Виртуалната реалност намалява болката

Авторите на проучването от Вашингтонския университет с ръководител анестезиологът Сам Шарар са приложили терапия с виртуална реалност, включваща поставянето на главата на специален шлем с монитор. Той е разработен от Хънтър Хофман, експерт по когнитивна психология от същото учебно заведение.
В експеримента са участвали 25 души на възраст около и над 60 години, които са били подложени на слабо и интензивно "потапяне" във виртуална среда с помощта на програма, наречена Снежен свят /SnowWorld/. Участниците от групата, подложена на интензивно "потапяне" във виртуална среда, са се движили по виртуална пътека през леден каньон, населен от снежни човеци, пингвини, мамути и риби. Те са виждали всичко на дисплей, блокиращ по-голямата част от зрението им за действителния свят.
С натискане на бутона на мишката доброволците са могли да замерват със снежни топки всички създания. Изследваните лица освен това са чували стерео звук, като рев на мамут при удар със снежна топка, плясък от попадането на снежна топка в реката, музикален фон и други ефекти.
Доброволците от групата, подложена на слабо "потапяне" във виртуална среда, са използвали същата програма, но с дисплей, който не е блокирал видимостта им към реалния свят. Изображението освен това е било с по-ниска разделителна способност, не са били използвани звукови ефекти - обикновена разходка по пътека през снежен каньон. Специалистите са подложили доброволците на две термични симулации на болка от лумбална пункция за по 30 секунди - веднъж когато изследваните лица не са били във виртуалния свят и веднъж, когато са били "потопени" в него.
"Данните от симулацията показаха значително понижение на сензорните, емоционални и когнитивни компоненти на болката при пациентите и от двете групи, докато се намират във виртуална реалност, като по-силен е ефектът при хората, подложени на интензивна виртуална терапия", обяснява Сам Шарар.
Ефектът от този вид терапия е сравним с интравенозното прилагането на мощния опиоиден аналгетик хидроморфон, обясняват авторите на проучването. Настоящето изследване не сравнява ефекта от използването на виртуална реалност за контролиране на болката в различни възрастови групи.
Предишни проучвания на същия екип обаче са показали подобно понижаване на субективната болка при млади хора и при доброволци на средна възраст. Виртуална терапия се използва в няколко центъра по изгаряния в САЩ, както и при пациенти с психиатрични разстройства като фобия и симптоми на посттравматичен стресов синдром.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ
СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
ФАРМОНА НИВЕЛАЗИОН ТУРБО СЛИМ АНТИЦЕЛУЛИТНА ТЕРАПИЯ С КИСЕЛИНИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ И СТЯГАНЕ 200 мл
АПАРАТ УЛТРАЗВУКОВ КОЗМЕТИЧЕН И ТЕРАПЕВТИЧЕН CS-628A
Безплатна доставка за България!АМЕРИКАН КРЮ УКРЕПВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА ИЗТЪНЯВАЩА КОСА 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Кодеин
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Домашни средства за лечение на радикулитна болка
- Инжекционни кортикостероиди
Коментари към Виртуалната реалност намалява болката