Алгоритъм предвижда престъпления с близо 90% точност
Учени от Университета в Чикаго създават нов компютърен модел, който предсказва престъпността седмица по-рано. Алгоритъмът е в състояние да предвиди престъпления седем дни предварително с точност около 90%.
Алгоритъмът
Алгоритъмът разделя града на еднакви квадрати, всеки със страна около 300 метра. Анализира времето и мястото на отделните престъпления и идентифицира модели за прогнозиране на бъдещи събития. За разлика от предишни този алгоритъм не разчита на обичайните квартални или пък политически граници.
„Ние създадохме дигитален близнак на градската среда. Ако му дадете данни за случилото се в миналото, той ще ви каже какво ще стане в бъдеще. И това не е магия, просто система, която показа, че работи добре“, казва авторът на изследването и асистент по медицина в Университета в Чикаго д-р Ишану Чатопадхяй.
Той уточнява обаче, че моделът не бива да се използва за директно прилагане на закона от страна на полицейските управления, а да се превърне в още един от инструментите за справяне с престъпността.
>>> Защо насилствената престъпност в САЩ нарасна по време на пандемията от COVID-19
Откриването на специфични за града модели за прогнозирането на престъпления дава нов поглед върху кварталите.
„Позволява ни още да задаваме нови въпроси и да оценяваме полицейските действия по нов начин“, казва друг от авторите на модела проф. Джеймс Евънс и допълва: „Пространствените модели пренебрегват естествената топология на града. Транспортните мрежи представят улици, пътеки, влакове и автобусни линии, а комуникационните се фокусират върху районите с подобен социален и икономически статус. Нашият модел позволява тези връзки да бъдат открити“.
Освен в Чикаго моделът е приложен още в градовете Атланта, Детройт, Лос Анджелис, Филаделфия, Сан Франциско, Портланд и Остин.
Изкуственият интелект в битка с престъпността
Опитите да се използва изкуствен интелект в битката с престъпността имат своята история. Според специалистите обаче повечето от постигнатото до момента е противоречиво, защото създадените модели не са в състояние да отчитат субективността от страна на полицията, когато прилага закона и сложните й връзки с престъпността и с обществото.
Новият модел не само прогнозира извършването на престъпления. С друг негов вариант екипът проучва реакцията на полицията към престъпленията. Прави го, като анализира броя на арестите след инциденти и сравнява процентите им между квартали, населявани от хора с различен социално-икономически статус.
Анализите показват, че когато има престъпления в богати квартали, тогава полицията извършва повече арести. От друга страна арестите в по-бедните квартали са в пъти по-малко. Това предполага демонстрация на пристрастие от страна на полицейските служители.
„Виждаме, че когато системата се натовари, тя изисква повече ресурси, за да успее да арестува повече хора, извършили престъпления в богат район, но в същото време отвлича нужните за по-бедните квартали ресурси“, разяснява д-р Чатопадхяй.
Авторите на алгоритъма се надяват, че той ще се первърне в истински инструмент, който ще подпомогне полицията да се справи с нарастващата престъпност в големите градове.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАВИК ДА УБИВАШ - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
1001 КРИМИНАЛНИ ЗАГАДКИ - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНАТА ТАЙНА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
РЕКЕТ - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС
СПИ СПОКОЙНО - АНДЕРС РУСЛУНД - СИЕЛА
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПО СЛУЖБА - ДАРИНА КОСЕВА - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
- 20-те най-страшни серийни убийци, които светът някога е виждал (1 част)
- 20-те най-богати престъпници в света (2 част)
- 20-те най-страшни серийни убийци, които светът някога е виждал (2 част)
- Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението
- Теория на социалното учене и как се става престъпник
- 10 страни, в които жените нямат никакви права
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (2 част)
- Предпочитани професии от серийни убийци и психопати
Коментари към Алгоритъм предвижда престъпления с близо 90% точност