Доц. Милко Сираков: Не е редно българската жена да се предпазва от бременност като я прекъсне
По повод националната антиаборт кампания Агенция „Фокус” разговаря с един от организаторите – доц. Милко Сираков, началник на Трета гинекологична клиника по „Репродуктивна медицина” в болница „Майчин дом” и специалист по детско-юношеска гинекология.
Доц. Сираков, какви са целите на Националната антиаборт кампания?
Доц. Милко Сираков: Целите са много ясни – нещо, за което отдавна се борим и гинеколози, и тези от нас, ангажирани в Българската асоциация по семейно планиране – просвета сред българските жени, намаляване на броя на абортите, повишаване на качеството на контрацепцията, защото не е редно българската жена да се предпазва от бременност като я прекъсне. Националната кампания ще е многопластова, ще има рекламен клип, като той вече се върти по някои от телевизиите, освен това ще има сайт. Все повече хора ползват интернет и се информират от там. Сайтът е насочен към младите хора, защото те основно се осведомяват от мрежата. Кампанията ще продължи и в училищата и въобще са предвидени много дейности.
Колко време ще продължи кампанията и кои социални слоеве ще обхване?
Доц. Милко Сираков: Тя ще продължи много дълго време, като не са определени някакви срокове. Тя ще е насочена най-вече към младите групи от хора, защото от тях трябва да се започне. Това обаче не изключва по-възрастните групи. За съжаление има един страшно устойчив мит в българския народ, че противозачатъчните хапчета са вредни, че от тях се напълнява и че хората се окосмяват. Въпреки че този мит съществува от много отдавна, а се смениха 4 поколения противозачатъчни хапчета и от второ поколение тези ефекти са престанали да съществуват, хората все още се страхуват от най-сигурния метод за контрацепция.
Как ще се образоват малцинствените групи?
Доц. Милко Сираков: Наистина те са най-трудни за овладяване. Българската асоциация по семейно планиране имаше един много успешен проект, който се разви в няколко места в България, включително и в кв. „Факултета” в София. Бяха организирани консултативни кабинети, в които хора от асоциацията и нейни доброволци образоваха местните жители на тези райони по различните методи за контрацепция. В рамките на тази програма имаше и една група ромки, които бяха сериозно обучени, за да образоват своите приятелки и познати след това. Асоциацията имаше още един подобен успешен проект, в който тийнейджъри обучаваха свои връстници. Обучихме една голяма група тийнейджъри и оттам нататък те разпространяваха знания сред своите съученици и приятели. Същият бе механизмът за обучение и на ромското население. Това обаче не е достатъчно, трябва постоянно да се обучават нови и нови групи, за да стане все по-широк кръгът на знаещите.
Как ще се включи болница „Майчин” в Националната кампания?
Доц. Милко Сираков: „Майчин дом” ще се включи главно със специалистите, с които разполага. Доста хора от Асоциацията по семейно планиране работят в „Майчин дом”, така че нещата се преплитат. Активисти и на Българското дружество по акушерство и гинекология също ще се включат в кампанията.
Тревожни ли са данните за броя на абортите по желание в България?
Доц. Милко Сираков: Данните отпреди няколко години бяха много по-тревожни, така че бройката намалява, а броят на ражданията се увеличава. Общо взето се отчита една благоприятна тенденция. Преди 10 години ситуацията беше много тревожна, имаше много повече аборти, отколкото раждания в България. Сега вече бройката на абортите е една трета от броя на ражданията. Нещата се обърнаха и дано тенденцията да продължи с нарастващи темпове.
Може ли да се говори за бейби бум?
Доц. Милко Сираков: Не, чак за бейби бум не може да се говори, но определено има известно подобрение.
Кои жени правят най-често аборти по желание и каква е причината за това?
Доц. Милко Сираков: Не бих могъл да кажа, че преобладават някакви по-специални групи. Все пак преобладава възрастовата група на най-активните в сексуално отношение жени – възрастта между 20 и 30-годишна възраст. Това са жени, от една страна, в най-активната сексуална възраст, а от друга страна, все още са социално незрели и нереализирали се, така че не са готови да имат деца. Може би това е основната причина за прекъсване на бременността – че все още не смеят да имат дете.
Липсата на финансови средства фактор ли е?
Доц. Милко Сираков: Има и такива моменти, но не са преобладаващи.
Подобрява ли се сексуалната култура сред младите?
Доц. Милко Сираков: Мисля, че да. От анкети, на които сме попадали, виждаме, че преди години основният метод за предпазване от нежелана бременност беше прекъснатото полово сношение, което е много несериозно. Днес най-популярният метод е презервативът. Откакто преди доста години започна анти-СПИН кампанията, тя определено започна да дава резултати, защото масово се използват кондоми. Факт е, че младите поне знаят, че трябва да се предпазват с тях, докато преди момичето казваше, че момчето я „пази”.
Достатъчен ли е броят на профилактичните прегледи на жените у нас?
Доц. Милко Сираков: Не, не е достатъчен. Ние, гинеколозите, препоръчваме всяка жена да минава поне веднъж годишно на профилактичен преглед така, както и на мъжете след 50-годишна възраст се препоръчва да си правят преглед на простатата. Неслучайно преди години, в златните времена на немските здравноосигурителни каси, гражданите на Германия имаха право на цялостен профилактичен преглед веднъж годишно. Установено е, че един профилактичен преглед струва много по-малко, отколкото ако човек се разболее и се наложи да се лекува. Освен това здравната каса предпочита да плаща за един профилактичен преглед, отколкото за лечение. Това са общовалидни принципи и би трябвало да се прилагат и в България. Много по-лесно е да се предпазиш от някаква болест, отколкото после да я лекуваш, така че ние винаги съветваме всяка жена поне веднъж годишно да минава на гинекологичен профилактичен преглед и да й се прави цитонамазка.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Събития и представяния
- Установяване на бременност с домашни средства
- 9 начина за предпазване от нежелана бременност, използвани в древността
- Контрацепция
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 1
- Женски древноегипетски контрацептив, описан в Кахун папирус
- Източници, касаещи изкуственото предизвикване на аборт сред древните народи
- Отношение към методите за контрол на раждаемостта и абортите през Средновековието
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 2
Коментари към Доц. Милко Сираков: Не е редно българската жена да се предпазва от бременност като я прекъсне