Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома

Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома

от 28 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Международен екип от лабораторията по геномен инженеринг към Московския институт по физика и технологии и Харвардското медицинско училище успява да култивира ретинални клетки, които след това се поставят в ретината. За първи път учени успешно присаждат ганглийни клетки (ретиналните неврони, които са напълно увредени от глаукомата) от стволови клетки, създадени в лабораторна среда. Експериментът е проведен върху мишки, като трансплантираните клетки не само, че не умират, но и оцеляват в продължение на година. Надеждата на специалистите е да се изградят специални клетъчни банки, които да позволят провеждането на индивидуални терапии спрямо нуждите на пациенти с глаукома.

Рискове при глаукома

Ретиналните ганглийни клетки, които обикновено глаукомата уврежда напълно, отговарят за пренасянето на зрителната информация до мозъка. Учените успяват не само да отгледат неврони (ретиналните ганглийни клетки се считат за специфичен вид неврони), но и да ги трансплантират в очите на мишки, така че да осигурят правилния локален растеж на изкуствената ретинална тъкан. Ако не се лекува, глаукомата може да нанесе необратими щети върху оптичния нерв, а оттам и до частична загуба на зрителното поле. В напреднала фаза дегенеративното заболяване може да доведе до пълна слепота.

„Ретиналните клетки са отгледани с помощта на специални органоиди, като тъканта расте в блюдо на Петри“, разказва Евгений Кегелес от лабораторията в Москва. След това готовите клетки се трансплантират в очите на лабораторни мишки, разделени в няколко групи. Руският екип има за задача да изолира повторно и да извърши анализ на присадените култури.

Симулация на увредена ретина при лабораторни мишки и успешно присаждане на ретинални клетки

Джулия Освалд, която е един от авторите на проучването и работи в института по изследвания, свързани с очното здраве, „Schepens“ в Харвард, пояснява: „Експериментите, които направихме върху мишки, ни помогнаха да намерим отговори на някои въпроси, касаещи замяната на ретинални клетки, като например дали донорски ганглийни клетки биха оцелели в болна и увредена ретина приемник и дали подобни трансплантации са удачни само при млади пациенти. В някои мишки инжектирахме микрогранули, които изкуствено да повишат вътреочното налягане, а в други предизвикахме невротоксичност по химичен път. И двата случая присадените клетки оцеляха в микросредата, която искахме да наподобява максимално увреденото око на пациент с глаукома. Открихме, че възрастта и мястото на трансплантация в самата ретина също не оказват влияние върху успеваемостта на процедурата.“

Трансплантираните клетки в ретината оцеляват 1 година

Според авторите трансплантираните клетки оцеляват в ретината на мишките 12 месеца, което е голямо постижение предвид кратката продължителност на живота на този животински вид. Макар че засичат сигнали от други неврони в ретината на животните, учените тепърва ще оценяват способността на клетките да пренасят информация.

Евгений Кегелес е убеден, че отгледаните клетъчни култури са присадени на подходящото място, а техните аксони достигат до мозъка. За съжаление, на този етап тяхната функционалност не може да бъде измерена напълно, тъй като е твърде малък броят на оцелелите по време на процедурата клетки.

Изследването доказва, че е възможно донорски клетки да се присадят, да формират синапси, да образуват аксони и да се интегрират успешно в ретината. То дава допълнителна информация за начина, по който те се развиват в приемната микросреда. Благодарение на нея експертите биха могли да намерят нови и по-ефективни механизми за подобряване функциите на присадените клетки, което би възвърнало зрението на пациенти с глаукома. „Важно условие обаче е клетките да са достатъчно на брой“, подчертава Кегелес.

50-100 дни растеж на човешки ретинални клетки в лабораторна среда

Отглеждането в лабораторни условия на миши ретинални клетки, взети от стволови, продължава около 21 дни, твърдят учените от Московския институт по геномен инженеринг. Разбира се, когато това стане приложимо и при хора, времето ще бъде много повече – между 50 и 100 дни.

Какво е имунна привилегия?

Пациентите с глаукома, които биха се подложили на подобна трансплантация, няма да чакат обаче толкова дълго. Според експертите е много малко вероятно болният да има нужда и да получи ретинална тъкан, отгледана от негови собствени стволови клетки. Причината е, че окото притежава така наречената имунна привилегия, която го прави адаптивно и намалява значително вероятността присадените клетки да бъдат отхвърлени. С други думи, за хората, които страдат от дегенеративното заболяване, могат да се създадат клетъчни банки с предварително отгледани и впоследствие замразени ретинални клетки от друг донор или от индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSCs), които се извличат директно от всяка соматична клетка. Когато в банките има запас от клетки, единственото, което предшества операцията е подборът на най-подходящите за него ретинални клетки.

Индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC)

Павел Волчков от лабораторията по геномен инженеринг в Москва разказва: „Нобеловата награда за индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC) бе връчена преди почти 10 години, през 2012 г. Отдавна утихна бурята покрай тяхното откритие и вече не са много колегите, които искат да се занимават с това. Време е вече не само да говорим, но и да работим, да използваме истински iPS технологии. Именно върху тях се гради нашето изследване, свързано с трансплантацията на ретинални ганглийни клетки. Имаме невероятната възможност да намерим още едно важно приложение на стволовите клетки. И макар че засега нашите наблюдения нямат нужната клинична стойност, вярвам, че сме съвсем близо до извършването на първата трансплантация върху пациент с глаукома.“

Екипът е силно обнадежден от факта, че присадените клетки в ретината оцеляват толкова дълго време и смята, че след десетина години технологията би могла да се използва в клиничната практика. 

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-04-stem-cells-glaucoma
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък Високите нива на кръвна захар „препрограмират“ стволовите клетки в костния мозък
  • Високите нива на замърсяване на въздуха повишават риска от развитие на глаукома Високите нива на замърсяване на въздуха повишават риска от развитие на глаукома
  • Капки за очи с куркумин лекуват глаукома в ранен стадий Капки за очи с куркумин лекуват глаукома в ранен стадий
  • Пиенето на горещ чай може да намали риска от глаукома Пиенето на горещ чай може да намали риска от глаукома
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл
62.90лв.

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл

ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл
97.00лв.

ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл

БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
42.00лв.

БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
158.00лв.

МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

Безплатна доставка за България!
БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1
5.80лв.

БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1

ТЕРСО ХИАЛ oчен разтвор с осмотично действие 10 мл
28.90лв.

ТЕРСО ХИАЛ oчен разтвор с осмотично действие 10 мл

Коментари към Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 02:31
    Коментирайте "Трансплантация на ретинални стволови клетки на пациенти с глаукома "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • д-р Грета Йорданова Петкова-Иванова
  • д-р Мария Стоянова Боюклийска
  • Д-р Нели Петрова Начева-Пешева
  • д-р Кремена Петкова Минкова
  • Д-р Надежда Пламенова Георгиева
  • д-р Райна Иванова Генова
  • д-р Росица Дянкова Дянкова
  • д-р Мария Маргаритова
  • д-р Йорданка Панайотова Атанасова
  • д-р Стефка Михайлова Здравкова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 416 дни, 9 часа и 4 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 1813 дни, 6 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 10 часа и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 3 часа и 23 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 10 часа и 15 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 17 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival