Аспиринът забавя растежа на раковите клетки в дебелото черво
Ракът се появява, когато клетките започнат да се делят неконтролирано. Въпреки че учените са запознати с положителния ефект от приема на аспирин като средство за превенция срещу рак на дебелото черво, точната причина за това все още не им е известна.
Изследване на експерти от Калифорнийския университет в Ървайн, публикувано в списание „eLife“, за първи път разкрива, че аспиринът влияе върху начина, по който популацията от ракови клетки в дебелото черво се променя* във времето. Оказва се, че медикаментът намалява способността им да оцеляват в неблагоприятни условия и да се размножават.
Съавторът Доминик Водарц, който е и професор по здраве и превенция на населението, разказва: „Запитахме се как точно аспиринът повлиява на Дарвиновата еволюция на клетките. Раковите заболявания се отключват тогава, когато здрави клетки се превърнат в патогенни и започнат да се делят неконтролируемо. За да се случи, клетките трябва да притежават набор от мутации. Открихме, че аспиринът променя еволюционния процес и забавя растежа и деленето.“
Лекарството променя честотата на поява на нови и смърт на стари ракови клетки в дебелото черво. То не само намалява скоростта на тяхното делене, но и увеличава броя на унищожените клетки.
Изследователите и техният ръководител Наталия Комарова, професор по математика, решават да проучат механизма на въздействие на аспирина, след като дълго преди това имат подозрения, че той влияе на развитието на раковите клетки в дебелото черво.
Комарова допълва: „Мислехме, че забавеното развитие на раковите клетки след прием на аспирин поради някаква причина се дължи на по-бавното им превръщане в злокачествени. Изненадахме се от факта, че всъщност механизмът на действие на медикамента обяснява защо някои хора са защитени и никога не се разболяват от рак на дебелото черво, а други не са. Иначе казано, степента на защита съвпада с честотата на заболеваемост сред хората, изчислена в различни епидемиологични проучвания.“
63% по-малко заболели от рак на дебелото черво след двугодишен прием на аспирин
Клинично изследване от 2011 г. разкрива, че случаите на рак на дебелото черво сред участниците, приемали 600 мг аспирин всеки ден в продължение на две години, са с 63% по-малко. Важно е да се отбележи, че всички страдат от синдром на Линч – наследствено заболяване, което увеличава риска от развитие на някои видове рак, включително на дебелото черво. До същите заключения стигат и други екипи по-рано, но нито един не е успял да разгадае как точно аспиринът променя честотата на разболяване.
Водарц пояснява: „Онова, с което се отличава нашето проучване е, че показва как медикаментът влияе върху процеса на карциногенеза (формиране на ракови клетки). Математическите анализи ни помогнаха да разберем малко повече за сложния феномен. Само чрез експерименти не бихме могли да стигнем дотук. Нужно е да съчетаем методи от емпиричната биология и от областта на математиката.“
Пред Комарова и екипа й стои друга не по-малко важна задача – да разберат дали аспиринът би имал сходен ефект и върху развитието на ракови клетки в други органи на човешкото тяло. Ако се окаже, че в някои случаи лекарството не предпазва, би било полезно да се установи кои органи са по-добре защитени и кои – не. Както и защо степента на защита, която медикаментът осигурява, е различна.
* Yifan Wang et al. Aspirin's effect on kinetic parameters of cells contributes to its role in reducing incidence of advanced colorectal adenomas, shown by a multiscale computational study. eLife. 2022.
Researchers find that aspirin alters colorectal cancer evolution: https://medicalxpress.com/news/2022-06-aspirin-colorectal-cancer-evolution.html
Aspirin’s effect on kinetic parameters of cells contributes to its role in reducing incidence of advanced colorectal adenomas, shown by a multiscale computational study: https://elifesciences.org/articles/71953
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Какво трябва да знаем за обезболяващите, преди да посегнем към тях?
- Аналгетици
- Антитромботични лекарства
- Лекарства, увреждащи бъбреците
- Облекчете ставните и мускулните болки с помощта на аспирин
- CA 19-9 туморен маркер
- Антипиретици
- Лечение при махмурлук
- 5 рискови лекарствени комбинации
- Противопоказания за прием на аспирин
Коментари към Аспиринът забавя растежа на раковите клетки в дебелото черво