Австралия забрани използването на социалните мрежи от всички до 16 години
Акценти
|
Австралия прие закон, който забранява достъпа и употребата на социални мрежи от деца до 16 години. Още преди приемането регулацията предизвика разгорещени дискусии в страната, които продължиха няколко месеца. Премиерът Антъни Албанезе обаче е категоричен, че решението е правилно.
Законът
Законът е насочен към технологичните компании и собственици на „Фейсбук“, „Инстаграм“, X, Snapchat и други социални мрежи. Именно тяхна е задачата да спрат влизането на непълнолетните. Ако не го направят законодателят предвижда глоби в размер на 49,5 милиона австралийски долара, които са равни на 32 милиона щатски долара.
През януари 2025 г. започва пробния период, а забраната влиза в сила година по-късно.
Определят приемането на закона в последния ден от работата на австралийския парламент като политическа победа за премиера Антъни Албанезе. В същото време мнозина го упрекват за невероятно бързото темпо - само седем дни, в които проектозаконът минава през всички процедури, за да стане закон след гласуването на 28 ноември 2024 г.
За и против
Идеята за закона е свързана от една страна със загрижеността за въздействието на социалните мрежи върху психическото и физическо здраве на подрастващите, а от друга с парламентарното разследване, по време на което депутатите изслушват родители на юноши, които се самонараняват заради тормоз върху тях в социалните мрежи. Медиите в Австралия застават твърдо зад забраната. Най-големият издател на вестници в страната News Corp на Рупърт Мърдок започва кампания под мотото „Нека бъдат деца“.
Срещу забраната се обявяват защитниците на неприкосновеността на личния живот и организации за правата на детето. В същото време последните проучвания в страната показват, че 77% от австралийците искат подобна регулация.
Как реагират социалните мрежи
Мнозина са на мнение, че законът може да провокира напрежение в отношенията между Австралия и САЩ. А причината е, че собственикът на X Илън Мъск е важна фигура в администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Наскоро Мъск коментира, че случващото се е „неправомерен начин за контрол върху достъпа до интернет на всички австралийци.“
Собственикът на „Фейсбук“ спазва австралийското законодателство, но е загрижен, тъй като е на мнение, че се избързва със законодателството, съобщава говорител на една от големите социални мрежи. „Задачата ни сега е да проведен множество консултации, за да осъществим технически изискванията на закона, който не натоварва децата и родителите. Правилата трябва да бъдат прилагани във всички социални приложения, които тийнейджърите използват“, коментира още говорителят на „Фейсбук“.
>>>Американският щат Юта ограничава достъпа на тийнейджъри до социалните медии
От Snapchat съобщават, че независимо от наличието на много въпроси без отговор по отношение на това как на практика законът ще бъде приложен, ще работят в тясно сътрудничество с правителството и с комисаря по електронна безопасност през следващите 12 месеца, определени за период на прилагане. „Целта ни е да помогнем да разработването на подход, който балансира поверителността и безопасността, но е и практичен“, казва говорител на Snapchat.
Управляващият директор на Digital Industry Group, организация в която членуват повечето компании за социални медии, Сунита Боузе заявява, че в случая с приетия закон става дума за поставяне на каруцата пред коня. „Има закон, но няма насоки от австралийското правителство затова кои са правилните методи за прилагането му“, казва Боузе пред „Ройтерс“
Обществото
Австралийското общество е разделено на две. Едната половина подкрепя, друга изразява притеснения и го отрича. Няколко младежки групи предупреждават, че забраната ще изключи от мрежите за подкрепа най-уязвимите млади хора, например, тези от ЛГБТ обществото и мигрантите.
Комисията по правата на човека излезе със становище, според което като се намесва във възможностите на младите хора да участват в обществените процеси, законът може да доведе до нарушаване на човешките им права.
От своя страна групите, които защитават поверителността, изразяват притеснения, че регулацията ще направи възможно засиленото събиране на лични данни и така „ще разчисти пътя за държавно наблюдения въз основа на цифрова идентификация.“
В изявление изпълнителниятдиректор на Организацията за превенция на самоубийствата в Австралия (Suicide Prevention Australia) Кристофър Стоун казва, че правителството прибързва със закона и изглежда сякаш се блъска със завързани очи в тухлена стена. Младите австралийци заслужават политики, основани на доказателства, а не решения, взети набързо. "
Признаваме предизвикателствата, свързани с онлайн платформите, но това законодателство не отчита положителните аспекти на социалните медии, които осигуряват често жизненоважни връзки за много млади австралийци - достъп до ресурси за психично здраве, мрежи за подкрепа и чувство за общност. Прекъсването на този достъп рискува да се изострят самотата и изолацията", обяснява позицията си Кристофър Стоун.
Много повече са обаче австралийците, които подкрепят закона.
Проучване на YouGov, осъществено през втората половина на ноември 2024 г., в което се включват 1515 души, показва, че 77% от австралийците подкрепят закона.
На първо място това са множество организации на родители. От 2023 г. те настояват да бъдат предприети действия и в писма и становища цитират главния хирург на САЩ д-р Вивек Мърти, който казва, че социалните медии влошават кризата с психичното здраве на младите хора много сериозно. Али Халчик, чийто син Алем отнема живота си през 2009 г., когато е 17 години, след тормоз в социалните мрежи, смята, че няма нищо по-важно от поставянето на възрастова граница и възможността родителите да си върнат контрола.
>>>Давайки на детето си смартфон, вие „все едно му давате наркотик“
Мария Ковачич, сенатор от Либералната партия, определя закона като ключов и казва: „Огромната сила на големите технологии вече не може да остане без контрол в Австралия.“
Премиерът Антъни Албанезе заявява, че със закона политиците изпращат следното послание към родителите в Австралия: „Ние пазим гърба ви, на ваша страна сме. Така децата ще имат детство, а родителите - спокойствие“.
А платформите носят социалната отговорност да гарантират, че безопасността на австралийските деца е приоритет за тях, казва още Албанезе. Премиер-министърът е категоричен, че няма никакво време за губене, защото „социалните медии могат да бъдат оръжие за насилници, платформа за оказване на натиск от връстници, причина за безпокойство и страх и средство за измамници.“
Не на последно място Антъни Албанезе признава, че няма как да твърдят, че прилагането на закона ще бъде перфектно, но въпреки това: „Знаем, че решението е правилно, защото предотвратяваче опустошителни последствия и правим възможно децата да имат детство, да научат колко е важно истинското, а не виртуално приятелство, да учат и да се развиват."
НОВИНАТА е свързана към
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- Особености на австралоидната раса
- Австралийски аборигени и папуаси като част от човешката еволюция
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Д-р Мариам Токи: Общопрактикуващите лекари получават ниско заплащане, а са крайно натоварени
- Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
- Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
Коментари към Австралия забрани използването на социалните мрежи от всички до 16 години