Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Алергията към студа сърби

Алергията към студа сърби

от 04 яну 2012г.
Алергията към студа сърби - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Студът е физичен фактор на околната среда и той не може да служи като алерген, така че не можем да твърдим за наличието на алергия към студа. Много ниските температури могат да предизвикат отделяне на специфични субстанции в кожата, които да причинят пристъпно зачервяване и сърбеж на кожата.

  Астеатотичният дерматит е често срещана дерматоза, която се появява през студените сезони и е свързана с ниската влажност в резултат на отоплението на домовете, както и на промените в омазняването на кожата в резултат на ниските температури.

  Най-честите зони на засягане са краката, особено подбедриците, ръцете, гърбът, седалището. По-сериозно се засягат хора със суха кожа и по-възрастните, тъй като с напредването на възрастта степента на омазняване на кожата постепенно намалява.

  Към тези особености на кожата и сезона се добавят някои навици, които допринасят за появата на този дерматит. Сред тях са честото измиване на кожата със сапун или почистващи средства, съдържащи синтетични детергенти (синдети), и взимането на горещ душ или вана. Сапунът и горещата вода намаляват бариерната функция на кожата и предизвикват ускоряване на появата и влошаване на оплакванията, а смутената бариера е честа предпоставка за възникването на екземи.

  Това, което се наблюдава върху кожата при астеатотичния дерматит, е засилена сухота, кожата изглежда напукана и залющена. Промените се придружават от сърбеж, който води до разчесване и загрубяване на кожния релеф и засилена пигментация.

  Как трябва да се справите с това състояние?

  Най-важното е да не се прекалява с употребата на измивни средства и ползването на горещи душове и вани. След баня задължително кожата трябва да се омазни с подходящ крем, като за предпочитане е той да съдържа 8-10-12% урея, тъй като уреята е част от т. нар. естествено овлажняващ комплекс на кожата.

  Нанасянето на емолиентния крем трябва да бъде направено незабавно след подсушаването, за да може водата да бъде задържана в кожата. Ако омазняването след баня се окаже недостатъчно и кожата продължава да бъде суха, може да нанасяте крем повече от веднъж дневно без риск да го предозирате.

  В случай че върху кожата се наблюдават признаци на възпаление като зачервяване, малки мехурчета и подмокряне или поява на ранички, трябва да се консултирате с вашия дерматолог, за да се овладеят проявите на екземата и да се назначи индивидуална програма за грижа за вашата кожа след това.

  Постарайте се да поддържата висока влажност в помещенията, които обитавате, тъй като това ще допринесе за по-бързото овладяване на симптомите и ще предотврати повторната поява на проблема.

Д-р Петьо Брезоев, кожен лекар в специализирана дерматологична практика 

Още по темата:
  • Алергия към миризми може да се отключи от ароматизаторите Алергия към миризми може да се отключи от ароматизаторите
  • Структурата на кожата при деца с екзема и хранителна алергия се различава от тази на децата с дерматит Структурата на кожата при деца с екзема и хранителна алергия се различава от тази на децата с дерматит
  • Приемът на рибено масло и пробиотици от бременната може да предпази детето от появата на алергии Приемът на рибено масло и пробиотици от бременната може да предпази детето от появата на алергии
  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
3.8/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛЕРГОЗАН таблетки 25 мг * 20 СОФАРМА
8.39лв. / 4.29 €

АЛЕРГОЗАН таблетки 25 мг * 20 СОФАРМА

ФРИЗО Н.А. 400 г
32.80лв. / 16.77 €

ФРИЗО Н.А. 400 г

Коментари към Алергията към студа сърби

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Алергията към студа сърби
    www.framar.bg 
    на 20 August 2025 в 14:26
    Коментирайте "Алергията към студа сърби"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Алергия
  • Студен компрес или пакет с лед
  • Как да разберете дали наистина сте алергични към пеницилин
  • Някои противоалергични лекарства крият повече рискове, отколкото ползи
  • Антихистамини
  • T78.4 Алергия, неуточнена
  • Победете слънчевата алергия в 6 стъпки
  • Хранене при алергии
  • Лечение на алергия и астма с вода
  • T78.2 Анафилактичен шок, неуточнен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Как се прави изследване за глисти?Как се прави изследване за глисти?

Как се прави изследване за глисти?

от 19 авг 2025г.Прочети повече
Пречиствателите за въздух могат да понижат високото кръвно наляганеПречиствателите за въздух могат да понижат високото кръвно налягане

Пречиствателите за въздух могат да понижат високото кръвно налягане

от 19 авг 2025г.Прочети повече
Андреа Джейвър: Приемах Ozempic, но не отслабнах и това ме накара да се срамувам от себе сиАндреа Джейвър: Приемах Ozempic, но не отслабнах и това ме накара да се срамувам от себе си

Андреа Джейвър: Приемах Ozempic, но не отслабнах и това ме накара да се срамувам от себе си

от 19 авг 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 35 дни, 1 час и 8 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 40 дни, 4 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се спасявате от летните жеги?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Алергия Алергия

Алергия

от 02 юли 2025г. Прочети повече
Отново за алергиите - рискови фактори, колко е често заболяването и как да го лекуваме Отново за алергиите - рискови фактори, колко е често заболяването и как да го лекуваме

Отново за алергиите - рискови фактори, колко е често заболяването и как да го лекуваме

от 10 апр 2024г. Прочети повече
Как се отоплявате през студеното време? Как се отоплявате през студеното време?

Как се отоплявате през студеното време?

от 09 яну 2024г. Прочети повече
Рядка поява на симптоми при алергия към подправки Рядка поява на симптоми при алергия към подправки

Рядка поява на симптоми при алергия към подправки

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОЛИМП ЛАБС ЧЕЛА-ЦИНК капсули * 30

ОЛИМП СПОРТ НУТРИШЪН AAKG 7500 ЕКСТРИЙМ ШОТ 25 мл * 20 ОВКУСЕН

ЛАКТОФЛОР УРОБИОТИК МАКС саше * 14

КЛЮЧОДЪРЖАТЕЛ ПОЧИСТВАЩ ОЧИЛА

ХЕРБАДЖЕН ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД, МАЗНИ КОРЕНИ И СУХИ КРАИЩА НА КОСАТА 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОУ СИМПЪЛ СТИК SOS 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 авг 2025г. в 12:24:34

АБОФАРМА АБОФОЛИК МЕТА таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 авг 2025г. в 12:22:44

СОУ СИМПЪЛ СТИК SOS 50 мл

Коментар на: Гергана от 20 авг 2025г. в 12:22:16

ТИОЛИН КОМПЛЕКС капсули * 60 SUN WAVE PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 авг 2025г. в 12:20:49

ДЕГАЗИН капсули 280 мг * 32

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 авг 2025г. в 12:17:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival