2023 г.