Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях

Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях

от 18 юли 2012г., обновено на 12 ное 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Деменцията е необратима загуба на мозъчна функция, която засяга паметта, езика, способността за разрешаване на проблеми и редица други когнитивни процеси. Невродегенеративното заболяване може също така да окаже негативно въздействие върху съня. Болногледачите дори съобщават, че безсънието е един от най-тревожните симптоми на деменция. Интересното обаче е, че са налични доказателства, които разкриват, че проблемите със съня е възможно да допринесат за развитието на хроничното заболяване. Това означава, че съществува двупосочна връзка между деменцията и безсънието.

  • Как деменцията променя моделите на съня?
  • Нормални промени в моделите на сън с напредване на възрастта
  • Често срещани нарушения на съня при хора с деменция
  • Как сънят влияе на риска от деменция?
  • Сънливост през деня – ранен предупредителен знак за деменция
  • Начини за подобряване на съня при хора с деменция

Как деменцията променя моделите на съня?

Циркадният ритъм е съвкупност от физически и психологически процеси, които ръководят цикъла сън-събуждане, като реагират на индикатори в околната среда. Хората с деменция изпитват фундаментални промени в своя циркаден ритъм, които могат да им попречат да получат качествен сън.

Супрахиазматичното ядро е частта от мозъка, която служи като вътрешен часовник и реагира на външни фактори, като например светлина, за да покаже кога човек трябва да бъде нащрек и кога да спи. Хората с болестта на Алцхаймер – най-разпространения вид деменция – често имат увредени клетки в супрахиазматичното ядро и намалена клетъчна активност в тази част на мозъка. Резултатът от тази дисфункция е, че пациентите често не могат да следват 24-часов цикъл сън-събуждане, поради което спят прекомерно през деня и много малко през нощта.

Освен това деменцията е свързана с промени в структурата на съня, когато човек спи, тялото му преминава през няколко фази на съня – лек сън, дълбок сън (бавновълнов) и сън с бързо движение на очите (REM сън). Бавновълновият и REM сънят са от критично значение за възстановяване на тялото и ума. При хората, диагностицирани с деменция, тези фази са значително нарушени – състояние, което може да се влоши с напредване на заболяването.

Нормални промени в моделите на сън с напредване на възрастта

Изследванията документират редица промени в съня, които настъпват при здрави възрастни хора. Те включват по-ранно лягане и събуждане, по-трудно заспиване, накъсан сън, по-кратък сън. Въпреки че изброените промени съвпадат с някои от проблемите, наблюдавани при хора с деменция, измененията в моделите на съня при невродегенеративното заболяване обикновено са по-драматични и разрушителни.

Често срещани нарушения на съня при хора с деменция

Безсъние

Хората с деменция често са засегнати от различни нарушения на съня. Следните проблеми се срещат най-често при по-възрастни хора, но се наблюдават дори по-често сред тези с деменция:

  • Синдром на неспокойните крака (СНК) – СНК се характеризира с непреодолимо желание за движение на краката, особено през нощта. Състоянието е често срещано при хора, диагностицирани с вид деменция, наречена деменция с телца на Леви.
  • Разстройство с периодично движение на крайниците – Това състояние се характеризира с повтарящо се мърдане, трепване и други движения на краката и се проявява само по време на сън. Движенията са ритмични и се повтарят на всеки 20-40 секунди.
  • Обструктивна сънна апнея (ОСА) – Обструктивната сънна апнея е нарушение на дишането, настъпващо по време на сън. Състоянието е често срещано сред хората с болестта на Алцхаймер – при 40% от пациентите. Наличието на ОСА също увеличава риска от развитие на деменция.
  • REM поведенческо разстройство – Това разстройство се характеризира с извършване на сложни дейности и дори изпълняване на сънища поради неправилно парализиране на мускулите по време на REM съня. Състоянието може да доведе до случайно нараняване на потърпевшия или на неговия партньор.
  • Депресия – Въпреки че депресията е разстройство на настроението, тя е свързана с безсъние и други нарушения на съня. Депресията е често срещана при хора с деменция.

Други проблеми със съня при хора с деменция

Синдромът на залязващото слънце е неврологичен феномен, при който лица с деменция изпитват повишена възбуда в края на деня. Симптомите включват объркване, безпокойство, лутане и викове. Състоянието може да допринесе за безсъние и други проблеми със съня, когато поведението продължи и през нощта. Възможните причини за синдрома на залязващото слънце включват промените в циркадния ритъм, които възникват при деменция, но също така и умора, депресия и болка.

Хората с деменция също могат да говорят, викат или плачат през нощта, особено в случаите, когато не могат да заспят.

>>> Как да се справим с безсънието

Как сънят влияе на риска от деменция?

Деменция

Експертите предполагат, че сънят и деменцията могат да имат двупосочна връзка. Това означава, че докато сънят може да повлияе на риска и симптомите на деменция, наличието на заболяването също може да окаже въздействие върху качеството на съня. Например един от първите признаци на болестта на Алцхаймер е натрупването на протеина амилоид-бета, което води до образуването на бучки, наречени амилоидни плаки. Изследванията показват, че лишаването от сън повишава нивата на амилоид-бета в мозъка. В същото време е доказано, че пациентите с болестта на Алцхаймер, които имат амилоидни плаки, страдат по-често от безсъние в сравнение с тези без амилоидни плаки.

Освен това е известно, че сънят е критичен за когнитивното функциониране и формирането на паметта. Наблюдателни проучвания показват, че проблемите със съня са свързани с когнитивен спад и деменция. Тези изследвания обаче не доказват причинно-следствена връзка.

Сънливост през деня – ранен предупредителен знак за деменция

Проучване, публикувано в списанието Neurology, разкрива възможна връзка между сънливостта през деня при по-възрастните хора и деменцията. Изследователите от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ в Ню Йорк установяват, че хората, които са прекалено сънливи през деня и имат проблеми със съня, са изложени на повишен риск от синдром на моторния когнитивен риск – състояние, предшестващо деменцията.

Синдромът на моторния когнитивен риск, проявяващ се с по-бавно ходене и проблеми с паметта, се среща по-често при хора над 65-годишна възраст, които изпитват прекомерна дневна сънливост и липса на ентусиазъм в ежедневните си дейности.

В изследването взимат участие 445 души на средна възраст 76 години, които не са диагностицирани с деменция. В началото на проучването участниците попълват анкети, включващи въпроси относно дневната умора и ентусиазма, както и наличието на проблеми със съня и паметта. Изследователите също така проследяват колко често хората изпитват затруднения да останат будни, докато шофират, ядат или общуват.

В началото на изследването 42 участници са били диагностицирани със синдрома на моторния когнитивен риск, докато други 36 са развили състоянието в периода на проследяване.

След коригиране на фактори като възраст, депресия и други здравословни състояния, изследователите установяват, че хората, които са прекалено сънливи през деня, са изложени на три пъти по-висок риск от развитие на синдром на моторния когнитивен риск.

„Нашите констатации предполагат, че проблемите, свързани със съня, особено сънливостта през деня, са свързани с когнитивно увреждане при по-възрастните хора.“, коментира авторът на изследването Виктоар Лерой.

Резултатите допълват наличните доказателства, които предполагат, че насърчаването на здравето на съня може да бъде важна стратегия за намаляване на риска от деменция и подчертават необходимостта от по-добри скрининг и диагностика на нарушения като безсъние и сънна апнея.

Начини за подобряване на съня при хора с деменция

Проблеми със съня

Спазването на добра хигиена на съня е един от основните начини за справяне с проблемите със съня при хората с деменция. Следните съвети могат да помогнат за подобряване на моделите на сън:

  • Поддържане на редовен график – Задаването на предвидими часове за лягане и ставане може да помогне за синхронизиране на циркадния ритъм при хора с деменция.
  • Ограничаване на дремките – Дългите дремки през деня могат да намалят сънливостта през нощта, така че е важно техният брой да бъде ограничен до една с продължителност под 30 минути.
  • Извършване на физически упражнения – Упражненията, извършвани един час преди лягане, могат да повлияят негативно на съня. Физическата активност през деня обаче може да доведе до по-добър сън през нощта.
  • Излагане на светлина – Светлината е ключов фактор на циркадния ритъм, така че излагането на слънце през деня може да подпомогне съня през нощта.
  • Избягване на стимуланти – Най-добре е да се избягват кофеина, алкохола и никотина, ако е възможно. Освен това някои лекарства, използвани за лечение на деменция, могат да попречат на съня.
  • Създаване на спокойна среда в спалнята – Тъмната, тиха и удобна спалня насърчава съня. Също така някои хора с деменция се успокояват от факта, че имат любими предмети близо до леглото си.
Източник:
  • Dementia and Sleep: https://www.sleepfoundation.org/mental-health/dementia-and-sleep
  • Sleepy during the day? It could be an early warning sign of dementia, study suggests: https://www.foxnews.com/health/sleepy-during-day-could-early-warning-sign-dementia-study-suggests
Още по темата:
  • Кокосовото масло намалява риска от деменция Кокосовото масло намалява риска от деменция
  • Има хора, чиито мозъци не остаряват Има хора, чиито мозъци не остаряват
  • Антибиотиците и противовирусните лекарства могат да понижат риска от деменция Антибиотиците и противовирусните лекарства могат да понижат риска от деменция
  • Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности
2.7/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФУШИ ВИТАМИН B - КОМПЛЕКС капсули * 60
31.80лв.

ФУШИ ВИТАМИН B - КОМПЛЕКС капсули * 60

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 60
5.95лв.

ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 60

ФЕМИФАЙН МЕЛАТОНИН капсули * 60
30.90лв.

ФЕМИФАЙН МЕЛАТОНИН капсули * 60

Нов
ПЛАНТИС МЕЛАТОНИН СПРЕЙ С МАТОЧИНА И ПАСИФЛОРА 20 мл
20.20лв.

ПЛАНТИС МЕЛАТОНИН СПРЕЙ С МАТОЧИНА И ПАСИФЛОРА 20 мл

Нов
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл
8.10лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл

НАУ ФУДС ГАБА прах 170 г
46.00лв.

НАУ ФУДС ГАБА прах 170 г

Коментари към Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 01:07
    Коментирайте "Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Метаболитният синдром е свързан с повишен риск от ранна деменция
  • Как да се справим с безсънието
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • 5-хидрокситриптофан
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Иглика – жълта, Игличина, Аглика
  • Съсънка, Котенце, Обикновена съсънка, Полска съсънка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 41 дни, 10 часа и 38 мин.

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 224 дни, 2 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 4 часа и 30 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 4 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival