Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък

Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък

от 15 юли 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки, което води до трайно увеличение на риска от развитие на опасна атеросклероза, според изследване на учени от Оксфордския университет, финансирано от Британската сърдечна фондация. Резултатите от проучването са публикувани в списанието „Circulation“.

Изследователите установяват, че високите нива на глюкоза, отличителен белег на диабета, засягат стволовите клетки в костния мозък*, превръщайки ги в бели кръвни клетки, наречени макрофаги. В резултат на това изменение макрофагите стават възпалителни и допринасят за развитието на атеросклеротични плаки, които могат да причинят инфаркт.

Тази констатация обяснява защо хората с диабет са изложени на повишен риск от сърдечен удар, дори след като нивата на кръвната захар са върнати под контрол – парадокс, който тревожи лекарите от години.

Приблизително пет милиона души в Обединеното кралство са диагностицирани с диабет, като рискът от инфаркт сред възрастните хора със заболяването е двойно по-висок. Тези открития предоставят нови възможности за лечение, което да намали вероятността от сърдечносъдови заболявания..

Проучването

По време на проучването екипът изследва разликите в белите кръвни клетки при хора с и без диабет тип 2. Изследователите извличат макрофаги от кръвни проби и ги култивират в среда с нормани нива на глюкоза. Клетките от лица с диабет тип 2 показват по-силна възпалителна реакция в сравнение с тези от хора без хроничното заболяване.

Учените извличат също стволови клетки от костния мозък на мишки с диабет и ги трансплантират на гризачи с нормални нива на кръвна захар. Паметта на костния мозък, взет от мишките с диабет, допринася за образуването на двойно повече атеросклеротични плаки при трансплантираните гризачи.

Когато екипът разглежда по-подробно макрофагите на мишките, открива, че тези, които са се образували от стволови клетки в костния мозък на животни с диабет, са били трайно променени, за да станат по-възпалителни.

В търсене на нови методи на лечение на диабет

Следващата цел пред екипа е откриването на нови методи на лечение въз основа на констатацията от настоящото проучване. Изследователите също така желаят да проучат дали краткотрайното повишение на кръвната захар при хора без диабет оказва същия ефект върху стволовите клетки.

„Нашето проучване е първото, което показва, че диабетът причинява дългосрочни промени в имунната система и че този факт обяснява трайното нарастване на риска от инфаркт.“, коментира Робин Чоудари, професор в Медицинския департамент „Radcliffe” към Оксфордския университет.

Според Чоудари трябва да се промени начини, по който лекарите мислят и лекуват диабета. Фокусирайки се твърде тясно върху контрола на нивата на кръвна захар, се обръща внимание само на част от проблема.

В момента на хората с диабет не се предоставят ефективни методи на превенция на сърдечносъдовите заболявания. Констатациите от проучването предоставят нови възможности за предотвратяване и лечение на усложненията на диабета, категоричен е ученият.

Проф. Нилеш Самани, медицински директор на Британската сърдечна фондация, казва: „Докато лечението на диабета се е подобрило, хората със заболяването все още имат повишен риск от инфаркт. Това изследване може да предостави част от обяснението защо това е така и потенциално да проправи път за нови методи за намаляване на риска от сърдечносъдови заболявания за милионите хора, живеещи с диабет.“

*Choudhury, P. Robin et al. Hyperglycaemia Induces Trained Immunity in Macrophages and Their Precursors and Promotes Atherosclerosis. Circulation. 2021.

Източник:

High blood sugar levels 'reprogram' stem cells: https://medicalxpress.com/news/2021-07-high-blood-sugar-reprogram-stem.html

Още по темата:
  • Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома
  • Прополисът намалява нивата на кръвната захар Прополисът намалява нивата на кръвната захар
  • Консумирането на леща държи нивата на кръвната захар под контрол Консумирането на леща държи нивата на кръвната захар под контрол
  • Бъдещето на неинвазивните методи за измерване на кръвна захар Бъдещето на неинвазивните методи за измерване на кръвна захар
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл
62.90лв. / 32.16 €

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл

ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл
97.00лв. / 49.60 €

ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл

БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
42.00лв. / 21.47 €

БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
158.00лв. / 80.78 €

МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

Безплатна доставка за България!
БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1
5.80лв. / 2.97 €

БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50
24.94лв. / 12.75 €

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50

Коментари към Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък
    www.framar.bg 
    на 19 November 2025 в 07:20
    Коментирайте "Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Повишена кръвна захар сутрин
  • Висока кръвна захар
  • КП № 78.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕКОМПЕНСИРАН ЗАХАРЕН ДИАБЕТ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • Инсулинова писалка
  • Феномен на зората (Dawn phenomenon)
  • Устройства за инжектиране на инсулин
  • Лечение на хипогликемия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Спасиха живота на жена с трансплантиран бъбрек и разкъсана аортаСпасиха живота на жена с трансплантиран бъбрек и разкъсана аорта

Спасиха живота на жена с трансплантиран бъбрек и разкъсана аорта

от 18 ное 2025г.Прочети повече
Кърмата на майка, преживяла тежко детство, влияе на темперамента на бебетоКърмата на майка, преживяла тежко детство, влияе на темперамента на бебето

Кърмата на майка, преживяла тежко детство, влияе на темперамента на бебето

от 18 ное 2025г.Прочети повече
Възстановяване от миокардитВъзстановяване от миокардит

Възстановяване от миокардит

от 18 ное 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 18 дни, 20 часа и 16 мин.

Гадене и лека болка сред преглед при гинеколог

преди 28 дни, 16 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от заболяването диабет?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА + ВИТАМИН B6 100 мл

ЛИБЕКСИН таблетки 100 мг * 20 ЗЕНТИВА

СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60

КОТ Д'АЗУР ELIXIR 37 LA NUIR TRESORE ПАРФЮМНА ВОДА 30 мл

ГРЕЙС КОЛ КРЕМ ЗА РЪЦЕ И НОКТИ КАДИФЕНА РОЗА И БОЖУР 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Лъчетерапията може да е ненужна за много пациенти с рак на гърдата

Коментар на: Д-р Радослав Радев от 18 ное 2025г. в 21:37:40

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 ное 2025г. в 16:53:27

ГИНОФИТ ЛАКТАЦИДЕН ГЕЛ 5 мл * 6

Коментар на: Ели от 18 ное 2025г. в 16:06:28

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 ное 2025г. в 15:22:42

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: . от 18 ное 2025г. в 15:14:34
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival