8 мита за зъбите, за които е време да забравим
Няма област в медицината, за която да не съществуват митове. Стоматологията не прави изключение. И независимо колко е напреднала науката, хората продължават да вярват в митовете и дори да се съобразяват с тях. Стоматологът к.м.н. Владимир Ордовски-Танаевски развенчава едни от най-популярните стоматологични митове.
Мит 1: Ако изядете една ябълка вечерта, няма нужда да миете зъбите си преди лягане
Красив мит, но ябълката не е в състояние да замести четката за зъби. Захарта, която съдържа плодът, променя киселинно-базовия баланс на слюнката и създава идеални условия за възпроизводството на бактерии. Дори когато бактериите са неутрални, те намират хранителна среда и могат да унищожат една от най-здравите тъкани в човешкото тяло – зъбния емайл.
Когато си хапнете сладка ябълка точно преди сън, рискувате най-много. След като заспите, слюнката ви ще е намаляла значително, а тя е първата ви защита срещу кариеса.
Плодовият сок също е една от основните причини за възникване на проблеми със зъбите и венците.
Предишно изследване, извършено от Стоматологичния институт на Кралския колеж в Лондон, показва, че плодовете влияят също толкова зле на зъбите, колкото и газираните напитки.
Мит 2: Рентгеновите апарати в стоматологията са опасни за здравето
Днес е възможно да се използват най-сигурните диагностични и терапевтични методи и за първи път в историята на денталната медицина пациентите избират технологиите заедно със своя стоматолог. Добре е да припомня, че може да се получи точен образ от 2 до 4 зъба само за няколко секунди.
Излъчените от апарата дози са толкова минимални, че не могат да повлияят на здравето ви. Установеният стандарт за година при извършване на превантивна медицинска радиология и научни изследвания на практически здрави хора е 1mSv. А за пациент с дентални проблеми за еднократно изследване става дума за дози, които са десетки пъти по-малки. При снимка, която показва всички зъби наведнъж, дозата не надвишава 0,06 mSv, а ако става дума за моментна снимка нивата са още по-ниски – от 0,001 до 0,008 mSv
Мит 3: Избелването на зъбите е изключително болезнено, много е бавно, а като цяло е вредно
Избелването е химичен процес на окисляване, в резултат на който под влияние на кислорода органичните вещества се разлагат на въглероден диоксид и вода. По време на този процес органичните вещества се окисляват до междинни продукти, които са много по-светли от оригинала. След избелването задължително трябва да има повторна терапия или зъбите да бъдат „нахранени“ с препарати, съдържащи аморфен калциев фосфат.
Когато всичко е осъществено професионално, не може да има вреда за зъбите. Що се отнася до въпроса за продължителността, съществува нов метод, при който процедурата отнема между 30 и 60 минути, което означава, че спокойно може да я реализирате по време на обедната си почивка.
Новите технологии правят избелването приемливо и за хората с изключително чувствителни зъби. Усещането за болка е резултат от дехидратацията на зъбите и изчезва в рамките на 72 часа.
Мит 4: Ако предстои поставянето на металокерамична коронка, зъбът трябва да се депулпира
Всъщност, това не е необходимо. Живият зъб под коронката е много по-устойчив при дъвчене и е в състояние да служи дълго, докато депулпираният (умъртвеният) е наистина крайна мярка.
Преди години се смяташе, че отстраняването на зъбната пулпа при протезиране, е необходимо при всички случаи. Сега възможностите за стоматологична микроскопия и цялостното оборудване, което притежават зъболекарите, повишиха качеството на диагностицирането и възстановяването на зъбите до изключително високо ниво. Единствено стоматологът може да реши, дали е необходимо нервът да бъде премахнат.
Индикациите, че зъбът трябва да се лекува преди поставянето на протеза са, когато има дълбоко кариесно унищожаване на корени и тъкани, неправилно положение на зъба, някои индивидуални особености в структурата, недостатъчна височина на коронката и наличието на пулпит и пародонтит.
Мит 5: Не ходете при зъболекар, ако зъбите не ви болят
Ранните стадии на заболяване са почти безболезнени и признаците могат да бъдат открити единствено от стоматолог. Именно в този първоначален стадий лечението е по-бързо, по-щадящо и финансово по-евтино. Всички болести на зъбите имат прогресивен характер, което означава, че кариесът няма да стане по-малък, а ще се увеличи.
Затова зъболекарите по света искат пациентите да ги посещават поне два пъти годишно.
Мит 6: Ако след измиването на зъбите усетите чувство на свежест в устата, това означава, че сте ги почистили добре
Това е заблуда. Доказателството за правилната хигиена на устната кухина е липсата на плака. Проверката се извършва както визуално, така и с помощта на специални таблетки, които я откриват.
Върху зъба не бива да има мека плака, меките тъкани, които го обграждат трябва да са бледорозови, плътни и да не кървят.
Мит 7: Нормално е венците да кървят, когато си миете зъбите и ги триете силно с четката
Кървенето на венците е симптом на стоматологично заболяване или на признак на лоша хигиена, която от своя страна също води до болест. Когато това се случи, просто посетете вашия стоматолог и изберете правилните продукти и методи за почистване на зъбите.
Така бързо ще решите проблема и ще избегнете страховития и широко разпространен, за съжаление, пародонтит.
Мит 8: Бременните не трябва да ходят на зъболекар
Много жени са склонни да отложат своите дентални прегледи и лечения по време на бременност от страх, че всяка процедура може да навреди на развиващото се бебе. В действителност, стоматологът не може да бъде по-вреден от проблемите в устната кухина. Американската стоматологична асоциация е намерила връзка между лошата устна хигиена и недоносените или родени с ниско тегло бебета. Обсъдете с вашия стоматолог допълнителните стъпки, които трябва да предприемете, за да гарантирате здравите си венци и зъби и една здравословна бременност, както за вас така и за вашето бебе.
Лечението и профилактиката на заболяванията на венците при бременни са малко по-специфични. Препоръчва се въздържанието от всякакви ненужни или козметични дентални процедури, докато не се роди бебето. За борба с гингивита и пародонтита, вашият стоматолог може да извърши професионално почистване на зъбите, което е нехирургична процедура. Чрез този метод той почиства кореновата повърхност на зъбите, за да премахне плаката и зъбния камък. Тази процедура може да помогне дори за облекчаване на най-болезнените симптоми.
Ако е наложително извършването на сложно стоматологично лечение, втория триместър или първата половина на третото тримесечие е идеалното време за това. Така се намалява риска за бебето и се осигурява вашия комфорт.
Най-добрият начин да се избегне болката от венците и зъбите по време на бременността е да се обучите в правилно осъществяване на добра хигиена на устната кухина. Използвайте четка за зъби с мек косъм, за нежно почистване на зъбите и венците сутрин и вечер след хранене. Ако вашите зъби са по-чувствителни, използвайте паста за зъби, предназначена специално за борба с чувствителността. Използвайте редовно и конец. Намалете приема на съдържащите захар храни и напитки, като същевременно с това пийте много вода. Ако дъвчете дъвка, тя трябва да съдържа ксилитол. Тази съставка намалява бактериите, които причиняват кариес. Изплакнете устата си с вода след всички случаи на повръщане. И накрая, но не по важност, посещавайте редовно вашия стоматолог.
Видео
medportal.ru, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Избелване на зъби
- Какви рискове крие поставянето на фасети
- Домашни рецепти за избелване на зъбите
- Доц. д-р Радосвета Андреева и доц. д-р Христина Арнаутска - Полезни съвети за детско дентално здраве
- Домашни рецепти за избелване на зъбите със сода и лимон
- Страх от зъболекари - интервю с доктор Ваня Колева, стоматолог
- Топ съвети за бели зъби и здрави венци
- Рисковe, които крие избелването на зъбите в домашни условия
- 10 популярни заблуди за заболяването рак и неговото лечение
- Избелете зъбите си с дафинов лист
Коментари към 8 мита за зъбите, за които е време да забравим