Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство
Ботулиновият токсин, известен като ботокс, се използва широко като средство за изглаждане на бръчки по кожата. Малко хора обаче знаят, че, инжектиран в челото например, той би могъл да потисне депресията. Токсинът помага и на пациенти с гранично личностно разстройство, които често изпитват негативни емоции и страдат от резки промени в настроението.
Откритието, че ботоксът намира приложение и при облекчаване на някои симптоми при психично болни пациенти, е направено преди година от проф. д-р Тилман Крюгер от клиниката по психиатрия и психотерапия в медицинското училище в Хановер.
Ботоксът влияе на работата на амигдалата в мозъка
Днес експертът надгражда успеха си и заедно със своя колега Марк Волмер успяват да разберат как и къде точно невротоксинът взаимодейства с мозъка. С помощта на ЯМР учените визуализират процесите, които настъпват в невроните на пациенти с гранично личностно разстройство под въздействието на ботокса. Той влияе на амигдалата в темпоралния лоб на главния мозък, където възникват и се обработват страховете ни.
Заключенията са публикувани в списание „Scientific Reports“.
Връзка между мускулите и психиката
Негативното настроение се изписва на лицето в така наречената глабеларна зона (ниската централна част на челото). Когато сме ядосани или напрегнати, се свиват два различни вида мускули, които причиняват появата на бръчици в областта между веждите. При инжектиране на ботулиновия токсин в глабеларната зона въпросните мускули се парализират. Тъй като изражението на лицето и психичното ни състояние са тясно свързани, манипулацията води и до намаляване интензитета на самите емоции.
Проф. Крюгер отбелязва: „Образно казано, спокойното чело излъчва позитивизъм. В науката тази обратна връзка е в основата на така наречената теория за обратната връзка, която получаваме от лицето. В предишен свой мета анализ ученият доказва, че ботоксът в глабеларната зона има положителен ефект върху настроението и облекчава симптомите на депресия*.
Предимства на терапията с ботокс при пациенти с психични разстройства
Процедурата по инжектиране с невротоксина има няколко предимства. Парализиращият ефект трае минимум три месеца, което означава, че инжекциите се поставят на равен, сравнително дълъг интервал от време. Също така те са по-евтини от някои други терапевтични подходи и се понасят добре от повечето пациенти.
Ботулиновият токсин въздейства на малкомозъчните тонзилити и потиска крайните емоционални реакции
Положителният ефект от ботулиновия токсин се наблюдава при пациенти с депресия и с гранично личностно разстройство. Протеинът, произвеждан от бактерията Clostridium botulinum, прекъсва връзката между мускулите на челото и мозъка, като така променя и емоционалните реакции. Учените провеждат изследване върху хора, страдащи от гранично личностно разстройство, на които инжектират ботокс. Ядрено-магнитният резонанс, направен 4 седмици по-късно, потвърждава, че невротоксинът успява да потисне значително симптомите на заболяването.
Психиатърът допълва: „Забелязахме, че ботулиновият токсин има благоприятен ефект върху постоянната емоционална буря, която бушува в малкомозъчните тонзилити. Тя е причина за силното вътрешно напрежение, което изпитва човек с гранично личностно разстройство. При контролната група, върху която е приложена акупунктура, също се наблюдава подобрение на клиничните симптоми, но ЯМР не показва промени в невроните.
Резултатите на проф. Крюгер и проф. Волмер са публикувани в списание „Scientific Reports“ в края на 2021 г.
Ботулиновият токсин и тревожността
На по-късен етап при съвместната си работа с експерти от Калифорнийския университет в Сан Диего психиатрите установяват, че ботоксът облекчава признаците на тревожни разстройства, когато бъде инжектиран в мускулите на главата, на горните и долните крайници и на врата.
Екипът от учени се надява за в бъдеще терапията с ботулинов невротоксин да се покрива от здравнозастрахователните компании, но до тогава тя трябва да бъде добре проучена, а ефективността и безопасността й – доказани.
Ботулиновият токсин, или ботоксът, е най-силният известен невротоксин. Той се произвежда от бактерията Clostridium botulinum при отсъствието на въздух и причинява ботулизъм. Симптоми на интоксикация обикновено се отключват след консумация на храна, която е съхранявана по неподходящ начин, довел до размножаването на бактерията. При отравяне се блокира механизмът на предаване на възбудителни импулси от нервните към останалите видове клетки, особено към мускулите или кръвта. |
* Tillmann H. C. Kruger et al. Neuronal effects of glabellar botulinum toxin injections using a valenced inhibition task in borderline personality disorder. Scientific Reports. 2022.
- Botox influences the control of emotions in the brain: https://medicalxpress.com/news/2022-09-botox-emotions-brain
- Neuronal effects of glabellar botulinum toxin injections using a valenced inhibition task in borderline personality disorder: https://www.nature.com/articles/s41598-022-17509-0
Коментари към Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство