Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Страх от зъболекари - интервю с доктор Ваня Колева, стоматолог

Страх от зъболекари - интервю с доктор Ваня Колева, стоматолог

от 12 юли 2010г., обновено на 25 юни 2020г.
Автор: Ивайло Тончев
Страх от зъболекари - интервю с доктор Ваня Колева, стоматолог - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Дали страхът от зъболекари е едно от най-страшните неща, които могат да ти се случат? Питайте някое дете или възрастен. Потърсихме за мнение доктор Ваня Колева, специалист с дълга практика. Страхът от зъболекари не е непреодолим, необходими са усилия и от двете страни. Той е психическо състояние, плод на някаква травма, която често пациентът не осъзнава. В резултат на това се започва целенасочено криене и избягване на всякакво посещение на стоматологичен кабинет. Особено опасно е това за децата, които развиват трайна фобия от зъболекари, която им пречи да имат нормално дентално здраве. Добрият стоматолог знае как да предразположи едно дете или по-страхлив възрастен. За денталната фобия има лесни решения, а не трябва да пренебрегваме нашето здраве.

Снимка на доктор Ваня Колева, стоматолог

Здравейте д-р Колева! В спомените ми от училище имаше едни подвижни стоматологични кабинети, които обикаляха и правеха проверка на зъбите на всички деца. Ще припомните ли за по-младите читатели? За мен това беше началото на моя страх от зъболекари.

Автобусите бяха подвижни лекарски кабинети.Във всеки имаше по две машини. Едната зъболекарка работеше  кариесите, другата запълваше, правеше пломбите. За децата беше някаква инквизиция. Стоят задължително. Не могат да избягат. Някои се опитваха да се спасят, но тогава нямаше как. Учителката ги връщаше обратно. Колкото кариеси имаше, всичко се правеше наведнъж. Това е най-ужасното - може да са 5, 6, 7 и детето трябва да изтърпи с отворена уста дълго време. Гони се норма, прави се всичко наведнъж. Да не говорим, че тогава нямаше още и добри и достъпни болкоуспокоителни. Легенда е, че машините са били крачни. Аз съм ходила като дете на зъболекар с крачна машина. Може преди мен колегите да са били с крачни машини. Не съм виждала такива тук от много години.

От друга страна, тогава децата имаха и по-здрави зъби. Денталната грижа бе държавна политика, няма как да не споменем таблетките с флуор, които се раздаваха без пари, безплатното лечение, пък дори и задължително. В наши дни хората са доста по-немарливи към здравето на зъбите.

Страхът от посещение на зъболекар е един от най-разпространените сред децата. Как успява той да се пренесе и при възрастните?

Странно е, като че ли  децата се раждат с някакъв страх. Той може би идва от лекарите, белите престилки, от там се пренася и върху зъбите. И като видят машинката, като чуят звука и им се вижда нещо ужасно. Нищо, че в последните години техниката е напреднала толкова много, че няма нищо общо със старите машини, от които наистина можеше да се изпита болка и дискомфорт, дори и да си издръжлив и да нямаш страх.

Но въпреки това, за децата пак е страшно. Преди години имаше такава практика, детето да влиза само в кабинета. Смяташе се, че като родителите са до него, то започва да се глези. Наистина има такъв момент. Като остане само, вече стоматологът може по някакъв начин да го успокои и  да отвори уста. Ако първите контакти са били с внимание и всичко да е много тактично и  съобразено с детето, този страх няма да го има. Трябва да се подходи с внимание.

Страхът от зъболекари при възрастните?

Много от  по-страхливите пациенти искат упойки, така е безболезнено и е вече масово явление. Но винаги първо трябва да се поговори и да им се обясни точно какво ще се прави. Няма нищо по-страшно от неизвестността. Давам точни обяснения, казвам кога започвам и кога спирам. Хората се успокояват, преодоляват си страховете, а дойдат ли чак след година, често страхът се е възобновил.

 Има ли пациенти, които не могат да бъдат лекувани заради страховете им?

Има деца, които въобще не отварят уста. Или такива, които като са пред очите на родителите, никога не позволяват и да ги докоснат. Оставени сами, те често са доста по-сговорчиви. Но много често са неконтролируеми и са трудни пациенти. Изпадат в паника и плачат.

Такива са понякога и възрастните. Често вадим зъби, които могат да бъдат лекувани, но от страх възрастните предпочитат  „по-лесния начин”. И  странно, това са предимно мъжете. Жените са по-суетни и по-смели. А мъжете се оказва, че са по-слаби и по-страхливи.

Кои са външните фактори, които имат значение за пациентите и за успокояване на техните страхове?

На първо място това е обстановката и хигиената. Има определен стандарт, който е задължително да се съблюдава. Не е комфортно да работиш в кабинет, който е мизерен на външен вид или зле почистен. Това отблъсква хората.

