Спелтата - древното жито с модерна мисия
Камен Иванов има богат опит в сферата на търговията и производството. Вече осем години е част от екипа на "Перун" - българска компания, специализирана в производството на продукти от спелта. Преди да се присъедини към екипа, той е работил във верига магазини, при най-големия производител на пилешко месо в България, както и в холдинг, управляващ стотици хиляди декари земеделска земя.
Как стартира компанията "Перун"?
През ноември 2016 година получих обаждане от Петър Желков - арендатор, с предложение за среща. Разговорът беше за нещо ново, изпълнено с неизвестни, но с ясна цел - да запознаят повече хора със спелтата като житна култура и многобройните ползи от нейната консумация.
Срещнах се с Петър и Петя (семейство и бизнес партньори) още на следващия ден. Познавахме се бегло от дейността ми като брокер на земеделска земя. Те се занимаваха със земеделие от 15 години и имаха амбициозна идея - да направят ценната спелта достъпна за всеки в България, създавайки продукти с единствена или основна съставка динкел (от немски) или спелта.
Парадоксалното беше, че към 2016 година компанията на Петър и Петя бе най-големият производител на спелта в североизточна Европа, но основната част от зърното се изнасяше за Германия, Австрия, Гърция и други пазари. Там създаваха крайни продукти и ги продаваха обратно в България на много високи цени.
"Защо да не оставим богатството на земята ни, съхранено в това крехко зърно, тук в България?" - попитаха те. "Искаме да го направим заедно и, взаимно черпейки от опита на всеки от нас тримата, да създадем качествен, полезен и разпознаваем продукт."
Така "Перун" се роди в средата на декември 2016 година.
Защо спелта? Защо избрахте да развивате една относително непопулярна житна култура?
Години назад, при старта на своя земеделски бизнес, Петър и Петя решават освен познатите конвенционални култури като пшеница и слънчоглед да започнат да отглеждат зърно, познато в миналото, но забравено в настоящето. Избират спелтата и през есента на 2007 година купуват от Родопския край 300 кг семена, с които поставят началото.
Спелтата се отличава от останалите пшеници с по-голямо съдържание на минерали, витамини и фибри в сравнение дори с хлебната пшеница. Има отлични качества за използване във всички сфери на кулинарията, което позволява направата на всякакви печива и сладкиши без необходимост от добавяне на друго брашно. Брашното от спелта е универсален заместител на масовите брашна, продавани у нас.
Важно е да се отбележи, че добивът от спелта е по-нисък в сравнение с конвенционалната пшеница - между 150 и 300 кг на декар, а след премахването на люспата добивът се редуцира до 100-200 кг чисто зърно на декар. Този по-нисък добив обаче се компенсира от изключителните качества на зърното и неговата хранителна стойност.
Спелтата е богата на глутен с опростена структура, а поради факта, че е на 7-8 000 години, човешкият организъм "разпознава" състава й и лесно го усвоява. Противно на публикациите в мрежата за "бича", наречен глутен, имаме все повече обаждания от клиенти, които твърдят, че имат непоносимост към глутен, но консумирайки нашите продукти не чувстват симптоми и дискомфорт. Спелтата (Triticum spelta) е една от най-древните зърнени култури, известна още като динкел или алемайска пшеница. Това древно жито е било основна храна в Европа от бронзовата епоха до средновековието. През последните години все повече хора преоткриват неговите изключителни хранителни качества. За разлика от съвременната пшеница, спелтата запазва своята люспа до последния момент на преработка, което я прави по-устойчива на външни влияния и помага за съхраняването на ценните й хранителни вещества. Тя е богата на протеини, минерали (особено желязо, цинк и магнезий), витамини от група В, фибри и антиоксиданти. Специфичната структура на глутена я прави по-лесно смилаема за много хора, които имат чувствителност към обикновената пшеница. |
Кои са най-популярните продукти на "Перун"?
Естествено, това е брашното от спелта - бяло и пълнозърнесто. За получаването му използваме единствено зърно от спелта. В процеса на мелене не се добавят никакви избелители, подобрители и други добавки - разчита се само на качествата на пшеницата.
Важно е да се знае, че при мелене се отделят няколко фракции: бяло брашно, пълнозърнесто брашно и трици. Много хора се заблуждават, че бялото брашно се прави от един вид пшеница, а пълнозърнестото от друг. Всъщност бялото брашно е фината част от сърцевината на зърното, а колкото повече от обвивките на зърното се добавят, толкова то потъмнява и става типово или пълнозърнесто.
От брашната правим юфка, макарони и солети от спелта. Процесът е прост - към брашното се добавя само вода. Отново без никакви добавки, защото Природата е "вложила" в това малко зърно толкова много, че добавянето на каквито и да е съвременни съставки само би влошило качеството и естествения вкус.
Какви хора потребяват вашите продукти?
От обратната връзка през тези осем години оставаме с убеждението, че продуктите ни се купуват от хора от различни възрастови групи - от 18 до 80 години. Това са хора, които независимо от възрастта си, са разбрали, че качеството, а не количеството е важно за добрия тонус и здраве. По-възрастните откриват в юфката от спелта вкуса от тяхното време, по-младите ги привлича леко ядковият и специфичен вкус на кускуса и макароните. Солетите пък дават много заряд и енергия и са добъра бърза закуска за заети хора.
Има ли специфика в готвенето със спелта?
Универсалността на брашното и добрите му хлебопекарни качества означават, че можете просто да замените обикновеното брашно с такова от спелта във вашите рецепти. При направата на хляб в хлебопекарна може да се намали водата с 10-15% от количеството в рецептата. При ръчно месене майсторът преценява според усещането си.
Макароните, кускусът и юфката се варят както обичайната паста, като първите две са готови за 7-9 минути - след това има риск да се преварят.
Какъв е интересът на търговските вериги и малките магазини?
Въпреки специфичната политика на големите вериги, още при старта ни три от тях ни се довериха и включиха двата ни вида брашна в асортимента си. С времето добавиха и юфката, която става все по-търсена и харесвана.
В малките обекти, с които работим във Варна, Добрич, Русе, Велико Търново, Хасково, Пловдив, Бургас и София, се работи по-гъвкаво. Там можете да откриете по-голяма част от асортимента ни. Допълнително имаме и онлайн магазин perun.bg, който позволява от всяко кътче на България да се направи поръчка с минимални транспортни разходи, като разликата в транспорта поемаме ние.
Коментари към Спелтата - древното жито с модерна мисия