Бунион – резултатът от носенето на неудобни обувки

Бунионсе нарича изпъкналото хрущялно или тъканно образувание около ставата в близост до палеца на крака. Заболяването често е съпроводено от силни болки и е трудно лечимо. А най-често от бунион страдат жените.
С напредване на заболяването е възможно палецът да се деформира и да се обърне навътре към показалеца и да се получи застъпване на пръстите. Това води до образуването на въпросната издутина. Възможно е да се появи зачервяване, възпаление, болка, подуване, а впоследствие и неправилна походка. Съществува и т.нар. бунион на Тейлър, който засяга не ставата на палеца, а тази на кутрето на крака.
Причини за появата на бунион
* Високите, неудобни, остри и тесни обувки, неправилното ходене са едни от най-честите причини за появата на бунион. Носете удобни и разумно високи обувки, като се стремите да ги обувате само по поводи. В ежедневието носете ниски, достатъчно широки и удобни обувки.
* Неправилното хранене също е фактор за възникване на бунион.
* Излишъкът на минерални соли (честата консумация на минерална вода може да доведе до възникването на този проблем), калций и магнезий в организма води до увреждане на ставите, които променят механизма си на движение, губят еластичността си и като цяло се амортизират. В резултат на това хрущялът започва да се разраства и се появява въпросният бунион.
* Плоскостъпието също е причина за деформации на ставите, заради драстично увеличеното натоварване върху тях, и образуването на бунион. Като превантивна мярка използвайте специални ортопедични стелки, които можете да намерите във всяка аптека.
* Рискът от възникване на бунион се увеличава и при наследствена обремененост.
* Някои заболявания на костната система (артрит , артроза и т.н.), както и травмите или нараняванията на крака също предразполагат към възникването на бунион.
Как се лекува бунион?
Като за начало оставете крака в покой, което вероятно ще редуцира болката. Тоест избягвайте продължителното ходене и натоварване на крака, както и носенето на тесни и високи обувки. Правете си масаж, което се счита за ефикасно, макар и доста болезнено, лечение на бунион. Има и специални подплънки и шини за буниони.
А според проведени изследвания омега-3 мастните киселини помагат за намаляването на болките в ставите. А с подходяща диета могат да се намалят не само болките, но и растежа на бунион. Подходящи са и баните с лайка или смрадлика , както и лапите с хума(разредена само с вода до постигането на хомогенна смес) или с разтопен пчелен восък .
Варианти за лечение са също месната инжекция с кортикостероиди, прием на антибиотици и оперативна намеса, ако нищо друго не помага и болката се увеличава.
Какви обувки да изберем, за да избегнем болките в краката - видео
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВА ПЕТА С ОМЕКОТЕНА ЦЕНТРАЛНА ПЛОЧКА 544
ВИКТОРИЯ БЮТИ ДЕТОКСИКИРАЩИ ЛЕПЕНКИ ЗА КРАКА * 2
БОИРЕР МАСАЖОР ЗА ХОДИЛА модел FM 90
ПРОМОВАРИТЕКС СИЛИКОНОВА ПОДЛОЖКА ЗА СВОД 549
МЪЖКИ ОРТОПЕДИЧНИ СТЕЛКИ
ЕУЦЕРИН 10 % УРЕА КРЕМ ЗА КРАКА 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Болка и подуване в големия пръст на крака
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Домашни средства срещу студените ръце и крака
- Как да се справим с неприятната миризма на краката с домашни средства
- 8 упражнения при халукс валгус (изпъкнало кокалче на ходилото)
- Алтернативни начини за справяне с болка в краката
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с бунион без операция
- 7 упражнения срещу бричове, с които да стегнете бедрата вкъщи
- Болка в долната част на крака
Коментари към Бунион – резултатът от носенето на неудобни обувки