Ще бъдат ли наложени мита и на лекарствата и до какво може да доведе това

Фармацевтични компании от Европейския съюз предупреждават, че може да изтеглят производството си от Европа към Америка след заплахите на президента Тръмп за увеличаване на митата на вносните фармацевтични продукти.
Кои фармацевтични компании ще бъдат засегнати от политиката на Тръмп
Акциите на фармацевтичните компании в Европа и Индия рязко спаднаха, след като държавният глава обяви, че планира допълнително облагане след вече приетото увеличение от 20% на вносните стоки.
Най-силно засегнати ще бъдат AstraZeneca, Sanofi, GSK, Novartis и Roche. Индия също ще претърпи загуби, тъй като на нейна територия е разположен гигантът Teva, който произвежда от парацетамол до активни вещества за различни лекарства.
Увеличение на митата на всички вносни стоки
Тръмп наложи мита на продукти от 57 страни в полунощ на 9 април 2025 г., които включват 20% облагане на стоки от ЕС, 104% на китайски стоки и 27% на индийски. Това са допълнителни мита, след като няколко дни по-рано президентът обложи с данък от 10% всички вносни стоки.
» С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г.
Изместване на производството на лекарства от Европа в САЩ
Целта на данъчното облагане на фармацевтичните продукти е да се „поощри“ преместването на фармацевтичните компании в САЩ. Производители от ЕС се обърнаха към председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен с призив за „бързи и радикални мерки“, за да не се наложи да преместят производството си в САЩ.
Eвропейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (ЕФФИА), в която членуват Bayer, Novartis и Novo Nordisk, се срещнаха с фон дер Лайен на 8 април 2025 г., само часове преди Доналд Тръмп да разкрие намерението си.
Последните му изказвания още повече засилиха страховете на фармацевтичните гиганти в Европа, включително в Ирландия, която само през 2024 г. е изнесла фармацевтични продукти на стойност 44 милиарда долара към Щатите.
Тръмп: „Фармацевтичните компании сами ще дойдат при нас“
Тръмп поясни: „Ще обложим с данък лекарствата и след това компаниите производители ще дойдат сами при нас, защото пазарът ни е огромен. Това е нашето предимство пред тях, предлагаме най-големия пазар.“
Първата реакция бе от страна на ЕФФИА, която се обърна към председателя на ЕК с предупреждение, че „ако Европа не предприеме адекватни и незабавни действия, фармацевтичните проучвания, разработки и производства най-вероятно ще бъдат прехвърлени в САЩ“. Членове на Федерацията поясниха, че капиталните разходи, средствата, инвестирани в производствени хъбове, и научните разработки са най-застрашени от политиката на американския президент.
» Доналд Тръмп се завръща с намерение да разтърси здравната система
Стотици хиляди работници в Европа може да останат без работа
Увеличените вносни мита постепенно превръщат Америка в най-привлекателното място за инвестиции, което може да остави без работа стотици хиляди служители и работници във Великобритания и ЕС.
Оказва се, че САЩ има предимство пред Европа в много направления: ликвидност (наличност на капитал), интелектуална собственост, скорост на одобрение на нови медикаменти и награди за иновации. Налагането на мита върху лекарствата още повече привлича производителите, които досега оперираха на територията на Европейския съюз.
Мерки за задържане на фармацевтичните компании в Европа
От браншовата организация изготвиха петточков план, който бе изпратен до Урсула фон дер Лайен. В него се посочват няколко мерки за задържане на производството в Европа, сред които стимулиране на компаниите да не изнасят интелектуалната си собственост извън Европа и разписване на международни правила за иновации и провеждане на изследвания на територията на Стария континент.
EU drug companies warn of exodus to US as Trump threatens import tariffs: https://www.theguardian.com/business/2025/apr/09/eu-drug-firms-warn-of-exodus-to-us-as-trump-threatens-import-tariffs
-
Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
-
Тръмп възнамерява да съди фармацевтични компании
-
Доналд Тръмп: От днес в Ню Йорк ще се използва хидроксихлорохин за лечение на пациенти с коронавирус
-
Робърт Кенеди, известен с конспиративните си идеи, е новият здравен министър на САЩ
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Тръмп възнамерява да съди фармацевтични компании
- Доналд Тръмп: От днес в Ню Йорк ще се използва хидроксихлорохин за лечение на пациенти с коронавирус
- Робърт Кенеди, известен с конспиративните си идеи, е новият здравен министър на САЩ
- Патологична власт: нарцисисти и психопати в политическото управление
- Доналд Тръмп се завръща с намерение да разтърси здравната система
- С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г.
- Кой е Доналд Тръмп – от началото до победата
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Спират подаването на здравна информация по нареждане на администрацията на Тръмп
Коментари към Ще бъдат ли наложени мита и на лекарствата и до какво може да доведе това