Вредни ли са ароматните свещи

Любителите на свещи вероятно се сблъскват често с марки, които предлагат различни продукти от соя или пчелен восък като естествени и безопасни алтернативи на типичните опции. Това обаче нямам как да не доведе до множество въпроси, свързани с безопасността на свещите, използвани ежедневно от милиони хора. Конвенционалните свещи, в т.ч. ароматните, наистина ли са вредни за здравето? И ако са, колко по-добри биха могли да бъдат рекламираните като „по-безопасни“ или „нетоксични“?
- Притеснения относно безопасността на свещите
- Какво казва науката и съдържат ли вредни вещества свещите?
- Производството на свещи не се регулира
- Ефект върху човешкото здраве
- Как могат да бъдат сведени до минимум рисковете за здравето?
Съществуват притеснения относно безопасността на свещите
Притесненията относно безопасността на свещите се коренят в химичните реакции, възникващи при запалване, както и в изкуствените аромати и оцветители, допринасящи за различните ухания и цветове, които много хора харесват.
Свещите, които предизвикват най-голямо безпокойство, са тези, направени от парафин – отпадъчен продукт при рафинирането на суров нефт. Според Националната асоциация на свещите (NCA)– основната търговска асоциация, представляваща производителите в САЩ и техните доставчици – парафинът е най-използваният материал за свещи в световен мащаб.
Съществуват обаче малко проучвания за емисиите от свещите или техните потенциални странични ефекти върху човешкото здраве, като заключенията от тях са смесени. „Няма обобщително заключение, че парафиновите свещи ще или няма да навредят на вашето здраве.“, коментира пулмологът Собия Фарук.
Рисковете за здравето обаче зависят и от различни фактори, включително тип и качество на свещта, колко често и колко дълго гори, въздушният поток в помещението, здравословното състояние на човек и други.
Какво казва науката?
„При горене парафиновата свещ отделя летливи органични съединения (ЛОС) – газове, които лесно и бързо се изпаряват във въздуха при стайна температура.“, споделя Арифул Хаке, изследовател в болница Yan'an, свързана с Медицинския университет Кунмин в Китай.
Тези съединения обикновено се отделят от бои, почистващи продукти, козметика, освежители за въздух, автомобилни изгорели газове, уреди за изгаряне на гориво като газови печки и други, според Американската белодробна асоциация. Някои ЛОС са вредни сами по себе си, докато други могат да реагират на определени газове и да образуват замърсители, след като попаднат във въздуха.
>>> Хиляди почистващи препарати е възможно да съдържат опасни вещества
Едно от летливите органични съединения, често отделяни от свещите, е толуенът – безцветна изпарена течност, която има отличителна миризма и се среща естествено в суровия петрол. Толуенът е регистриран като токсин с установени граници на експозиция от някои регулаторни агенции, включително Агенцията за опазване на околната среда на САЩ и Центровете за контрол и превенция на заболяванията. „Причината за това е, че толуенът представлява невротоксин, свързан със замаяност, главоболие или по-сериозни ефекти при продължителна експозиция.“, споделя Хаке.
Бензолът, известен канцероген, е друг ЛОС, отделян от парафиновите свещи. Дългосрочното излагане на този химикал е свързано със сериозни заболявания на кръвта като левкемия. При вдишване бензолът може да се прояви и като респираторен дразнител.
Парафиновите свещи също отделят полициклични ароматни въглероди, които съдържат бензен и формалдехид (друг известен канцероген за хората).
„Голяма част от проучванията оценяват емисиите от свещите при контролирани условия, както и в домовете на хората, и показват, че те увеличават риска от излагане на опасни химикали при вдишване.“, коментира Сара Евънс, доцент в Icahn School of Medicine at Mount Sinai.
Някои доказателства също сочат, че свещите могат да отделят токсини дори когато не са запалени.
Концентрацията на летливи органични съединения във въздуха, открити по време на някои изследвания на свещи, са незначителни в сравнение с нивата, считани преди това за опасни. Други проучвания обаче предполагат обратното. Проучване, проведено през 2015 г., показва, че концентрацията на формалдехид, отделен от запалена свещ с аромат на ягоди, възлиза на 2098 части на милиард, което далеч надхвърля диапазона от 0 до 400 части на милиард, който различни източници считат за приемлив. Учените установяват още, че запалена свещ с аромат на киви и пъпеш има обща концентрация на емисии от 12 742 части на милиард.
Свещите, направени от соя, пчелен восък или стеарин (кокосово масло или животински мазнини), често се считат за по-безопасни. „Но всичко, което гори, отделя вредни частици или химикали“, споделя Евънс. „Така че тези свещи също отделят ЛОС във въздуха. Просто според някои проучвания парафиновият восък е по-замърсяващ.“
Рискът от токсични емисии е по-голям, когато свещите са ароматизирани или боядисани. Това се дължи на факта, че изкуствените аромати също съдържат ЛОС, включително фталати, които са свързани с проблеми с ученето и поведението, затлъстяване, нарушено развитие на репродуктивната система и други. Проучването от 2015 г. показва, че свещите без аромат също отделят високи концентрации на токсини, но количеството е много по-ниско в сравнение с ароматните продукти.
Производството на свещи не се регулира
Националната асоциация на свещите на САЩ твърди, че този тип продукти са безопасни за употреба в домашни условия. Позицията им се основава на проучване, проведено през октомври 2021 г., което разглежда 24 соеви и парафинови свещи с и без аромат. Изследването обаче е съвместна работа между NCA, Европейската асоциация на производителите на свещи и Латиноамериканската асоциация на свещите.
„Освен това едва ли има регулация на свещите.“, споделя Евънс. „На уебсайта си NCA заявява, че членовете му се придържат към стандартите на ASTM International (бившето Американско общество за тестване и материали). Но тези стандарти се отнасят до пожарна безопасност и опаковане, а не до състава на свещите.“
Няма разпоредби, които да изискват пълно етикетиране на съдържанието на свещите и няма тестове от трети страни, за да се проверят твърденията на производителите. Тази липса на надзор е причината компаниите да твърдят, че свещите са изработени на основата на соя, дори ако само малък процент от восъка е соев.
Ефект върху човешкото здраве
Някои от химикалите, потенциално отделяни от свещите, се изчистват от тялото бързо, докато други могат да се натрупат с течение на времето. Само няколко проучвания изследват преките резултати за човешкото здраве от запалените свещи. Въпреки това, според Евънс, може да се направят изводи от това, което се знае за неблагоприятните ефекти върху здравето на различни продукти за горене.
Взети заедно, има достатъчно доказателства, които предполагат, че свещите имат потенциал да бъдат вредни за здравето и може да си струва да бъдат премахнати от дългия списък със замърсители, на които много хора са изложени ежедневно. Това важи по-специално за хората с респираторни проблеми като астма или хронична обструктивна белодробна болест.
>>> Продължителното излагане на пестициди на работното място е свързано с повишен риск от ХОББ
Съветът се отнася дори за свещи, ароматизирани с етерични масла. „Някои хора ги смятат за безвредни, но това невинаги е вярно, тъй като изгарянето им може да промени химичния им състав.“, споделя Хаке.
Някои проучвания установява, че дифузията на етерични масла причинява проблеми с дишането и пречи на паметта и вземането на решения. Определени видове масла са токсични за деца и домашни любимци. Освен това може да бъде трудно да се провери чистотата на етеричните масла, които е възможно да съдържат смес от вредни химикали. Подобно на свещите, етеричните масла не са регулирани или тествани, за да се гарантира, че не съдържат замърсители.
Как могат да бъдат сведени до минимум рисковете за здравето?
За да бъдат сведени до минимум потенциалните рискове за здравето, експертите съветват:
- Да се избират свещи, изработени от 100% соев, пчелен или стеаринов восък, когато е възможно.
- Да се избягват свещи с филтър, направен от метали, включително около или цинк, като за предпочитането е той да е памучен, дървен или синтетичен. (Оловните филтри са забранени в няколко държави, включително Съединените щати, Австралия и Дания).
- Хората, които предпочитат ароматни свещи, да избират такива с етерични масла и без фталати.
- Да се избяга употребата на боядисани свещи.
- Свещите да се покриват с капак, когато не се използват.
- Свещите да се палят в добре проветриво помещение, за да се намали замърсяването на въздуха със сажди, ЛОС или дим.
- Да се избягват свещи с по-ниско качество, тъй като е възможно да са изработени от вредни материали.
- Свещи, които отделят черен дим, да не се използват.
- Да се избягва паленето на свещи около деца, бременни жени и хора с респираторни заболявания.
Are scented candles bad for you? What the science says: https://edition.cnn.com/2024/11/29/health/scented-candles-bad-for-you-research-wellness/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУТИЯ ЗА ЕЛЕКТРОННА ЦИГАРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве
- „Вечните“ химикали влошават чревното здраве на младите хора
- Как да си направим свещ от пчелен восък?
- Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето
- Как американските власти допуснаха токсичните химикали да навлязат широко в живота на обикновения човек
- Направете си свещ от портокалова кора
- Как да си направим ароматни свещи от кафе и ванилия?
- Над 400 химикала, съдържащи се в пластмасата, са свързани с рак на гърдата
- Химикалите в шампоаните потискат имунитета
- Направете си ефектна свещ от яйчени черупки
Коментари към Вредни ли са ароматните свещи