Голяма част от хората, работещи на смени, не се приспособяват към нощния труд

Учени от Университета „Уоруик“, съвместно с Université Paris-Saclay и Inserm, оспориха широко разпространеното твърдение, че работещите на смени се приспособяват към нощната работа, използвайки данни, извлечени от преносими устройства. Чрез наблюдение на здравни служители, работещи на смени, изследователите показват, че нощният труд не само нарушава значително качеството на съня и циркадния ритъм, но и че работниците могат да изпитат подобно смущение години по-късно.
Констатациите, докладвани в eBioMedicine, са най-подробният анализ на фазите на съня и циркадния ритъм на хората, работещи на смени, и първият, който наблюдава телесната температура.
Настоящото проучване демонстрира стойността на медицинския телемониторинг за идентифициране на ранни предупредителни признаци за рискове от различни заболявания, свързани с работата на смени, отваряйки възможност за подобряване на здравето на работниците.
>>> Безсънието може да увеличи риска от развитие на диабет тип 2
Проучването
За целите на проучването изследователите сравняват 63 медицински служители, поемащи три нощни смени на седмица, и 77 работници, които работят през деня, редувайки сутрешни и следобедни смени. И двете групи използват акселерометри със сензори за температура през деня и нощта в продължение на седмица, като данните са събирани от изследователски екип в Université Paris-Saclay и Inserm.
Акселерометърът измерва интензивността на движенията и позволява на учените да преценят каква е продължителността и колко пълноценен е сънят на участниците. Промените в температурата дават допълнителна информация за циркадния ритъм – вътрешният часовник на тялото, който координира фазите на почивка-активност, телесната температура и редица други телесни ритми.
Констатациите
Анализът на статистиците от Университета „Уоруик“ показва, че качеството на съня на работниците на нощна смяна е нарушено в сравнение с тези, които работят през светлата част на денонощието.
Използвайки информация от въпросници за хронотипите на участниците (характеристика на циркадните ритми), учените откриват, че сънят на тези, които работят през нощта, не корелира с техния хронотип. Това означава, че не спят в синхрон с вътрешния си часовник.
Важно е също да се отбележи, че при работниците, които в продължение на години работят на смени, все още се наблюдават отрицателните ефекти върху съня. Колкото повече човек работи нощни смени, толкова по-сериозни са циркадните нарушения*, което противоречи на широко разпространеното твърдение за адаптиране към нощния труд. Това откритие помага да се обясни защо предишни изследвания свързват нарушените циркадни ритми с дългосрочни рискове за здравето.
„Има погрешно разбиране, че нощният труд е просто неудобство, но ние доказахме, че може да бъде свързан със сериозни рискове за здравето. Не можем да избегнем работата на смени за много професии, като здравните работници, така че трябва да помислим какво може да се направи за подобряване на условията на труд и графиците на работниците на смени. По-доброто разбиране на биологичните механизми помага да се намерят варианти.“, коментира д-р Джулия Бретшнайдер от Департамента по статистика на Университета „Уоруик“. „Заедно с наши колеги разработихме рамка за статистически анализ, която позволява откриването на модели и предсказуеми фактори в сложните набори от данни, създадени от носимите технологии.“
Професор Франсис Леви от Université Paris-Saclay добавя, че „почти 20% от работниците, които работят на смени, не могат дори да коригират циркадните си ритми през свободното време, като тежестта на нарушенията има тенденция да се увеличава с броя на годините нощен труд.“
* Francis Levi et al. Digital circadian and sleep health in individual hospital shift workers: A cross sectional telemonitoring study. EbioMedicine. 27 June 2022.
Shift workers can't all adjust to a night shift, research finds: https://medicalxpress.com/news/2022-07-shift-workers-adjust-night
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС ГЛИЦИН капсули 1000 мг * 100
ИНА ЕСЕНШЪЛС БИО ЕТЕРИЧНО ЛАВАНДУЛОВО МАСЛО 10 мл
СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС
СЛИЙП ЗЕН капсули * 60
ВИРУ СЕЙФ таблетки за смучене * 60 + МЕЛАТОНИН таблетки * 20 НАТСТИМ
ВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦА ОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISCO) КЛАСИК 55/40/10 652
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Уролог споделя личния си опит и съвети за честото нощно уриниране
- Син лотос, Син египетски лотос
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Каква е връзката между съня и диабет тип 2
- Калифорнийски мак
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Проклятието на Ондин: синдром на сънната апнея
- Защо се будим в 3 през нощта и страдаме от безсъние?
Коментари към Голяма част от хората, работещи на смени, не се приспособяват към нощния труд