8 юли 2021 г.: Министър Кацаров и екипът му представиха Националния план за справяне с COVID-19
Екипът на здравното министерство представи Националния план за действие при нова вълна от COVID-19.
"Изключително важно е България да бъде подготвена, а институциите и гражданите да знаят как да действат в зависимост от ситуацията", коментира здравният министър по време на пресконференция, на която Планът за действие беше представен. Подобен план трябваше да има още през лятото на 2020 г. и тогава със сигурност броят на жертвите щеше да бъде много по-малък, каза министър Кацаров и уточни колко е важно да има предвидимост.
Планът
Документът съдържа на първо място описание на епидемиологичната ситуация. Следват анализът и оценката на рисковете, представянето на ресурсите, с които здравната система разполага, механизмите за справяне с кризата в различните й варианти, реакцията на системата и обща финансова сметка, представяща необходимите средства.
Четирите степени
В зависимост от 14-дневната заболеваемост на 100 000 души са оформени четири зони – зелена, жълта, червена и тъмночервена. За всяка от тях са посочени много детайлно всички действия и реакции.
- Зелената зона е, когато случаите са под 100 на 100 000 души
- Оранжевата е при заболеваемост от 100 до 200
- Червената е от 200 до 500
- Тъмночервената е, когато случаите са над 500
Много подробно са описани действията във всяка една от зоните.
Например, ако страната ни достигне последната, тъмночервената зона, ще се стигне до пълен локдаун. Тогава ще останат да работят единствено хранителните магазини, аптеките, банките, нещо, през което страната вече премина. Тогава обучението в учебните заведения ще бъде изцяло дистанционно, а детските градини ще спрат работа. Има възможност обаче да продължат работа онези от тях, в които екипите и родителите на децата са имунизирани.
Работа на здравната система
Методичните указания за болниците са ясни, готов е и единният протокол за лечение. Програмата дава ясна визия какво да прави всяко от звената по веригата на общественото здравеопазване – от личните лекари, през спешната помощ до болниците. Всичко е описано стъпка по стъпка, за да не се стига до ситуацията, която вече видяхме, и при която основният удар понесоха болниците, заяви министър Кацаров.
Ясно определени са и правилата за 28-те области. Решението е лечебните заведения да се пълнят поетапно, което означава, че пациентите с COVID-19 ще бъдат настанявани в инфекциозни или вътрешни отделения. Целта е да не бъде блокирана работата на останалите отделения и да не бъде прекъсвано лечението и грижата за хората с други заболявания. „Важното е да има колкото може по-дълго време чисти болници“, заяви от своя страна заместник здравният министър Тома Томов. Разчетите показват, че в зелената зона са заети до 2000 COVID легла, а в последната – тъмночервената те са над 9000 и тогава натовареността е максимална.
От своя страна заместник-министър Александър Златанов подчерта, че предвидимостта е изключително важна. Планът представлява модел за планиране и управление на кризи и дава ясна визия на всеки какво, как и кога да направи. Представеният план представлява рамката, около която всички останали министерства и институции да организират дейността. Той дава възможност на гражданите и на бизнеса също да предвидят какви действия могат да предприемат, за да няма сериозни сътресения.
В момента България е в зелената зона и в този смисъл от съществено значение е превенцията, каза още заместник-министър Златанов. Благодарение на засиления контрол по границите и на ограничаването на заразата в откритите огнища, има реален шанс да не се допусне разпространението на вируса. Страната е обезпечена напълно с различни предпазни средства – от маските и облеклото за медицинските екипи до различните видове тестове.
Медикаменти и ваксини
Заместник здравният министър Димитър Петров насочи вниманието към лекарствата, необходими за лечение. Страната ни е част от европейската инициатива за купуването на три вида моноклонални антитела, които ще бъдат одобрени. Те ще са предназначени за лечението на онези пациенти, на които ваксините срещу COVID-19 са противопоказни или не могат да им създадат имунитет. Ще има и нови доставки на ремдесивир. Ще бъде създаден и резерв, който включва най-нужните за лечение на лекарства. Например, нискомолекулни хепарини, кортикостероиди, няколко антибиотика, съобщи още заместник-министър Петров, който допълни, че всичко това трябва да бъде планирано внимателно, за да не се стига до ситуация подобна на тази с ходроксихлорокина. От него имат натрупани огромни количества, срокът на годност изтича през 2021 г. и 2022 г. и едва ли ще бъде използван. Вероятно част от него ще бъде предоставен на хората с ревматологични заболявания.
Средствата, необходими за справяне със ситуацията ще дойдат от бюджета на НЗОК и на държавата. За най-тежкия вариант сумата ще бъде между 500 000 000 лв. и 600 000 000 лв. В крайна сметка обаче става дума за парите на данъкоплатците. Ние плащаме сметката и ако искаме да спестим разходите, просто трябва да се ваксинираме, заяви здравният министър.
За пореден път Стойчо Кацаров каза, че рискът за четвъртата вълна на епидемията идва не от разпространението на индийския вариант на вируса, а от малкия брой на ваксинираните българи. В момента у нас има достатъчно ваксини за всички. Така ще бъде и през 2022-а и 2023-а, тъй като те вече са поръчани от ЕК. Няма нужда от нов ваксинационен план, категоричен беше министър Кацаров. На първо място, защото старият не беше изпълнен в пълна степен, а най-важното, защото хората просто трябва да отидат и да си поставят ваксина срещу COVD-19. Затова план не е нужен.
За да не се стигне до бракуване на ваксини, чийто срок изтича в края на август, здравните власти преговарят те да бъдат предоставени на страни, които се нуждаят от тях.
Планът ще бъде предоставен на всички министерства и институции. Публикуван е и на сайта на здравното министерство. Целта е ведомства и организации да използват рамката му, за да изготвят собствени планове за действие, с които да се предпазят. А всички заедно да направят възможното и да ограничат разпространението на COVID-19.
https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/ministr-kacarov-predstavi-nacionalniya-plan-za-spr/
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
Файлове за сваляне към НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
Коментари към 8 юли 2021 г.: Министър Кацаров и екипът му представиха Националния план за справяне с COVID-19