Д-р Виолина Тодева: Солариумите крият риск за повишаване честотата на меланома
Меланомът е най-злокачественият тумор в човешката патология, който е сравнително рядък, но показва тенденция към много бързо увеличаване. Съществува вродено предразположение към него, а като основен етиологичен фактор се приема ултравиолетовата радиация. Честотата на малигнения меланом е най-висока при индивидите със светла кожа (изгаряща лесно и трудно получаваща тен). Кожният пигмент има протективен ефект, поради което лицата от черната раса боледуват многократно по-малко от бялата раса. Повече информация за меланома получаваме от д-р Виолина Тодева, специализант по кожни болести.
Фрамар: Какво представлява меланомът?
Меланомът е злокачествен пигментен тумор на кожата, който може да се развие както върху първично непроменена кожа, така и на мястото на вече съществуващи бенки. Най-честата локализация на меланома е на гърба или долните крайници.
Меланомът на кожата е 5-ят по честота рак при мъжете и 6-ят при жените. Счита се, че всяка минута умира по един американец от злокачествен меланом. Въпреки данните за непрекъснатото повишаване на честотата на меланома през последните години се подобрява и прогнозата за заболяването. Средната възраст за поява на меланом е 52 години и тази възраст е много по-ниска от възрастта на туморите на белия дроб, млечната жлеза, дебелото черво и простатата.
Фрамар: Кои са рисковите фактори за появата на меланом?
През последните няколко декади в цял свят се наблюдава тенденция за повишаване на честотата на меланома. За предразполагащи фактори се обсъждат както фактори от средата, така и генетична предразположеност. Безспорно не всички меланоми са предизвикани от слънцето, но ролята на ултравиолетовите лъчи остава водеща. За поява на меланом както изгарянето, така и продължително излагане на слънце, са рискови. Само едно изгаряне на слънцето с поява на мехури при деца увеличава два пъти рискът от поява на меланом. Освен това рискът от ултравиолетовите лъчи зависи и от географската ширина, на която живеят хората. Рискът е по-голям за места с повече ултравиолетова радиация, най-вече тези, които са близко до екватора.
- Хората със светла кожа, светли и рижи коси, лунички, сини и зелени очи са с по-висок риск за поява на меланом, което сочи протективната роля на естествения пигмент на кожата.
- Риск от поява на меланом има и за хора, които имат повече от 100 бенки, имат атипични бенки, както и тези, които са имали меланом или някой в тяхното семейство има меланом.
Фрамар: Опасни ли са солариумите?
Предвид факта, че за появата на меланом ултравиолетовите лъчи са водещ рисков фактор, да, солариумите крият риск за повишаване на честотата на меланома. Самото посещение на солариуми обикновено е продължително, което води до повишаване на риска. Рискът е толкова по-висок, колкото по-продължително във времето и в честотата е посещението на солариум и колкото по-ранна е възрастта, на която се започва използването на солариум.
Фрамар: Как да разпознаем меланома?
Най-често белезите, които се използват, за да се опише един меланом, могат да се отбележат с латинските букви ABCDE.
Откъде идват тези букви:
- A (asymmetry) – асиметрия;
- B (irregular border) – неправилни граници;
- C (color variegation) – нехомогенен цвят;
- D (diameter) – диаметър над 6 мм. или (difference) – т.нар. грозно патенце – с промяна в цвета, формата и размер и
- E (evolving over time) – бързо увеличение на размера за кратък период от време.
Тази схема, колкото е проста, толкова може да бъде объркваща. Ето защо при най-малкото съмнение посетете кожен лекар, който да Ви прегледа със специален уред – дерматоскоп. Меланомът е тумор, който може да засегне различни места по тялото и да изглежда по различен начин. Меланом може да има дори и под нокътя и по лигавиците.
Фрамар: Какво е лечението на меланом?
Лечението на меланома е оперативно отстраняване на тумора. В зависимост от стадия оперативната интервенция е в раличен обем. След като се оперира меланома винаги се прави хистологично изследване. В по-напреднали стадии се провежда и допълнително лечение. Колкото по-рано се оперира меланомът, толкова по-добра е прогнозата.
Фрамар: Как да се предпазим?
За предпазване от меланом е необходимо:
- да се намали експозицията на ултравиолетови лъчи;
- да се използват слънцезащитни продукти и подходящо облекло;
- не трябва да се допуска кожата да изгаря на слънце, особено за децата и подрастващите;
- трябва да се избягва излагането на слънце в часовете с най-интензивно слънцегреене от 9 до 15 часа;
При всяка промяна в цвета, формата, размера и повърхността на някоя бенка потърсете съвета на кожен лекар. Това дава възможност за поставяне на ранна диагноза, което намалява риска от сериозни последствия.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- "Косопадът може да е сериозен козметичен проблем" – интервю с доктор Виолина Тодева
- Списание GP News публикува интервюта с двама от националните Фрамар консултанти
- Д-р Виолина Тодева: Симптоматика на полово-предаваните болести - интервю в Зона Здраве, предаване на ТВ Стара Загора
- 25-ти Юни - Световен ден на витилиго
- Д-р Виолина Тодева на гости на ТВ Стара Загора - интервю на тема Слънце и алергии
- Д-р Виолина Тодева: Псориазис - заболяване с огромна социална значимост - интервю в Зона Здраве, предаване на ТВ Стара Загора
- Д-р Виолина Тодева - интервю на тема гъбички с д-р Юлиян Ананиев в "Часът на Хипократ" по радио Стара Загора
Коментари към Д-р Виолина Тодева: Солариумите крият риск за повишаване честотата на меланома