Генетична терапия лекува щети, причинени от инфаркт
Генетична терапия, която лекува щети причинени от инфаркт, откриха изследователи от Кралския колеж в Лондон. Терапията предизвиква сърдечните клетки да се регенерират след сърдечен удар.
Основната причина за сърдечната недостатъчност е инфарктът. Той се предизвиква от внезапно блокиране на една от сърдечните коронарни артерии, което засяга над 23 милиона души в света, според Световната здравна организация.
Пациентите преживели сърдечен удар, остават с постоянни структурни увреждания на сърцето чрез образуване на белег, който може да доведе до сърдечна недостатъчност в бъдеще.
При изследването екипът от изследователи добавя малко парче генетичен материал, наречен microRNA-199, на сърцето на свиня, след инфаркт на миокарда. Един месец по-късно се оказва, че е достигнато почти пълно възстановяване на сърдечната функция на животното.
„Това е много вълнуващ момент. След толкова много неуспешни опити за възстановяване на сърцето с помощта на стволови клетки, за първи път виждаме реално излекувано сърце при голямо животно.“, казва професор Мауро Джака.
Това е първата демонстрация, че регенерацията на сърцето може да бъде постигната чрез прилагане на ефективно генетично лекарство, което стимулира възстановяването на жизненоважния орган.
"Ще мине известно време, преди да пристъпим към клинични проучвания", обясни професор Джака.
medicalxpress.com, blog.cedars-sinai.edu
Коментари към Генетична терапия лекува щети, причинени от инфаркт