Болните сливици вредят ли на други органи?
Най-чести причинители са стрептококи и стафилококи, които освен непатогенните си форми имат особено опасни варианти - бетахемолитичен стрептокок и златист стафилокок. Наличието им дълбоко в паренхима на сливиците прави огнищна инфекция, която застрашава и други органи.
Обикновено хроничното възпаление на сливиците се разделя на две форми - компенсирана и декомпенсирана. При компенсираната форма организмът има добра имунна система и ограничава процеса в пределите на сливиците. При декомпенсираната форма механизмите за имунна защита са преодолени от инфекцията и тя излиза извън структурите на сливиците.
Първата опасност е по съседство. Бактериалната инфекция излиза извън структурата на сливицата зад капсулата й и образува гнойна колекция в рехавата съединителна тъкан между дъвкателната мускулатура. Обикновено усложнението се развива 5-6 дни след началото на ангина.
Има едностранна локализация и се нарича перитонзиларен абсцес. По-често се явява при изостряне на хроничен тонзилит, при спадане на имунната защита след общи заболявания, стресови състояния и др.
В други случаи инфекцията прониква още по-дълбоко между шийните мускули около сънната артерия и сеобразува парафарингиален абсцес. Той също е едностранен, изключително опасен, защото може да се спусне към гръдния кош и да застраши рязко живота на заболелия.
В трети случаи по хронично заболелите сливици по кръвен или лимфен път в организма нахлуват бактерии или бактериални токсини и се оформя тонзилогенен сепсис - периодични разтрисания с висока температура и изтощаване на организма.
Тонзилогенният сепсис вече дава възможността хронично болните сливици да увредят целия организъм. Повече от 100 години съществува мнението, че огнище на инфекция засяга далечни органи. Този вариант е известен като метатонзиларни усложнения.
Понастоящем се смята, че продукти от обвивката на бета-хемолитичния стрептокок образуват антигенни структури в сливиците срещу съединителната тъкан на ставните хрущяли, сърдечните клапи и бъбречните каналчета. Затова за метатонзиларни заболявания се смятат ревматизмът, артритът, сърдечните пороци, възпалението на бъбреците (гломерулонефрит). Веднъж възникнали, тези усложнения придобиват самостоятелно протичане и отстраняването на сливиците не води до излекуване, но забавя развитието, тъй като ликвидира огнищната инфекция.
Преценката дали едни сливици трябва да се оперират и кога да стане това, се взема от този, който ще оперира. Останалите мнения на другите специалисти са спомагателни, защото операторът най-добре преценява кога операцията ще бъде най-полезна, без да застрашава общото състояние или живота на болния. Така че новооткритото метатонзилаторно усложнение не изисква паническо решение за операция на сливиците, а тя трябва да бъде разумно предприета в общия лечебен план.
Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАНТУМ ВЕРДЕ ФОРТЕ спрей 0.3% 15 мл
ТАНТУМ ВЕРДЕ С ВКУС НА МЕНТА таблетки за смучене 3 мг * 20
ПРОМОТАНТУМ ВЕРДЕ спрей 0.15% 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Домашни лекове срещу налепи и тапи по сливиците
- Домашно лечение при ларингит
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Естествени средства срещу уголемена трета сливица
- Премахване на трета сливица
- Хомеопатия при фарингит
- Лечение на възпалено гърло при деца
- И билките имат странични ефекти
Коментари към Болните сливици вредят ли на други органи?