АРИТМИИТЕ ЧЕСТО ПОДСКАЗВАТ ЗАБОЛЯВАНЕ
Много хора се оплакват, че от време на време сърцето им "прескача", бие много силно или пък едва доловимо. В подобни случаи става дума за нарушения на сърдечния ритъм, или както кардиолозите му казват - аритмии. Понякога, като всяко временно явление, тя е лека и отшумява без последици. Често обаче причината за прескачането на сърцето е сериозна и е необходимо да се приложи лечение. Разбира се, изходът от него зависи от това да се попадне на добър специалист, който да приложи най-добрата терапия за конкретен случай.
Един от методите на лечение е т.нар. катетърна аблация, която е в състояние да отърве страдащия от аритмията един път завинаги, без дори да се налага повече да гълта хапчета срещу сърдечното заболяване. Така поне твърдят специалистите.
Доколко случаят е сериозен, може да се разбере от т.нар. функционален клас на човека, т.е. от възможността му да се натоварва физически. Ако болният например може да качи повече от три етажа по стълбите без почивки, функционалният му клас е добър и сърцебиенето му е по-малко опасно.
Ако обаче не може да изкачи и един етаж без почивка, функционалният му клас е лош и аритмията му - опасна.
Друг критерий, по който може да се съди, е дали се усеща гръдна болка преди или по време на сърцебиенето - има ли я, значи сърцето не е здраво.
Във всички случаи при "прескачане" на сърцето задължително трябва да се потърси консултация с кардиолог.Само той може да прецени дали се случва нещо тревожно, или състоянието е временно и ще отмине.
Трябва да се знае, че понякога сърцебиенето може да застраши сериозно живота, ако аритмията например е причина да не се изтласква кръв до жизнено важни органи. За съжаление това се случва често. От сериозни сърдечни проблеми са застрашени еднакво и мъжете и жените. Преди две години излезе справочник, наречен "Бяла книга", в който са отразени данните за сърдечните заболявания в 50 държави, от тях 37 европейски. България е едно от водещите места по смъртност сред тях.
Аритмиите трябва да се установяват и да се лекуват навреме, защото само до определен момент това става с медикаменти - по-късно се налага да се направят животоспасяващи процедури, включително и операция.
Какво представлява катетърната аблация и какъв е ефектът от нея? Според специалистите става дума за манипулация, благодарение на която пациенти със сърдечни аритмии се отървават от тях завинаги. Процедурата се състои във въвеждането по вените и артериите на 4 тънки жички, които достигат до сърцето. Това става под рентгенов контрол. После по една от тях се пропуска ток с висока честота. Ефектът е леко нагряване на връхчето на тази жичка до около 50 - 60 градуса. Това се прави толкова пъти, че да се постигне сигурен ефект и повече никога да не настъпва това сърцебиене. Пак според специалистите процедурата, която се прави под местна упойка, не е болезнена за пациентите. В момента, в който се пропуска ток, някой от тях съобщават за леко парене, други нищо не усещат. При над 95% от подложилите се на катетърна аблация ефектът е положителен и не се получават никакви усложнения след процедурата. Методът катетърна аблация за пръв път се налага в света през 1986 г., а в България - през 1993 год.
С катетърната аблация би могло да лекува и социално значимото заболяване предсърдно мъждене, което е честа причина за мозъчен инсулт, твърдят специалистите. Предсърдното мъждене е опасно, защото води до образуване на тромбче, което при определени условия достига мозъчните съдове и предизвиква инсулт.
Коментари към АРИТМИИТЕ ЧЕСТО ПОДСКАЗВАТ ЗАБОЛЯВАНЕ