Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Аутизмът има и положителни страни

Аутизмът има и положителни страни

от 06 дек 2011г.
Аутизмът има и положителни страни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Децата с аутизъм имат прекалено много клетки в челната област от мозъка, отговаряща за комуникацията, за социализацията и за емоционалното развитие. Това ново откритие обяснява защо мозъците на аутистичните деца често са по-големи и по-тежки от нормалното.

   Според проучването на учени от САЩ, състоянието вероятно се развива преди раждането, по време на бременността, защото мозъчните клетки в този район обикновено се развиват по време на второто тримесечие. Генетичните причини обясняват само 10 - 20% от случаите.

  При децата с аутизъм са наблюдавани 67% повече мозъчни клетки в префронталния кортекс. Именно излишните клетки са виновни и за свръхрастежа на детските мозъци и глави. Поради големия брой възможни връзки нарастват и възможностите за погрешно свързване на невроните, което води до анормални функции на мозъка в сферата на емоциите и комуникациите. Броят и силата на връзките между невроните са важни за определянето на това, как мозъкът функционира.

  Аутизмът е свързан с увреждане на говора или на лингвистичните умения, с намалени комуникативни и междуличностни умения, повтарящи се поведения, бавни движения и ограничени интереси. Понятието „аутизъм" включва широк спектър от болести, вариращи от дълбока неспособност за комуникация, през умствено изоставане, до относително леки симптоми, като синдрома на Аспергер, свързан с липса на социални умения.

  Въздействието на аутизма варира: някои хора могат да водят независим и пълноценен живот, но много други имат значителни медицински, образователни и социални трудности, които създават сериозен отрицателен ефект върху качеството им на живот. Някои учени предполагат, че вместо един уникален феномен, вероятно съществуват множество разновидности на аутизма с различни базови биологични процеси и пътища на развитие.

  За да поискат нещо, аутистичните деца използват ръката на човека, грижещ се за тях (родител, друг роднина, учител, лекар...). Например, за да съобщят, че искат да бъдат нахранени, децата поставят ръката на майка си на вратата на хладилника или върху капака на тенджерата със супа. За да съобщят, че искат да бъдат изведени на разходка, поставят ръката на майка си върху дръжката на входната врата. Това поведение изглежда необичайно, но позволява на децата да общуват с околните без да използват говор.

  Едно от всеки 150 деца, родени в САЩ, или 1% от населението на страната, страда от аутизъм, припомнят учените от Калифорнийския университет на Сан Диего.

  Едно от всеки 165 деца, родени в Канада, страда от аутизъм. Канадските аутисти са около 200 000. Един от всеки 10 аутисти не може да говори, 9 от 10 аутисти нямат постоянна работа, а 4 от 5 аутисти са зависими от своите родители. Повечето от тях са изправени пред тежки последици от заболяването, с които живеят в един свят, който не се „върти" около техните потребности, приоритети и интереси.

  Изясняването на причинно-следствените връзки между функционалните дефекти на невроните и симптомите на аутизма е много важно. Необходими са още изследвания в тази насока.

  Положителните страни на аутизма

  Според канадския психиатър от университета в Монреал - проф. Лоран Мотрон, аутизмът не е единствено кръст, който болните мъкнат цял живот. Според неговите 20-годишни изследвания се оказва, че аутистите имат и някои предимства. И е по-добре да се акцентира върху позитивите, отколкото - върху негативите на болестта. Оказва се, че аутизмът може да бъде превърнат в сила.

  Той заявява, че аутистите са маргинализиран обществен сегмент, хора, които често напускат работата си, хора, които са заети в сектора на слугинските работни места, вместо да им се даде възможността да допринасят много повече за развитието на науката, на образованието и на икономиката. На тях се гледа като на инвалиди или като на умствено изостанали.

  Статията му в сп. "Nature" е придружена с поредица от истории за негови пациенти, справили се успешно с проблемите си, произтичащи от аутизма.

  Според резултатите от неговите изследвания, аутистите могат да бъдат идеални работници в областта на научните изследвания и на образованието. Самият той има няколко помощници, всичките аутисти: четирима са научни сътрудници, един е изследовател, а останалите са студенти. В съавторство с тези свои колеги той е написал част от няколко книги и още 13 научни доклада.

  В сравнение с не-аутистите, аутистите са по-добри в обработката на големи количества данни, по-рядко запомнят по погрешен начин информацията, която са получили, по-добре схващат повтарящи се модели в големи количества информация, умеят да работят с цифри, букви, чертежи, триизмерни образи, геометрични фигури със сложни форми, различни механизми... Имат добър слух и отлични аналитични умения. Точни и прецизни са. По-трудно се разсейват от околната обстановка и са по-концентрирани в работата си. Имат висока невербална интелигентност. Без съмнение, аутистичният мозък функционира по различен начин, разчитайки по-малко на своите словесни центрове, затова аутистите са по-добри в решаването на невербални тестове за интелигентност от не-аутистите.

