Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

Много хора свързват ултразвуковото изследване с проследяването на бебето по време на бременност. Апаратът излъчва леки звукови вълни, които достигат и след това отскачат от различните части на тялото и така образуват „ехо“. Изображението, което виждаме впоследствие, е съвкупност от всички „отеквания“. Идеята на учените да приложат същия принцип и при модулиране на мозъчната активност при пациенти със зависимост, тремор или депресия, звучи немислима, но се оказва, че е подкрепена от солидни научни факти.
Предимства на ултразвуковата мозъчна стимулация
Насоченият ултразвук изпраща звукови вълни до специфични области в мозъка, където влияят на неговата активност. За разлика от другите форми на мозъчна стимулация като транскраниална магнитна или дълбокомозъчна стимулация, транскраниалната ултразвукова стимулация (ТУС) има няколко сериозни предимства.
Тя е неинвазивна, което означава, че няма нужда от операция или имплантиране на електроди. Върху кожата на главата се нанася гел, след което се поставя ултразвуковият апарат.
Лесното приложение позволява методът да се използва за лечение на много повече пациенти.
Тясно насоченият ултразвук е много прецизен и може да достигне до дълбоките мозъчни структури. По този начин се открива и отстранява конкретната причина за мозъчното нарушение – неврологично (тремор) или психично (зависимост).
Високото ниво на прецизност е в основата на персонализираната медицина, която се адаптира към отделния пациент въз основа на неговите симптоми и специфичните особености на мозъка му.
Широко приложение на ултразвука при лечение на мозъчни нарушения
Фокусираният ултразвук може да се използва при лечение на различни мозъчни разстройства. Едно от най-значимите открития в тази посока е свързано с потенциала на ултразвуковите вълни да намалят тремора при хора, диагностицирани с есенциален тремор, чрез насочването им към дълбокомозъчните области, отговарящи за излишните движения на тялото.
Ултразвукови вълни при лечение на пациенти с депресия
Учени изследват и ефекта от ултразвуковата мозъчна стимулация върху пациенти с депресия, като изпращат ултразвукови вълни до дорсолатералния префронтален кортекс, който е свързан с регулирането на настроението и емоциите. Те се надяват, че лека намеса в работата на тази област би облекчила симптомите на депресия.
Ултразвукова стимулация на мозъка за лечение на тревожност
Транскраниалната ултразвукова стимулация може да помогне и на хора, които страдат от тревожно разстройство. То се дължи на нетипична активност в амигдалата, където се отключват реакциите на страх и силен стрес. В някои случаи тревожността може да прерасне в патологична, което нарушава сериозно качеството на живот. Според специалистите при точно насочване на вълните към амигдалата е възможно да се потисне хиперактивността й, което от своя страна да успокои страдащия.
Ултразвукът дава надежда и на пациенти, които страдат от зависимост
Не е изключено методът да повлияе добре и на пациенти със зависимост, която се дължи на нарушения в когнитивната функция и в чувствителността на центъра за възнаграждаване. Няколко британски екипа изследват потенциала на ултразвука да лекува алкохолна зависимост. Те се надяват чрез модулиране активността в зони, свързани с възнаграждаването, да ограничат негативните последици от разстройството и да подобрят качеството на живот на пациентите.
Заради сложността на психичните разстройства, едва ли може да се очаква, че транскраниалната ултразвукова стимулация ще е универсално решение. Въпреки това, предвид факта, че възможностите за лечение на такъв тип нарушения са твърде ограничени, прецизните мозъчни интервенции, насочени към откриване на конкретната причина, могат да се окажат безценна алтернатива.
Защо медикаментозната терапия не е най-ефективното решение
По данни на СЗО един от четирима души по света страда от психично разстройство. За съжаление медикаментозното лечение може да навреди повече, отколкото да помогне. Причината е, че човешкият мозък е много сложно устроен. Той е изграден от лабиринти, които свързват отделните му части. Механизмите на взаимодействие между областите в мозъка се контролират от химични вещества, които направляват мислите, емоциите и действията ни. При пациенти с депресия, тревожност или зависимост тази сложна мрежа често е затъмнена и не може да бъде изследвана.
Тъй като лекарствата влияят не само на засегнатите зони, но и на здравите, учените възлагат големи надежди на ултразвуковите вълни като форма на лечение на мозъчни нарушения.
Ultrasound waves zapped at the brain are being used to treat everything from hand tremors to addiction: https://theconversation.com/ultrasound-waves-zapped-at-the-brain-are-being-used-to-treat-everything-from-hand-tremors-to-addiction-229654
-
От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща
-
Дълбоката мозъчна стимулация може да възстанови функцията на ръцете след инсулт
-
32-ма пациенти са се подложили на дълбока мозъчна стимулация за лечение на паркинсон за периода 2013-2019 година
-
От юни 2019 година, процедурите по дълбока мозъчна стимулация за пациенти с паркинсон и дистонии вече ще се поемат от НЗОК
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Алкохолизъм
- Треперене на ръцете – причини и съвети за намаляване на тремора
- Лечение с циталопрам
- Лечение на никотинова зависимост
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Наркотични вещества
- Грандомания и рисковете, които крие тя
- Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
Коментари към Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости