Д-р Розалина Петрова: Чудесата се случват
На Коледа, когато чашите весело звънят, когато разопаковаме подаръци и прегръщаме близките си, едва ли се сещаме, че бихме могли да преживеем и друга версия на този празник. Едва ли забелязваме тъгата в очите на някой до нас, едва ли помисляме за самотния ни съсед, който празнува по най-тъжния възможен начин на света – сам. До какво води самотата на Коледа, как да разпознаем депресията и кога да потърсим професионална помощ? На въпросите ни отговаря д-р Розалина Петрова.
Фрамар: Представете се за читателите на "Фрамар".
Казвам се Розалина Петрова и съм началник на Отделението по психиатрия в МБАЛ "Иван Селимински"-Сливен.
Фрамар: Нека в началото да обясним какво е депресия?
Депресията - това е промяна в емоционалното състояние на човека и промяна в неговото настроение. Най-общо казано - когато настроението на човек е потиснато, когато обичайните неща, които преди са му доставяли радост и удоволствие, престанат да се преживяват като такива, когато се блокират емоциите, тоест човек не може да изпитва радост, когато по-трудно се осъществяват социалните контакти и когато тези контакти натоварват личността, когато грижата за личната хигиена и външния вид става с много голямо усилие.
Фрамар: Коледните празници са едни от най-красивите и очаквани през годината, но в същото време често са причина за депресия, неудовлетвореност. На какво се дължи това?
Коледа е времето, в което човек се събира с близките си, това е един топъл семеен празник. И когато човек няма такова обкръжение, примерно, ако е изгубил семейството си, ако децата му са далеч от него, това е предпоставка за депресия. По Коледа стават и най-много самоубийства на самотници.
Фрамар: Натоварва ли и примерно фактът, че не можем да си позволим да купим скъпи подаръци за близките си, че не можем да си позволим да си подарим за празника пътуване до приятно място?
Не мисля, че това би могло да бъде причина за депресия. Хората усещат вътрешно, че смисълът на Коледа не е в подаряването на много и на скъпи подаръци, а в съпреживяването на празника с близки хора. Празникът трябва да се съпреживее с някого, да се сподели с някого.
Фрамар: Много жени в желанието си да направят празника идеален, се подлагат на излишен стрес. Какво бихте ги посъветвали?
Досега никой не ми се е обадил с оплакване, че във връзка с приготовленията за Коледната трапеза, се чувства много уморен или депресиран. Мисля дори, че точно това е най-хубавото на празника – самата подготовка. Леката неразбория вкъщи, умората, повечето хора – това също е част от топлината на празника и не е причина за стрес.
Фрамар: Каква е степента на тази депресия? Кога трябва да се потърси професионална помощ, какви са симптомите на състоянието, изискващо професионален съвет?
Освен всичко, което изброих в началото, мога да добавя и усещането за изоставеност , усещането за ненужност, усещането за ощетеност от факта, че не може се преживее една пълноценна Коледа. При наличието на тези симптоми, човек трябва да потърси специализирана лекарска помощ.
Фрамар: А изобщо търси ли се професионален съвет при подобни състояния?
Искрено се надявах през последните години това наистина да започне да се случва. Но не. Българската традиция е такава, че трябва да си много, много луд, с извинение, за да отидеш на психиатър. Хората не търсят нашата помощ, все още смятат това за нередно, за обидно, за стигма, стигма означава белег, хората смятат, че тези проблеми ги белязват като по-непълноценни. Разбира се зависи от мирогледа, от нагласата на човека, има такива, които при проблеми, с които не могат да се справят, търсят нашата помощ, за да могат да продължат напред и да се радват на живота.
Фрамар: Може ли депресията да отключи и други състояния?
Има една статистика, която не е българска и според която в регионите с добра мрежа от психотерапевтична помощ, заболеваемостта от телесни болести е с 30 процента по-ниска от останалите. Състоянието на духа и страданието на душата се отразяват върху функционирането на тялото. Ние ги наричаме психосоматични заболявания и това са голяма част от хипертониите, язвата на стомаха, бронхиалната астма...
Фрамар: Необходимо ли е да вярваме в красиви лъжи, за да бъдем щастливи, както например децата вярват в дядо Коледа?
Аз все още, въпреки че съм човек разумен и отдавна не съм дете, вярвам, че по Коледа се случват чудеса. Всичко е до нагласата, която имаме. Забелязала съм, че по Коледа хората стават по-добри, по-толерантни, по-прощаващи, по-обичащи и готови да съчувстват. Може би причината е, че и те очакват да се случи чудо и това ги прави много по-отворени към другите.
Фрамар: Какво ще пожелаете за Коледа на нашите читатели?
Да вярват в чудеса! Пожелавам им коледни вълшебства, те наистина се случват, може би не точно тези, които сме очаквали, но ако сърцето е отворено за тези вълшебства, ние ще започнем да ги забелязваме около нас!
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Осмото чудо на света се крие под разрухата от един вулкан
- Невероятните 19 лица на природата
- 10 малки истории за чудесата в живота ни
- Вегетарианско месо или месо от зеленчуци - новото кулинарно чудо
- Невероятни чудеса, които науката не може да обясни
- Доц. д-р Янко Илиев и д-р Николай Христов за чудесата в медицината по Коледа... и не само
- Умиращ мъж резервира църква за погребението си, а след чудо ще се жени в нея
- Възможни ли са чудесата в медицината?
- Бихте ли отказали лечение или медицинска процедура, ако религиозният ви водач се обяви срещу тях
- Научете повече за чудото на сините очи и малко за някои от останалите
Коментари към Д-р Розалина Петрова: Чудесата се случват