  Образователните програми имат за цел да потискат аутистичното поведение и да накарат децата и младежите да следват стандартната траектория на развитие. Не се използват уникалните възможности на аутистите да се обучават и самообучават.

  Канадските работодатели следва да бъдат задължени да наемат и хора с аутизъм. От своя страна пък, аутистие следва да подчертават силните си страни по време на интервю с работодателя или да ползват услугите на трудов посредник. Много често работодателите не си дават сметка какви са способностите на един аутист. А това е голяма грешка!

Още по темата:
  • Децата с различни генетично родители - по-високи и умни Децата с различни генетично родители - по-високи и умни
  • Възглавница успокоява и приспива деца аутисти Възглавница успокоява и приспива деца аутисти
  • 5-годишно дете с аутизъм говори 7 езика и чете мислите на майка си 5-годишно дете с аутизъм говори 7 езика и чете мислите на майка си
  • Идентифицираха епигенетични промени, увеличаващи риска от различни заболявания при пожарникарите Идентифицираха епигенетични промени, увеличаващи риска от различни заболявания при пожарникарите
4.0/5 11 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

ТИМИ ПРОВАЛА КНИГА 5 - НЕ ПИПАЙТЕ ТАЗИ КНИГА - СТЕФАН ПАСТИС - СИЕЛА
12.90лв.

ТИМИ ПРОВАЛА КНИГА 5 - НЕ ПИПАЙТЕ ТАЗИ КНИГА - СТЕФАН ПАСТИС - СИЕЛА

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ДЕНТАЛ СОФТ КЕЪР 3 + ГОДИНИ
3.10лв.

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЗА ДЕЦА ДЕНТАЛ СОФТ КЕЪР 3 + ГОДИНИ

ФОРСИВИТ ЗА ДЕЦА дъвчащи таблетки с вкус на банан 30 мг * 32
6.60лв.

ФОРСИВИТ ЗА ДЕЦА дъвчащи таблетки с вкус на банан 30 мг * 32

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) 10 мл
27.20лв.

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) 10 мл

АБОФАРМА СИЛВЪРТУС спрей за гърло за деца 30 мл
27.00лв.

АБОФАРМА СИЛВЪРТУС спрей за гърло за деца 30 мл

Коментари към Аутизмът има и положителни страни

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. д-р Пламен Димитров 
    на 06 December 2011 в 20:29
    Много бих се радвал, ако написаното в статията е реално, но за съжаление авторът е много далеч от действителността. Вероятно пореден журналист, търсещ сензация. Само статистиката показва пълна неграмотност, а "фактите" са несериозни. Не се излагайте с подобни писания, моля! Заблуждавате хора, които са пострадали и търсят искрица надежда. Не е това начинът да им вдъхнете сила и вяра! д-р Пламен Димитров

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • Функции и задачи на Детска педагогическа стая
  • д-р Женя Петрова Хараланова
  • д-р Нериман Нури Караджа
  • д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
  • д-р Тони Цветанов Григоров
  • д-р Петя Василева Петришка
  • д-р Илка Йорданова Папазова-Колева
  • д-р Жоро Христофоров Борисов
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сироп от мента може ли да се ползва за успокояване на стомаха на дете?

преди 1854 дни, 19 часа и 14 мин.

Тиквени семки срещу глисти подходящи ли са за дете?

преди 1983 дни, 2 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 23 часа и 27 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 16 часа и 8 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 23 часа

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 6 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Оставяте ли децата сами у дома? Оставяте ли децата сами у дома?

Оставяте ли децата сами у дома?

от 14 май 2025г. Прочети повече
Кафяви водорасли Кафяви водорасли

Кафяви водорасли

от 24 апр 2024г. Прочети повече
Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

от 05 фев 2024г. Прочети повече
Лечение на възпалено гърло при деца Лечение на възпалено гърло при деца

Лечение на възпалено гърло при деца

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БРОНХОВИТАЛ КИДС сироп 100 мл МИРТА МЕДИКУС

АГИВА РОЗОВ САПУН С НАТУРАЛЕН ЦВЯТ ОТ РОЗИ 75 г

АЛМАВИН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ С ПОРТОКАЛОВО МАСЛО 500 мл

УРОЛОГИЧЕН ТРИПЪТЕН КАТЕТЪР С ВРЪХ ДЮФОР CH22 УРОКЕЪР

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival