Кремена Кунева: Здравната ни система има нужда от незабавна реформа и модернизация
Тя е създателят на инициативата „За доброто“, която започна по времето на първото голямо затваряне през пролетта. В рамките на дни зад нея застанаха десетки ентусиазирани и активни мъже и жени, които направиха и невъзможното, за да осигурят необходимите защитни средства на медицинските служители от болниците в цялата страна. Тя е жената, която прегръща всяка кауза, насочена към доброто и помощта. Прави го с хъс, с вродения талант на истински лидер и е убедена, че всичко може да се постигне, стига да вярваш. Достатъчно е хората да бъдат обединени и да работят активно и неуморно. Тя е Кремена Кунева, жената, която твърди, че доброто е заразно и има хиляди щама и която през май 2020-а призова тогавашния министър на здравеопазването Кирил Ананиев да спре безумието със строежа на детска болница върху руини. Да, защото Кремена не спира да работи и за тази кауза, убедена с цялото си сърце, че децата на България заслужават истинска детска болница. Днес тя е категорична, че българското здравеопазване се нуждае от незабавна реформа и модернизация. Сега създателката на инициативата „За доброто“ е вече председател на създадената Фондация със същото име. Изборът й е логичен, защото тя е лидерът, който обединява и води. С огромна енергия, с мисъл и с посвещение. С Кремена Кунева разговаряме за Фондацията и нейното бъдеще, както и за инициативите, сред които подкрепата за децата на починалите от COVID-19 медици и учители.
Г-жо Кунева, как се роди идеята и защо създадохте Фондация „За доброто“?
Идеята на „За Доброто“ се роди и живя доста преди създаването на Фондацията. Ние работихме повече от година по 10 каузи, изцяло доброволчески. В един момент разбрахме, че ако искаме устойчиво развитие на всички усилия, това е важна и необходима следваща стъпка.
А как приехте факта, че Ви гласуваха доверие Вие да сте нейният пръв председател?
С изключителна признателност към екипа, разбира се. Защото ние сме едно цяло, така съществуваме, така работим, така комуникираме. Независимо от това, че сме изключително различни като професии и емоционалност, се допълваме перфектно. Да, със създаването на Фондацията се наложи да оформим някои свои ангажименти в длъжности. Имахме официално събиране на което обсъдихме всяка една длъжност.
Какви са целите, които си поставяте и как ще ги постигнете?
Основната цел на Фондацията е модернизация в детското здравеопазване в България. Сега предвид пандемията целите леко се промениха спрямо нуждите, но не излизаме извън здравеопазване и грижа за децата. България е изключително изостанала по отношение на материални бази в детските отделения, комуникация между страните в лечението на децата, дигитализация на процесите, изобщо цялостното разбиране на средата като изключително важна в процеса на лечение на малките пациенти. Фондацията ни вече има разработена стратегия, в която сме посочили инструментите, които възнамеряваме да ползваме за постигане на целите си в рамките на следващите три години. За сериозна заинтересуваните страни може да я отрият на сайта ни www.zadobroto.com.
Разкажете за сферите на дейност, към които ще бъдат насочени усилията на Фондацията?
Основно детско здравеопазване.
Много е трудно да бъдат изброени всички инициативи, на които Вие и Вашите съмишленици посветихте време, усилия и сърце, затова нека поговорим за последните. Разкажете за Фонда за децата на героите.
Фондът за децата на загиналите от COVID-19 медици и учители е една кауза, която за нас е от изключително голямо значение. Не само защото тази помощ е необходима точно в този момент на голяма част от тези семейства, а и защото фондът ще бъде дългосрочен и ще помага на тези дечица, докато те завършат средното си образование. Освен самата стипендия, планираме разработването на менторски програми и други дейности, свързани с това да помогнем на децата максимално много в тяхното развитие. Със сигурност няма да запълним огромната празнина от липсата на тази подкрепа от самия родител, но ще дадем всичко от себе си да „отгледаме“ тези деца като деца на Фонда, а те да знаят, че имат още едно „семейство“, на което могат да разчитат и от което да черпят кураж и възможности за развитие.
Във вихъра на първото голямо затваряне през пролетта инициативата „За доброто“ разви трескава дейност, за да имат работещите в болниците в страната предпазни средства. Сега поставихте началото на „Хапка надежда“. Защо?
Защото искахме отново да им покажем, че те, медиците, не са сами и че ние също искаме да се погрижим за тях поне малко в знак на признателност. „Хапка надежда“ не е кампания за „изхранване“, това е кампания, която показва грижа и съпричастност и не на последно място дава малко допълнителна енергия. Тези хора работят десетки часове облечени в скафандри, нямат време за елементарни човешки нужди. Това е най-малкото, с което може да им помогнем. Хубаво е, че самата инициатива заживя свой собствен живот и вече се развива в цялата страна съвсем самостоятелно. Това още веднъж ни показа колко е важен примерът. Всъщност, той е основното.
Бих искала да насоча вниманието Ви към една друга кауза, която сякаш остана на заден план в последните месеци – Националната детска болница. Вярвате ли, че България ще има най-накрая болницата, която децата й заслужават?
Вярвам. Трябва да има. Ние няма да се откажем да се борим за това. Управляващите трябва да разберат, че вече не може самосиндикално да взимат такива обществено значими решения без да уважават мнението на обществото. Имаме възможност да създадем модерна детска болница и модерно детско здравеопазване. Трябва само силен обществен натиск и политическо желание.
Г-жо Кунева, успяха ли управляващите да се справят с кризата COVID-19?
По-скоро не. Разнопосочни послания разделиха обществото. Прекалено големият страх, който беше провокиран в началото, доведе до отхвърляне, което е нормална психологическа реакция и мисля, че това трябваше да се премисли. Нямаше баланс и според мен летните месеци не бяха използвани максимално за подсигуряване на системата и процесите, за обучения, за дигитализация. Можеха да бъдат спасени животи.
Кой е най-големият проблем в момента според Вас?
Намесата на политиката в решения, свързани със здравеопазването без съответното ниво на компетентност и изключително неправилните медийни послания, които продължават да разединяват обществото. Към това ще прибавя, че здравната система и преди пандемията не беше нито реформирана, нито модернизирана. Липата на дългогодишна политика за осъвременяване на възнагражденията на медиците и програми за мотивация доведоха до огромен недостиг на специалисти. Това можеше до известна степен да бъде компенсирано в момента с възможностите на технологиите, но трябва мисъл, желание и решителност.
Какво се случва в сферата на здравеопазването и каква оценка бихте дали Вие на здравната ни система?
Здравната ни система има нужда от незабавна реформа и модернизация.
При първия ни разговор, посветен на инициативата за осигуряване на защитни средства на медицинските служители в страната, Вие ми казахте, че доброто е заразно. Продължавате ли да вярвате в това?
Все повече. Не само вярвам, а се убеждавам.
Безспорно последните десет месеца бяха трудни, тежки и необичайни. На какво Ви научиха те?
На това, че трябва да ценим повече малките неща и да използваме потенциална на всяко време по най-добрия за това начин. Съпричастността е потенциалът на пандемията.
А научихте ли нещо ново за себе си в тази критични ситуация?
Да, че има времена, в които трябва да се промениш, за да оцелееш и психически, и физически.
Има ли нещо, което е в състояние да Ви накара да се откажете от това, което правите в момента?
На този етап не.
Позволете ми да завършим разговора като Ви помоля Вие да зададете един въпрос. Думата е Ваша.
Вярвате ли в доброто?
Снимка: Личен архив
Коментари към Кремена Кунева: Здравната ни система има нужда от незабавна реформа и модернизация