Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
Дискриминацията по отношение на етническата принадлежност в социалните медии задълбочава депресията и чувството на тревожност сред младите американци от испански произход, гласи проучване на изследователи от колежа по обществено здраве и социални дейности „Robert Stempel“ към университета „Florida International.“
Мигел Анхел Кано, водещ автор и доцент в катедрата по епидемиология към колежа, признава, че екипът е бил изненадан от обема проучвания върху киберзаплахите и социалните медии и как нито едно от тях не обръща особено внимание на етническата дискриминация и начина, по който се отразява на психичното здраве.
73% от американците с испански произход използват „Фейсбук“
Етническата дискриминация и речта на омразата онлайн са предмет на разгорещени дискусии, в които се изтъкват безспорни доказателства за расовата и етническа несправедливост. Друг негативен ефект е, че агресията и обидните публикации отблъскват рекламодателите. През 2018 г. изследователският център „Pew“ провежда изследване, което разкрива, че 73% от американците с испански произход използват „Фейсбук“ - платформата с най-широка популярност именно в САЩ.
Резултатите от проучването са публикувани в списание „Journal of Clinical Psychology“, в което са включени 200 млади американци с испански корени на възраст между 18 и 25 години. 50% от тях са от окръг Маями-Дейд, Флорида, а останалите – от окръг Марикопа, Аризона. Учените откриват, че публикациите на снимки и разпространението на видеа или идеи, осмиващи етническите малцинства, задълбочават депресията и тревожността в мъжете представители на съответните етнически групи.
Кано описва наблюденията на екипа: „Когато участниците са преки жертви на етническа дискриминация в социалните медии или косвени, чрез публикувани от приятел унизителни материали, те се чувстват потиснати и унизени. Дори в случаите, когато видеото или идеята не са насочени директно към тях, но те стават свидетели на публична дискусия, която осмива или унижава тяхната социална или етническа общност, мъжете страдат.“
Представителите на мъжкия пол, включени в проучването, обаче се оказват много по-негативно повлияни от жените, когато са обект на етническа дискриминация в социалните медии. Те споделят, че изпитват депресия и засилено чувство на тревожност, въпреки че естеството и честотата на публикуваните материали в мрежите са еднакви и за двата пола.
Експертът допълва: „Възможно е мъжете да страдат повече от етническа дискриминация в социалните медии, защото те по-често са изложени на материали с агресивно расистко и/ или дискриминационно съдържание, което е насочено основно към мъжкия пол. В дългосрочен план подобен тип публикации могат да разрушат собствената им представа за мъжественост, да ги накарат да се чувстват по-незначителни и без достойно място в обществото.“
По-стари проучвания разкриха, че младежите проявяват по-сериозни симптоми на депресия и тревожност, дори от тийнейджърите и други възрастови групи. Според Кано широкото използване на социалните медии от американците с испански произход още повече задълбочава проблема.
Учените са на мнение, че младите хора имат нужда от професионална помощ, съобразена с културните им особености, за да се справят с честите агресивни публикации в социалните медии, от които не могат да се предпазят по друг начин. Увереността, психическата устойчивост и високата самооценка са най-добрата защита срещу тях.
Изследването е подкрепено от Националния институт по въпросите на алкохолизма и алкохолната зависимост, Националния институт за здравословни проблеми при малцинствените групи и неравен достъп до здравни услуги и Института по сърдечни, белодробни и кръвни заболявания.
Марио Де Ла Роса, професор в училището за социални дейности и Мариана Санчез, асистент в катедрата за превенция и подобряване на здравето са основните автори на проучването. В него участват също колеги от Калифорнийския университет на Лос Анджелис, държавния университет на Аризона, университета на Маями и други.
https://www.newswise.com/articles/discrimination-on-social-media-results-in-higher-depression-anxiety-among-minority-males
Снимка: pixabay.com
Коментари към Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи