Възпаление на тъпанчето – причини, симптоми и лечение
Възпалението на тъпанчето (тъпанчева мембрана) е сравнително рядко състояние, което може да се дължи на редица причини – от бактерии до травма. Възпалената тъпанчева мембрана обаче може да има отрицателно влияние върху слуха, ако своевременно не се предприеме необходимото лечение.
Функция на тъпанчето
Тъпанчето представлява тънка, крехка и гъвкава мембрана, която се простира през ушния канал, като го отделя от средното ухо и в същото време играе важна роля за слуха. Когато звуковите вълни ударят тъпанчето, малките кости в средното ухо вибрират, предавайки нервните импулси към вътрешното ухо и след това към мозъка, където звуците в крайна сметка се интерпретират. Когато тъпанчето е възпалено, предаването на звуковите вибрации към вътрешното ухо е нарушено.
Последствията от нелекуваното възпаление са големи както за слуха, така и за речта, особено при малките деца, които е необходимо да чуват ясно, за да възпроизвеждат правилно думите.
Причини за възпаление на тъпанчето
Поради факта, че тъпанчето се намира в дъното на един затворен външен слухов проход, е възможно възпалението да възникне при нараняване, особено при небрежно почистване на ушната кал с остри клечки или други твърди предмети. Наблюдавани са възпаления в резултат на заболявания на съседни структури – остър отит на средното ухо (най-често срещаната ушна инфекция), екзема на кожата на външния слухов проход, особено агресивно протичащо при хора с диабет. Възпаление на тъпанчето може да се получи и при попадане на вода в ухото, тъй като прекомерната влага е благоприятна среда размножаване на бактерии. При проведени системни бактериологични изследвания са откривани различни микробиологични причинители, но най-често установяван е Pseudomonas aeruginosa.
Симптоми на възпаленото тъпанче
Възпалението на тъпанчето обикновено е придружено с други ушни проблеми, чиито симптоми често се припокриват. Някои от тях включват:
- болка в едното или и в двете уши;
- намален слух (обикновено временно);
- шум в ушите;
- силен сърбеж;
- изразен дискомфорт;
- фебрилна треска (телесна температура между 38,1 и 39 градуса);
- слабост;
- втрисане;
- обилно изпотяване;
- главоболие.
Заболяването започва най-често почти безсимптомно със слабо намаление на слуха и шум с ниска тоналност, понякога с пулсиращ характер, и постоянно миризливо гноетечение. Тези оплаквания могат да се засилят при допълнителна инфекция, което е предпоставка за поява на слаба болка дълбоко в ушния канал, която е възможно да се прояви и като невралгична с типичния си прорязващ характер.
Диагностика и лечение на възпалението
Диагнозата най-често е лесна и се поставя чрез оглеждане на тъпанчевата мембрана. При възпаление тя е силно променена - покрита с белезникав налеп и лесно кървяща при допир. Възможна е и появата на гранулационна тъкан, която отчасти или изцяло покрива площта на мембраната. Това придава вид на яркочервена повърхност.
Задължително се прави пълно кръвно изследване, което разкрива наличието на възпалителна реакция. При необходимост се взима проба от ексудат (възпалителна течност) от ухото за микробиологично изследване. За измерване на остротата на слуха и откриване на слухови нарушения се използва аудиометрия.
Принципите на лечение при възпалението на тъпанчето зависят от неговата същност. Повечето специалисти препоръчват първоначално да се използват антибактериални, противовирусни или противогъбични средства. Паралелно с тях се назначават нестероидни противовъзпалителни медикаменти. Провежда се също дезинтоксикация, а на самото ухо се прави промивка с антисептични разтвори.
healthline.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОТОМЕР СПРЕЙ 100 мл.
ОТОСАН конус за ушна хигиена * 2
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Инжекционни кортикостероиди
Коментари към Възпаление на тъпанчето – причини, симптоми и лечение