Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Бременност и майчинство Генът на бащата Igf2 променя начина, по който функционират клетките на плацентата

Генът на бащата Igf2 променя начина, по който функционират клетките на плацентата

от 12 юли 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Генът на бащата Igf2 променя начина, по който функционират клетките на плацентата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Екип от Университета в Кеймбридж открива, че копието на гена Igf2 на бащата променя начина, по който функционират клетките в плацентата, което от своя страна помага на плода да получава повече хранителни вещества.

Проучването

Учените търсят отговор на въпроса за механизмите на гена Igf2. Провеждат тестове с бременни мишки. Модифицират генома им по начин, който позволява изборно да изключат едно от двете копия (на бащата и на майката) на Igf2 само в клетките на плацентата.

Генът „инсулиноподобен растежен фактор 2“ дава инструкции за създаването на протеин. Подобно на инсулина, отговорен аз производството и контролирането на нивата на глюкоза, той подпомага растежа на плода и играе ключова роля в развитието на плацентата, на черния дроб, мозъка и другите тъкани на плода.

Следващият етап е да наблюдават какво е влиянието върху развитието на фетуса при премахването на майчините или на бащините копия на този ген.

Резултатите

Наблюденията и анализите показват ясно, че когато бъде премахнато копието на гена Igf2 от майката, това не оказва никакво влияние върху растежа на ембриона.

Когато обаче бъде изключено копието на гена от бащата, има много смущения. В тези случаи теглото на новородените мишки намалява с близо 9%. По-късно те много по-често страдат от диабет и затлъстяване в сравнение с гризачите от контролната група.

Проф. Аманда Сферуци-Пери, специалист по физиология на плода и плацентата, споделя: „Установихме, че бащиното копие на гена Igf2 заставя плацентата да произвежда сигнали, които намаляват чувствителността на майката към инсулина. Резултатът е, че тъканите на бременната жена започват да абсорбират много по-малко глюкоза, а това увеличава хранителните вещества за растящия в нея плод.“

Налага се още изводът, че неуспехите в програмата за растеж на ембриона са резултат от изключването на гена, което от своя страна рефлектира върху плацентата. Тя спира да произвежда хормоните, които намаляват чувствителността към инсулин в тялото на бъдещата майка. Резултатът е, че плодът в утробата започва да получава значително по-малко хранителни вещества и глюкоза. Това води до забавяне на развитието, но и други проблеми, свързани с липсата на захари в тъканите на бъдещите мишки.

Изтриването на Igf2 от сигналните клетки на плацентата засяга производството и на други хормони, които са отговорни за начина, по който панкреаса на майката произвежда инсулин и затова как реагират черния й дроб и други органи, свързани с метаболизма.

>>>Аномалии в плацентата крият риск от развитието на шизофрения

„По време на изследването разбрахме, че Igf2 контролира хормоните, отговорни за намаляването на инсулиновата чувствителност по време на бременността. Това означава, че тъканите на майката не поемат глюкоза и по този начин хранителните вещества са по-достъпни в кръвообращението и по-бързо и лесно се прехвърлят към плода“, обяснява проф. Аманда Сферуци-Пери.

бащин ген-плацента

Важен резултат от изследването е още и откритието, че именно Igf2 регулира подаването на сигнали към майката за разпределянето на хранителните вещества към плода.

„Изследването ни подчертава колко важно за здравето на потомството през целия живот е хранителните вещества да бъдат разпределяни контролирано. Показва ясно и пряката роля на плацентата“, казва проф. Сферуци-Пери.

Проблемите с храненето на плода са в състояние да окажат влияние върху здравето на нероденото дете, но могат да бъдат и основата за развитието на хронични заболявания.

За бащините и майчини гени и за плацентата

Бащините и майчини гени въздействат по различен начин. При настоящото проучване се изяснява, че и двата гена са максимално активни в клетките на плацентата. В същото време нероденото бебе „управлява дистанционно“ метаболизма на майка си и така двете са в постоянна хранителна битка, казват авторите на изследването.

>>>Завършено е разшифроването на целия човешки геном

От една страна тялото на майката иска бебето да оцелее, но от друга, тя трябва да поддържа достатъчно захари и мазнини за себе си, за да може да роди бебето и да го кърми, но и за може да има и други деца.
Гените, контролирани от бащата насърчават растежа на плода, докато тези на майката са склонни да ограничават растежа му.

бащин ген-плацента

„Смята се, че гените на майката, които ограничават растежа на плода, са всъщност начин тя да гарантира своето оцеляване“, подчертава проф. Сферуци-Пери.

Водещият проучването д-р Хорхе Лопес-Тело определя бащините гени като алчни и егоистични и склонни да манипулират ресурсите на майката в полза на фетусите, за да растат здрави и големи. Съществува, казва специалистът, потенциален конфликт между майката и бебето, в който плацентата и гените играят ключова роля.
Учените определят плацентата като удивителен орган и поясняват, че спомените за начина по който тя е функционирала оставят трайни следи както върху развитието на органите, така и върху функционирането им през целия живот.

Бъдещето на проучването

След настоящото изследване, резултатите от което са публикувани в Cell Metabolism, екипът насочва усилията си към това да разбере как Igf2 контролира хормоните на плацентата и каква точно правят те. Бъдещите изследвания ще помогнат за разработването на нови стратегии за поддържане на плацентата и за по-добро здраве на майките и бебетата.

Настоящото проучване е част от поредица, насочена към гена Igf2. През 2021 г. проф. Аманда Сферуци-Пери и колегите й откриват необичаен характер на взаимодействията между бащината версия и майчиното копие на гена Igf2. Изследването им тогава показва, че генът на бащата засилва притока на кръв към плода и го прави така, сякаш се опитва до осигури оцеляването на потомството на всяка цена. От своя страна генът на майката контролира и забавя този процес като по този начин предпазва организма на жената от изтощение.

Източник:

https://www.cchpr.landecon.cam.ac.uk/aggregator

Още по темата:
  • Продължителността на бременността зависи от плацентата Продължителността на бременността зависи от плацентата
  • Маларийни протеини могат да лекуват рак Маларийни протеини могат да лекуват рак
  • Забавеният растеж на някои ембриони може да бъде възстановен с помощта на ресвератрол Забавеният растеж на някои ембриони може да бъде възстановен с помощта на ресвератрол
  • Механизъм за подмладяване не позволява на клетките на миши ембриони да стареят Механизъм за подмладяване не позволява на клетките на миши ембриони да стареят
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100
22.20лв.

СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN
39.30лв.

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN

ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
29.10лв.

ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60

 АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
18.00лв.

АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ

АРОФОЛИКАЦИД таблeтки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
9.30лв.

АРОФОЛИКАЦИД таблeтки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули * 60 НУТРИГОЛД
36.30лв.

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули * 60 НУТРИГОЛД

Коментари към Генът на бащата Igf2 променя начина, по който функционират клетките на плацентата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Генът на бащата Igf2 променя начина, по който функционират клетките на плацентата
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 19:46
    Коментирайте "Генът на бащата Igf2 променя начина, по който функционират клетките на плацентата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Бременност и майчинство
  • Бременност
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
  • Лечение на хемороиди при бременност
  • Хорионна биопсия
  • Полезна или вредна е бирата по време на бременност
  • Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 269 дни, 9 часа и 33 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 269 дни, 9 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 3 часа и 57 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 20 часа и 38 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 3 часа и 29 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 10 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival