81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
Акценти
|
Цели 81% от публикациите за лечение на рак, разпространявани в платформата TikTok, са фалшиви, според изследване на City St George's, University of London. Проучването, ръководено от д-р Стефани Алис Бейкър, установява, че само 19% от наблюдаваните видеоклипове съдържат законни медицински съвети.
От 163 видеоклипа, разпространяващи фалшиви твърдения за лечение на рак, 32% са използвали конспиративни теории, за да легитимират съдържанието си. Някои публикации включват противоречиви лекари, които подкрепят твърдението, че чудодейните изцеления се крият от правителството.
Дезинформация за рака, разпространявана в TikTok
Поколение Z – родените в периода между 1997 и 2012 г. – е особено уязвимо към дезинформацията за рака, разпространявана в TikTok, тъй като платформата се използва като търсачка предимно от по-младите хора и е ключово средство за достъп до здравна информация.
TikTok не само разпространява фалшиво или подвеждащо съдържание, но и позволява на създателите да се свързват с магазини за електронна търговия и уебсайтове, в които потребителите могат да купуват вредни за здравето продукти. Тиктокърите успяват да се възползват финансово от дезинформацията за рака, продавайки различни продукти, включително масло от риган, кайсиеви ядки или обезпаразитяващо средство за кучета, което не е безопасно за хората.
Освен това видеоклиповете с подвеждаща информация за рака могат да се превърнат в портал към по-опасно съдържание. В икономиката на вниманието се насърчава публикуването на все по-непристойно съдържание, тъй като това се стимулира от алгоритъма и води до по-голяма финансова печалба.
>>> Защо дезинформацията е толкова привлекателна за хората
Проучването
За целите на проучването е създаден акаунт в TikTok, който имитира потребител, търсещ лечения за рак в платформата. Първите 50 публикации, появили се на търсене „лек за рак“, са събирани всяка седмица в периода между април и май 2024 г. и тематично анализирани. Видеоклиповете с подвеждащо съдържание са разпределени в пет категории:
- лични истории на оцелели от рак;
- лекари, обсъждащи чудодейни изцеления;
- конспиративни теории за корумпирани медицински институции;
- ролята на вярата в борбата с болестта;
- информативни публикации, продаващи продукти.
„Самото количество дезинформация в TikTok, свързана с лечението на рак, е тревожно. Процентът на фалшивите публикации е изключително голям, поради което трябва да се алармират онлайн регулаторите. Фактът, че алгоритъмът на TikTok стимулира създателите на съдържание да се възползват от уязвимите хора е просто несправедливо. Правителствата спешно трябва да окажат по-голям натиск върху собствениците на социалните медии, за да модерират по-добре тяхното съдържание.“, коментира д-р Бейкър. „Платформи като TikTok представляват екзистенциален риск – не само могат да разпространяват дезинформация и да насочват потребителите към вредни продукти, но алгоритъмът насърчава процес на радикализация.“
Борба с дезинформацията в социалните медии
За да бъде прекъсната тенденцията за нарастващо разпространение на дезинформация в социалните медии, Световната здравна организация (СЗО) планира едногодишно партньорство с TikTok, което предвижда предоставянето на надеждни, научно обосновани доказателства.
Независимо от това от години здравни специалисти се опитват да повишат нивата на здравна грамотност в социалните медии. Например лекари и специалисти публикуват видеоклипове, за да образоват потребителите за меланома и тъмната кожа. Подобни ресурси са важни, тъй като заболяването често се диагностицира твърде късно при хората с по-тъмна кожа.
Други теми за рак, като рак на ларинкса, стомаха, щитовидната жлеза и гърдата, също показват повишено взаимодействие от страна на потребителите. И въпреки че са налични много гледни точки на пациентите, има много по-малко и по-нискокачествени ресурси от здравни специалисти.
Проучване от 2022 г. установява, че от най-популярните статии за рак, публикувани в социалните медии през 2018 и 2019 г., всяка трета съдържа невярна, неточна или подвеждаща информация. И по-голямата част от съдържанието е потенциално вредно. Например чрез насърчаване на недоказани лечения.
- 81 per cent of cancer cures touted by TikTok videos are fake, finds study: https://www.city.ac.uk/news-and-events/news/2024/november/tiktok-fake-cancer-cures-radicalisation
- TikTok and WHO are getting together to help combat widespread health misinformation on social media: https://medicalxpress.com/news/2024-11-tiktok-combat-widespread-health-misinformation
- Американският щат Юта ограничава достъпа на тийнейджъри до социалните медии
- Джо Байдън с амбициозен план за намаляване на смъртността от рак
- Първото лекарство срещу рак, атакуващо туморите на генетично ниво, е вече одобрено
- Лечение, включващо растителен вирус, блокира развитието на ракови метастази в белия дроб
Продукти свързани с НОВИНАТА
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни