Анестезията: Възможно ли е да не се събудим
Анестезията засяга много хора. Думата означава безчувственост, липса на сетивност, произходът й е гръцки. В медицината с този термин се обозначават всички действия, свързани с обезболяването, за да може да се извършат различни процедури, които иначе са болезнени и трудно могат да бъдат понесени.
Поставянето на упойка е тема, която вълнува хората
Затова в предаването „За най-важното“ („О самом главном“) на телевизия „Россия 1“ водещият д-р Александър Мясников разговаря с анестезиолог-реаниматора д-р Андрей Корниеко, завеждащ отделението по анестезиология, реанимация и интензивна терапия в Московския медицински научен център „Боткин“, който отговаря на някои от най-често задаваните въпроси, когато стане дума за анестезия, и дори обяснява каква е причината анестезиолозите да се страхуват толкова много от червенкоси пациенти.
Много често хората свързват анестезията с риск – като невъзможността да не се събудиш, като смърт или получаване на трайно мозъчно увреждане. Може би е така, защото както казва в началото на предаването водещият д-р Мясников, преди години пациенти са умирали не заради операцията, а заради анестезията. В същото време обаче той напомня, че особено в последните десет години има колосален напредък в тази област. Поставянето на упойка се усъвършенства все повече, то е част от напредъка на медицината и хората не бива да се страхуват, а да се доверят на лекуващите ги.
Въпроси и отговори за анестезията
Възможно ли е човек да се събуди по време на операцията, е един от въпросите, който вълнува особено пациентите
Не, това е изключено. Нивото на развитие на анестезиологията не позволява подобна възможност. Сега се прилага многокомпонентна анестезия – медикаменти за сън, за мускулна релаксация, болкоуспокояващи.
Всяко лекарство се прилага отделно. То е с определена дозировка, време на прием и на действие. Д-р Андрей Корниенко обяснява още, че преди години лекарите следят дълбочината на упойката косвено, тоест като наблюдават реакцията на сърдечносъдовата система, налягането, размера на зеницата. В настоящето мониторингът за състоянието по време на анестезия е въз основа на електроенцефалографския анализ.
От своя страна, д-р Александър Мясников припомня, че анестезиологията изминава дълъг път. От първата упойка с маска до коктейла от лекарства, който действа многофакторно. „Грубо казано, лекарят може да добави, да увеличи или намали лекарството на момента.“, казва водещият.
Отговорите на д-р Андрей Корниенко
Защо е възможно да чувате разговорите на лекарския екип, когато сте под упойка?
Напълно възможно е, ако не са използвани всички компоненти на анестезията. Например, не са поставени лекарствата за сън, защото не са необходими на този етап. Ето в този случай пациентът не изпитва болка по време на интервенцията, но е в състояние да чува разговорите на лекарите.
Възможно ли е човек да привикне към упойката и да се наложи увеличаване на дозата, когато е подложен на повече от една операция?
Подобен модел не съществува. Методите на анестезията могат да бъдат променяни от операция на операция. Някога се използва общ упойка, в други случаи тя е местна.
Как може да се разбере дали човек е алергичен към анестезия?
Понякога алергиите се появяват внезапно и това е най-опасният случай. За да се предотвратят максимално рисковете е важно анестезиологът да прегледа пациента 24 часа преди операцията. Това е времето, когато може да установи дали той е алергичен към лекарства или към определени храни. Подобна информация предупреждава лекаря да бъде готов за възможни неочаквани реакции, но и да се подготви добре и подбере най-подходящата упойка.
Възможна ли е смърт от анестезия?
Трябва да се прави разлика между смъртта по време на анестезия и тази в резултат от упойката. Отговорът е да. Случва се. В основата е човешкият фактор, умората на лекаря, неточност при определянето на анестезията. Може да бъде и резултат от неизправност в оборудването.
Може ли в следствие на епидурална анестезия да се развие парализа?
Най-често се използват лекарства, които имат обратим ефект. Те се инжектират в епидуралното пространство, а това са корените, които излизат от гръбначния мозък. Медикаментите блокират чувствителността на това ниво, но тя се възстановява, когато ефектът им приключи. Възможно е обаче да възникне усложнение, например, епидурален хематом, който ще притисне мозъка и това ще доведе до парализа на краката.
Вярно ли е, че всяка упойка съкращава живота с няколко години?
Това е мит. Научни данни няма.
Противопоказни ли са хроничните заболявания за поставянето на упойка?
В случаи като тези, не може само анестезиологът да взема решение. Задължително се свиква консилиум и различните специалисти вземат решение за начина, по който трябва да се осъществи лечението. Съотношението на риска между хроничните болести и нуждата от интервенция, за която е задължително да се постави упойка, е сериозен въпрос и отговорност на голям екип, а не на един специалист.
Защо анестезиолозите се страхуват толкова много от червенокосите?
Защото при хората с червени коси рискът от алергични реакции е много по-висок.
Влошава ли упойката паметта?
Съществуват научни доказателства, че анестезията води до краткотрайни, но често и дълготрайни когнитивни нарушения. Те са резултат от вида и от продължителността на анестезията.
Може ли човек да се пристрасти към наркотиците в резултат на анестезия?
Има други начини да станеш наркоман. Не, разбира се, че не може.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- д-р Николай Чергиланов
- Интубация
- Инжектиране на местна упойка
- Седативни лекарства
- Барбитурати
- Райският газ: от наркотик на лордовете, до употребата му като анестетик в стоматологията
- Д-р Георги Пенчев Пенев
- Популярни стоматологични упойки от миналото
- Военна употреба на етера и хлороформа през 19 век
- Д-р Александър Мирчев Серафимов
Коментари към Анестезията: Възможно ли е да не се събудим