Безсънието в детството може да продължи до ранна зряла възраст
Юношеството е критичен период на физическо развитие и себеоткриване, но може да е и най-важната фаза за проследяване на навиците на сън на детето. Ново проучване разкрива, че децата, които на 9-годишна възраст спят по около седем часа или по-малко, са над два пъти и половина по-склонни да страдат от безсъние в ранна зряла възраст (средно на 24 години) в сравнение с тези, които имат нормална продължителност на съня. Изследването е публикувано в списанието „Pediatrics“.
Учените констатират също, че участниците, които са страдали от безсъние по време на юношеството (средно на 16 години), са с пет пъти и половина по-висок риск от влошаване на симптомите* на състоянието в сравнение с тези, които са имали нормална продължителност на съня.
Изследователите споделят, че изследването им е първото дългосрочно проучване, което описва траекториите на развитие на симптомите на безсъние от детството до зряла възраст както чрез субективни, така и чрез обективни мерки.
„Въз основа на нашите и предишни проучвания, ние очаквахме симптомите на безсъние да се запазят при около 40% от участниците през ранната зряла възраст.“, казва водещият автор на проучването Хулио Фернандес-Мендоса, директор на Програмата за поведенческа медицина на съня в „Penn State Health“. „Този процент е много по-висок, отколкото се смяташе преди. Не трябва да очакваме симптомите на безсъние в детството да изчезнат поне при значителна част от децата. Трябва да считаме юношеството за критичен период, през който безсънието може да се превърне в хронично клинично състояние.“
По време на първото посещение на участниците в лабораторията в периода между 2000 и 2005 г. и второто между 2010 и 2013 г., изследователите наблюдават съня им с помощта на полисомнография – изследване, което отчита мозъчни вълни, ниво на кислород в кръвта, сърдечен ритъм, дишане и движения на краката и очите по време на сън. При третото посещение, проведено между 2018 и 2021 г., всички участници са в зряла възраст и съобщават, че обикновено спят между три и половина и 11 часа дневно.
Уязвимост на детския сън
Постоянните симптоми на безсъние при прехода към юношеството са или обусловени от поведенчески фактори, или от това, че децата са по-биологично уязвими през този период на развитие.
Хората, които страдат от безсъние, са склонни да прекарват прекомерно време в леглото или да извършват други дейности, които не са свързани със съня – поведение, което вероятно е научено през детството.
„Въпреки това един от основните механизми на безсъние е свръхвъзбудата, разбирана като биологична дисрегулация на симптомите на стреса и мозъчните центрове, които контролират възбудата/будността.“, обяснява Фернадес-Мендоса.
Известно е, че при подрастващите се наблюдава този тип свръхвъзбуда. Други фактори като пол, раса или етническа принадлежност и социално-икономически статус също могат да повлияят на симптомите на безсъние.
Управление и лечение на симптомите на безсъние
Проучването подчертава необходимостта от справяне с детското безсъние „и разрешаване на проблемите, които могат да доведат до състоянието“, коментира д-р Робин Лойд, специалист по медицина на съня в „Mayo Clinic“, който участва в изследването.
„Виждаме безсъние, което е придружено от предизвикателства за физическото и психическото здраве.“, казва Лойд. „Наблюдаваме тенденция на двупосочна връзка, тъй като хората, които имат психични проблеми, са склонни да страдат от безсъние, и обратното.“
Фокусирането върху добрите навици и поведение, които могат да бъдат контролирани, особено в детството и юношеството ще подобри съня в ранна зряла възраст.
Прочетете още:
„Ако вкъщи имате тийнейджър, който винаги е уморен, това не е добре.“, казва Лойд. „Не предполагайте, че просто не спи достатъчно – той може да бъде изтощен, защото има нарушение на съня или проблеми с психичното здраве, които влияят на съня.“
Изследователите съветват родителите, учителите и педиатрите при наличие на такива признаци незабавно да предприемат мерки.
Един от най-важните съвети е прилагането на контрол върху технологиите или времето пред екрана. Лойд съветва да се следват препоръките на Американската академия по педиатрия за ограничаване на времето пред екрана, като по този начин се предоставя почивка, което ще намали технологичната експозиция на децата, която може да потисне производството на важния за съня мелатонин.
Общата хигиена на съня е важна както за децата, така и за младите хора. Тя включва поддържане на последователен график за сън, както и тиха, тъмна и студена стая.
*Fernandez-Mendoza Julio et al. Trajectories of Insomnia Symptoms From Childhood Through Young Adulthood. Pediatrics. 17 Feb 2022.
Kids with insomnia might have it until adulthood, study says. Parents can help: https://edition.cnn.com/2022/02/18/health/childhood-insomnia-to-adulthood-study-wellness/index
- Симетрията на лицето разказва за детството
- Хубавите спомени от детството имат връзка с по-доброто здраве в по-късни години
- Преживяна от родителите травма в детството е свързана с проблеми в поведението на наследниците им
- Стресиращите ситуации в детството могат да ускорят стареенето в напреднала възраст
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИН ДЕН - ИВО ГЕОРГИЕВ - СИЕЛА
ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА СЛАДЪК СЪН 100 мл
КАЛИВИТА КОРЕЙСКИ ЖЕН ШЕН таблетки * 100
БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА КОРЕН капсули 380 мг * 100
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ВАЛЕРИАНА 20 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
- На какво се дължи бълнуването нощно време
- Защо се стряскаме преди заспиване
- Див пелин
- 5-хидрокситриптофан
- Флотационна терапия - релакс, здрав сън и медитация чрез вода
Коментари към Безсънието в детството може да продължи до ранна зряла възраст