Доц. д-р Янко Илиев и д-р Николай Христов за чудесата в медицината по Коледа... и не само
Вие сте скептик? Или може би фаталист? Вярвате в невероятното или намирате вярата в необяснимото за невероятна. Без значение дали се уповавате само на онова, което можете да докоснете, или всяка Коледа отправяте съкровените си желания към звездите, едно е сигурно – вярвате. "Фрамар" избра да ви подари за Коледа среща с двама от доказалите се специалисти в областта на медицината. Това са хората, които посрещат и изпращат живота, които усещат човешките съдби между пръстите си, които не просто вярват, но участват в създаването на чудеса.
Доц. д-р Янко Илиев е началник на Клиниката по токсикология към УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив. Член е на Български лекарски съюз, Първа частна лекарска асоциация, Дружеството на интернистите и Асоциацията на клиничните токсиколози в България.
Фрамар: Съществува ли понятието "чудо" в медицината?
Първо трябва да дадем определението на чудо – според общоприетото понятие това е необикновено, свръхестествено явление, както и нещо поразително, което удивлява със своята изключителност и необичайност. Обикновено предизвиква изключително учудване, смущение, възхита, а нерядко и притеснение, поради необичайността и редкостта на явлението. И когато научните знания не са достатъчни да дадат разумно и логическо обяснение на фактите, то мистиката и религиозният привкус незабавно заемат освободената територия. Така от хилядолетия се подхранват историите за чудеса, които най-вероятно са били проява на едни по-екстремни, по-редки и необичайни качества и характеристики на хора и явления. Медицината не може да остане настрана от общите процеси и най-вече в медицината живите системи – хората, реагират автентично, индивидуално към факторите на средата с активности, които са екстремни, странни и почти равностойни на чудо.
Фрамар: Може ли „чудото‘‘ в медицината да бъде обяснено по научен начин?
В тесния смисъл на понятието “чудо”, да, то може да бъде необичайна проява на заболяване, необичайно излекуване от болестно състояние, необичайно протичане на заболяване – т. нар. медицинска казуистика. В своя дългогодишен опит практикуващи медици срещат множество такива случаи, в които така обяснените по-горе характеристики почти изпълват понятието за "чудо". Чудото наистина по този начин съществува, особено когато се съчетаят странни индивидуални характеристики, обстановка, нови и по-малко познати методи на лечебно повлияване и нерядко щастливият шанс – "пръстът на съдбата", щастливото съвпадение. Тогава резултатите са странни и щастливи за страдащия. Ако обаче хората имат и друг мироглед, освен научния, а при повечето е така, те търсят обяснения в мистичното, в ритуала, в Божията намеса, ако искате – и в сатанинската изява. Трябва да отбележа обаче по-твърдо убеждение, че голият материализъм и вяра във физическите възможности на човека, за да може чудото на изцелението да се случи, не са достатъчни. Както нищо на света не е еднопосочно и единствено, а има своята противоположност в същите измерения и обеми някъде другаде близко до нас, то така и за всеки страдащ е необходимо и значително количество вяра. Вярата помага на лекаря и на пациента. Лекарят вярва в своите технически умения и знания и във възможността да ги отдаде и го прави по най-добрия начин. Пациентът трябва да вярва, че ще получи най-доброто лечение. И когато има повечко шанс, късмет и обективните условия са подходящи – медицинското "чудо" се случва.
Фрамар: Случвало ли Ви се е по време на Вашата практика като лекар или в повереното Ви лечебно заведение? Ще ни разкажете ли за това?
Спомням си редица случаи, в които предварителните прогнози за протичане на заболяването се опровергават от фактическото развитие на болестта и оздравяването се случва, макар и за малко по-дълъг период от време. Няма да забравя случая с едно младо и много красиво момиче от пловдивско село. Тя постъпи преди няколко години в Клиниката по токсикология след отравяне с наркотични средства, в резултат на това изпадна в състояние на будна кома. Спасихме живота й и направихме всичко възможно да подобрим здравето й, но за последващия етап истинска промяна не настъпваше. В търсенето на други средства за лечение попаднахме на едни химически лекарства, неизвестни все още в България - руски лекарства, които пък съвпаднаха като приложение и с едни по-непознати у нас рехабилитационни и масажни техники. Няма да забравя как в резултат на нововъведените средства по време на мое нощно дежурство в състоянието на момичето настъпи рязка промяна към по-добро. Процесът на "пречупване" започна. Изписахме я на инвалидна количка, но значително подобрена. Продължихме да следим състоянието й и след това - тя никога не възвърна предишната си красота и дееспособност и остана трайна грижа за родителите си, но видяхме с очите си нещо, което не познавахме до този момент в медицинската си практика.
Фрамар: Какво е да празнуваш Коледа или Нова година в болница?
В повечето случаи това е тъжно тържество - няма как, каквито и грижи и усмивки да даряваш, не можеш да изхвърлиш страданието, но когато си професионалист, топъл и добронамерен медик, то сякаш християнската доброта лекува и чрез тебе.
Фрамар: Вашето пожелание за читателите на "Фрамар"?
Пожелавам на читателите ви да вярват в българските медици. Болшинството от нас са честни професионалисти с богата душевност и човеколюбие. Научете се да ги познавате! Весели празници!
Д-р Николай Христов е акушер-гинеколог и онколог. Той е началник на Акушеро-гинекологично отделение и управител на Първа частна МБАЛ „НиаМед” - Стара Загора.
Фрамар: Д-р Христов, съществува ли понятието "чудо" в медицината?
В медицината не може да съществува понятие като "чудо" тъй като тя е наука, която е подчинена на знания, потвърдени с практически опит и доказателства. Характерът на всеки лекар се формира отчасти благодарение на факта, че огромната отговорност за човешкия живот ни задължава да се доверяваме изключително на науката медицина и да работим винаги съгласно законите, които гарантират – по силата на опита – вземането на най-правилните решения в кризисни за здравето на пациентите ни ситуации. Това обаче не означава, че ние, лекарите, не вярваме в чудеса и не ги желаем – напротив, ние най-много от всички мечтаем за чудеса в медицината, които да подпомагат работата ни.
Фрамар: Може ли "чудото" в медицината да бъде обяснено по научен начин?
Майката Природа е създала човешкия организъм съвършен. Съвършени са шевовете на черепната кутия, които са естествени, съвършено е действието на всеки един орган в човешкото тяло. Неговата сложност и нанонивото, на което функционират правилно всички клетки, са сами по себе си чудо. Вярвам, че когато в медицинската практика се документира необяснимо позитивно действие върху болни органи, то е резултат от закони, все още неоткрити от науката. Но това също е чудо, тъй като не знаем процесите, които са активирали това необяснимо за нас самоизлекуване. Тук виждам намесата на психиката, на волята, на желанието за живот – които за мен са част от Духа, който добрият Бог е вложил в човешките същества, за да ни помогне да оцеляваме в суровия свят.
Фрамар: Случвало ли Ви се е по време на Вашата практика като лекар или в повереното Ви лечебно заведение? Ще ни разкажете ли за това?
Всеки лекар е преживявал моменти, в които се бориш неистово за здравето или живота на пациента си и има един критичен миг, в който не знаеш дали положените усилия ще бъдат възнаградени с живот. Всяко успешно раждане и всяка успешна хирургическа интервенция, които се извършват в нашата болница, са резултат и на малко ежедневно чудо.
Фрамар: Какво е да празнуваш Коледа или Нова година в болница? Планирате ли нещо интересно, което да разнообрази тези дни за пациентите Ви?
Толкова много пъти съм бил дежурен, спешен и на разположение в продължение на толкова много години, че вече за мен, както и за много колеги от професията, празнуването на Рождество Христово тук е рутина. Не можеш да не изродиш бебе, не можеш да не си на поста си, когато здравето на някого зависи от теб. Но "НиаМед" има много тясна връзка с Рождеството, затова всяко раждане в Святата нощ ни смирява и вдъхновява, и преживяваме раждането на Божия Син с удвоена радост.
Фрамар: Вашето пожелание за читателите на "Фрамар"?
Бъдете здрави и щастливи! Преодолявайте трудностите с вяра и бъдете добри със семействата, с близките и с децата си!
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Осмото чудо на света се крие под разрухата от един вулкан
- Невероятните 19 лица на природата
- 10 малки истории за чудесата в живота ни
- Вегетарианско месо или месо от зеленчуци - новото кулинарно чудо
- Невероятни чудеса, които науката не може да обясни
- Д-р Розалина Петрова: Чудесата се случват
- Умиращ мъж резервира църква за погребението си, а след чудо ще се жени в нея
- Възможни ли са чудесата в медицината?
- Бихте ли отказали лечение или медицинска процедура, ако религиозният ви водач се обяви срещу тях
- Научете повече за чудото на сините очи и малко за някои от останалите
Коментари към Доц. д-р Янко Илиев и д-р Николай Христов за чудесата в медицината по Коледа... и не само