Ново откритие хвърля различна светлина върху растежа на тумора в бъбреците
Екипът от Института по ракови заболявания „Huntsman“ към университета в Юта, САЩ, твърди, че два от ключовите протеина всъщност имат противоположна роля на тази, която им е приписвана до момента. Протеините HIF-1α и HIF-2α регулират реакцията в зони с ниска концентрация на кислород (хипоксия) в самия тумор.
Счита се, че хипоксията подсилва агресивността на тумора, в резултат на активиране на протеини на хипоксия индуцираните фактори, или HIF протеини.
Експертите вземат тъкан от светло бъбречно-клетъчен карцином (CCRCC) – най-често срещания и агресивен вид бъбречен рак. Изследването е публикувано в списанието за клинични изследвания върху раковите заболявания „Clinical Cancer Research.“
Противоположна функция на протеини HIF-1α и HIF-2α
Д-р Мей Кох е учен и асистент в катедра „Фармакология и токсикология“ към университета в Юта. Тя споделя, че провежданите до момента проучвания са описвали друг начин на работа на HIF протеините. Досега учените са смятали, че HIF-1α протеинът има противоракова функция, а HIF-2α протеинът – обратното. Причината за противоположните резултати вероятно се дължи на използваните в миналото клетъчни култури от животни. Новото проучване се извършва върху човешка тъкан.
Екипът взема тъкан от над 380 пациенти и анализира нивата на HIF протеини, степен на тумора, стадий на раково заболяване и изход при пациента. Резултатите са потвърдени като се взимат проби от още 72 души.
Протеинът HIF-1α благоприятства развитието на рак и метастази
Проучването разкрива, че протеинът HIF-1α е свързан с по-агресивните форми на рак или с такива с по-висока степен на тумора. Също така HIF-1α се активира най-осезаемо при тумори, които метастазират в други части на тялото и обикновено изходът за такива пациенти е летален, тъй като заболяването им е силно резистентно на провежданата терапия.
Обратно, протеинът HIF-2α се открива при не толкова агресивни ракови заболявания, без метастази и с добра перспектива за живот за пациентите.
Кох разказва: „Целият ни екип бе изненадан от факта, че заключенията ни са коренно различни от направените до този момент. Възможно е да се наложи да променим подхода си спрямо рака на бъбрека. Стана ясно, че считаният досега супресор на тумора HIF-1α, всъщност води до много по-висок риск от смърт при болните. И обратно, протеинът HIF-2α, смятан за благоприятстващ развитието на раковото заболяване, увеличава шансовете им за оцеляване.
Важно е да се отбележи, че HIF-1α се открива най-вече в макрофагите на тумора, които представляват имунни клетки на пациента, но те не са разположени в самите туморни клетки. Оказва се, че въпросните имунни клетки биха могли да играят важна роля за прогресирането на тумора. HIF-2α се наблюдава основно в самите туморни клетки.”
За целите на проучването обединяват усилията си както учени от Института по ракови заболявания, така и експерти от други институции. Благодарение на разнородната експертиза на учените са елиминирани много от пропуските, съзнателни или не, при събиране и анализ на данните. Така те успяват да съберат подходящи проби, за да докажат твърденията си. Д-р Кох отбелязва важната роля на автора на изследването Софи Кауман, която също е член на Катедрата по Фармакология и токсикология към университета в Юта.
Трудът на учените е подкрепен от Националния здравен институт, Националния институт по ракови заболявания и Фондацията за ракови болести „Huntsman.“
Институтът по ракови заболявания "Huntsman" към университета в Юта е официалният онкологичен център за целия щат. Там е изградена високотехнологична специализирана болница за раковоболни пациенти, както и две допълнителни сгради, в които учени провеждат своите изследвания върху рака. В института се лекуват хора с различни форми на заболяването, като болницата му се счита за една от най-добрите специализирани в това направление в страната от списанието "U.S. News and World Report." Тъй като е единственият център за лечение и изследвания върху раковите заболявания в Маунтийн Уест, той обхваща най-големия географски регион в САЩ, като приема пациенти от Юта, Невада, Айдахо, Уайьоминг и Монтана. Именно там са открити най-много гени за наследствено предаван рак в целия свят, включително гени, които отговарят за наследствения рак на гърдата, на яйчниците, на дебелото черво, на главата и шията, както и за появата на метастази. Институтът е основан от Джон и Карън Хънтсман и е известен с най-голямата в световен мащаб генетична база данни за над 11 милиона души, в която се съхранява информация за генеалогията, здравните досиета и статистиките за жизнените показатели на населението. |
newswise.com/ Huntsman Cancer Institute at the University of Utah, Clinical Cancer Research
Снимки: unsplash.com, Huntsman Cancer Institute at the University of Utah
Продукти свързани с НОВИНАТА
БИОХЕРБА ФУКОИДАН ЕКСТРАКТ капсули 480 мг * 100
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ГРОЗДОВИ СЕМКИ 30 мл
ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Натурални средства срещу липоми
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Диета №7 - при остър нефрит
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Лечение при пиелонефрит
- Трънка
Коментари към Ново откритие хвърля различна светлина върху растежа на тумора в бъбреците