4 месеца годишно столичани дишат опасен въздух
Частиците се натрупват в белите дробове и водят до увреждането им. При концентрации до 150 микрограма на кубичен метър причиняват остри бронхити, а при повече от 500 микрограма увеличават общата смъртност, се казва в доклада.
През 2010 г. концентрацията им в София е стигала до 487 микрограма. По нормите на ЕС позволените превишения са за не повече от 35 дни в годината.
Орлов мост е точката, на която се засичат най-високите концентрации и замърсяването е най-често, показват данните на РИОСВ. В тази част на София средногодишната концентрация на прахови частици е 54,56 микрограма на кубичен метър при норма от 40 микрограма. Това е и единственият пункт на системата за мониторинг на въздуха, който е отчел замърсяване с азотен окис.
На следващо място по замърсяване е жк Дружба, където столичани са вдишвали вредните частици 115 дни през 2010 г., в южните квартали замърсяване е имало в 103 дни.
Единственото място без превишения на нормите е контролният пункт на Копитото, се казва в доклада на екоинспекцията.
Замърсяването на София с фини прахови частици е най-силно през зимните месеци. Тогава към емисиите от транспорта и промишлеността се добавя и запрашаване от използването на дърва и въглища за отопление в дома. Доброто състояние на пътната настилка и по-честото миене на улиците могат да намалят замърсяването с фини прахови частици в столицата, се препоръчва в доклада на екоинспекцията.
Коментари към 4 месеца годишно столичани дишат опасен въздух