Поглед към COVID - заразата от предната линия – интервю с Анета Керина от МБАЛ Вита
Анета Керина е завършила Факултет "Обществено Здраве" през 2008 година. През 2019 се дипломира със специалност Анестезиология и интензивни грижи, а от 2010 работи като анестезиологична сестра в Операционния блок на ВИТА. В момента е старша сестра в структурата на МБАЛ ВИТА за лечение на COVID-19.
Г-жо Керина, какво е новото напоследък в COVID - отделението на ВИТА? Увеличават ли се случаите, намаляват ли ...
Напоследък в COVID отделението на болница Вита постъпват по-малко пациенти. От отварянето му през ноември до Нова година работата беше изключително натоварена. Всички места бяха постоянно запълнени. Всяко свободно легло се заемаше минути след освобождаването му. Трафикът беше стресиращ и непрекъснат. Много хора имаха нужда от нашето лечение, някои с по-леки симптоми, други – в средно тежко състояние. След Нова година нещата се поуталожиха и сега сме щастливи да отбележим, че има дори незаети легла в отделението.
Каква е тежестта на уврежданията на хората, които постъпват напоследък?
Не всички пациенти постъпват за болнично лечение в началото на заболяването, за съжаление, когато все още имаме възможност да започнем навременно лечение. Част от тях идват в по-напреднал стадий на заболяването. Това вече налага едно по-сериозно и продължително лечение. Много от тях се нуждаят от кислород, понякога в доста големи количества. Част от тях дори остават с тези нужди и продължават вкъщи с кислороден концентратор. Болестта е тежка за пациентите, скъпа за обгрижване и понякога с непредвидим развой.
Забелязвате ли промяна в симптомите на заболяването през изминалите месеци или няма разлика?
Почти всички пациенти са с висока температура и със силна отпадналост. Част от пациентите, освен симптомите от страна на дихателната система, имат и силно главоболие. Други имат стомашно-чревни проблеми, при много се обострят и хроничните заболявания, които са си имали преди болестта. Не при всички се налага кислородолечение, лечението е много разнообразно и специфично за всеки отделен човек.
COVID-19 е едно многолико заболяване, с много различни симптоми при всеки пациент. Какво научихте за този вирус, докато работихте в пряк досег с него?
За мен е изключително интересно да наблюдавам това заболяване, развитието и лечението му при всеки пациент. Научих доста неща. Видях колко бавно и трудно е възстановяването и колко различни неща се отключват и обострят при различните хора. Вижда се колко са важни рехабилитацията, храненето и контролирането на съпътстващите заболявания по време на провежданото лечение за COVID-19.
Разкажете ми някоя интересна история на пациент...
Историята на всеки пациент е различна и интересна. Хората са изплашени до смърт при постъпване. Цели семейства минаха през отделението. Случвало се е да изпишем единият от семейство, а другият да остане за долекуване. Направи ми и силно впечатление колко емоционални приятелства се зародиха в болничните стаи в тази стресова и тежка обстановка. Много пациенти, запознали се в стаята, са продължили да поддържат връзка и след изписването.
Каква е Вашата прогноза за развитието на пандемията? Има ли надежда всичко това скоро да свърши?
Заразените явно намаляват, но дали ще свърши скоро кой може да каже... Надявам се да успеем да водим нормален начин на живот въпреки вируса. Предполагам, че по-скоро ние ще трябва да се адаптираме към него.
Какво е Вашето мнение за ваксините, дали те ще решат проблема?
Смятам, че ваксинирането трябва да е преди всичко личен избор на всеки човек. Този избор, разбира се, трябва да е добре информиран и обоснован. Проблемът, според мен, би се решил след придобиване на имунитет. Голяма част от хората са се срещнали вече с вируса. Ваксините са другата част от начинът това да се случи.
Публикация с рекламно-информационен характер, предоставена от екипа на МБАЛ "Вита".
Вижте повече за структурата за лечение на COVID-19 в МБАЛ "Вита"
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Анелия Нанкова: Какво е хиперпролактинемия - причини, клинична картина, диагноза и лечение
- Д-р Димитър Пачев: Ставите правят разлика между движение и претоварване
- Д-р Елена Бенкова: Първа помощ при различните видове изгаряния
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Д-р Анелия Нанкова: Какво е хиперпролактинемия - причини, клинична картина, диагноза и лечение
- Д-р Димитър Пачев: Ставите правят разлика между движение и претоварване
- д-р Владислав Александров Янков
- Д-р Елена Бенкова: Първа помощ при различните видове изгаряния
- Д-р Нела Владимирова: Защо жените страдат от анемия по време на бременността
- Д-р Петър Колев: Във ВИТА използваме радиочестотна хирургия за лечение на хъркане и затруднено дишане
- Д-р Александър Дойчиновски: Естествено раждане или секцио - как да изберем
- ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
- Д-р Христо Христов: Методи на лечение на изгаряния в болница Вита
- Д-р Мариана Недева: Тиреоидитът на Хашимото и защо расте броят на заболелите от тиреоидното заболяване
Коментари към Поглед към COVID - заразата от предната линия – интервю с Анета Керина от МБАЛ Вита