Хората обичат и да говорят. Това отпуска и предразполага. Споделят си проблеми, неудачи. Понякога разговорът тръгва от предно лечение, а стигаме до други теми. Често посещението при зъболекар е като това при психоаналитик. Хората обичат да си говорят и да бъдат изслушвани.

Не мога да пропусна и редовната подмяна и поддръжка на техниката. Тя напредва толкова бързо, че е необходимо да бъдем винаги в крак с времето и да сме запознати с най-модерните тенденции.

Какво правят хората, които така и така не успяват да стигнат до кабинета на лекаря, поради страх или други причини?

 Когато те заболи зъб, често болката е ужасна. Проблемите със зъбите не минават никога сами, както примерно може да мине една настинка.

За съжаление, те често стават и по-лоши, като водят до махане на зъби и други проблеми. Често се прибягва до бабини методи, като пример това прословуто „жабурене с ракия”. Не вярвам да има някакъв ефект, но съм виждала зверски изгорени лигавици. Аспиринът и аналгинът са често универсално използвани, но наистина не трябва да забравяме, че те не лекуват, а само премахват временно болката.

Бях много изненадана да разбера, че хората по селата си шлифоват протезите с парчета стъкло и така си спестяват ходенето до града.

Но каквото и да правим, каквито и методи да използваме, срещата с зъболекаря е неизбежна. Колкото и повече да я отлагаме, толкова повече боли.

Наистина тъжен факт е, че хората имат много ниска здравна култура. Това забавяне често струва и много повече в чисто финансов аспект. Интересен факт е, че хората на възраст /пенсионерите/ са много стриктни и при най-малкия проблем идват за преглед. По-младите са доста по-безотговорни за зъбите си.

Кои са вашите съвети, за да имаме  здрави зъби и да ходим по-рядко на лекар?

Всичко е заложено генетично - здрав емайл, здрав дентин, здрава зъбна субстанция. Не случайно има хора, които никога не полагат никаква грижа за зъбите си, никога дори не ги мият, а нямат никакви проблеми. Но това е чист късмет. За останалите – редовни профилактични прегледи и редовно поддържане на хигиена  в устната кухина. Тепърва в България започват масово да се използват и конците за почистване на зъби – нещо страхотно полезно и важно, тъй като с тях може да се достигне до места, където никога не можем да изчистим добре с четката.

Два много важни фактора -  храна и стрес. Ангажираното ежедневие предразполага съм нередовно или непълноценно хранене, а това веднага се отразява и на зъбите. Пушачите често развиват пародонтоза, а това може да бъде много сериозен проблем.

Човек трябва да бъде отговорен към зъбите си.

Източник:

снимка: Pixabay
Осъвременено и допълнено на 25.06.2020

3.6/5 8 оценки

Коментари към Страх от зъболекари - интервю с доктор Ваня Колева, стоматолог

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. веселин митов 
    на 20 September 2010 в 15:33
    много внимателна, доктор колева, честито интервю!

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Д-р Ваня Колева Колева
  • Страх от зъболекар – как да се справите с него
  • Най-големите страхове на британките - да стъпят на кантарчето и да отидат на зъболекар
  • Над 80% от жените изпитват страх и тревожност, когато трябва да отидат на зъболекар
  • 8 мита за зъбите, за които е време да забравим
  • На зъболекар в ГДР, в началото на 60-те години на 20 век
  • Доц. д-р Радосвета Андреева и доц. д-р Христина Арнаутска - Полезни съвети за детско дентално здраве
  • Ако ви е страх от зъболекаря, ходете редовно на профилактични прегледи
  • Страхът от зъболекар се предава от родители на деца
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 851 дни, 19 часа и 50 мин.

Препоръчайте ми добър уролог в Стара Загора или Пловдив

преди 1794 дни, 23 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 29 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 29 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
На зъболекар в ГДР, в началото на 60-те години на 20 век На зъболекар в ГДР, в началото на 60-те години на 20 век

На зъболекар в ГДР, в началото на 60-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Страх от зъболекар – как да се справите с него Страх от зъболекар – как да се справите с него

Страх от зъболекар – как да се справите с него

от 09 авг 2024г. Прочети повече
Доц. д-р Радосвета Андреева и доц. д-р Христина Арнаутска - Полезни съвети за детско дентално здраве Доц. д-р Радосвета Андреева и доц. д-р Христина Арнаутска - Полезни съвети за детско дентално здраве

Доц. д-р Радосвета Андреева и доц. д-р Христина Арнаутска - Полезни съвети за детско дентално здраве

от 20 юли 2020г. Прочети повече
Ако ви е страх от зъболекаря, ходете редовно на профилактични прегледи Ако ви е страх от зъболекаря, ходете редовно на профилактични прегледи

Ако ви е страх от зъболекаря, ходете редовно на профилактични прегледи

от 23 яну 2013г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival