Защо не помним сънищата си

Сънищата могат да бъдат много различни всяка нощ – от смешни през страшни до откровено странни. Някои хора обаче не могат да си спомнят какво са сънували и това е напълно нормално. Всички сънуваме през нощта, но повечето от нас забравят сънищата си малко след като се събудят, независимо колко добра е паметта ни. Въпреки това някои фактори могат да ни попречат да си ги спомним, включително лош и непълноценен сън и различни нарушения на съня.
Причини да не помним сънищата си?
Човешкият мозък е една от основните причини да не помним сънищата си. Обикновено прекарваме около два часа на нощ в сънуване, но сънищата ни не се съхраняват в нашата памет.
„Ако не се събудите, докато сънувате активно, е малко вероятно да си спомните съня, освен ако не е бил изключително емоционално натоварен или стресиращ.“, коментира д-р Челси Роршайб, експерт по съня и невролог.
>>> Повтарящи се сънища – какво означават те и как да се справим с тях
Има обаче и други фактори, които влияят върху способността ни за запомняне, сред които:
Нарушения на съня
Нарушенията на съня могат да играят роля в запомнянето на сънищата. Сънната апнея, например, често води до увеличаване на кошмарите. Освен това по-тежките форми на разстройството могат да намалят значително способността за запомняне на сънищата през нощта.
Проучване, публикувано в Journal of Clinical Sleep Medicine, разкрива, че хората с тежка сънна апнея си спомнят по-малко подробности за съня си след събуждане.
Безсънието и други разстройства, при които REM цикълът се прекъсва, също могат да затруднят запомнянето на сънищата.
Лекарства
Приемът на определени лекарства и вещества, които потискат REM съня, като например някои антидепресанти и марихуана, може да повлияе на способността за запомняне на сънищата. Скорошно проучване, публикувано във Frontiers in Neurology, показва, че в допълнение към антидепресантите, психотропните лекарства също могат да окажат подобен ефект.
Възраст
Възрастта също може да окаже влияние върху способността за запомняне на сънищата. Доказано е, че възрастните хора е по-вероятно да забравят какво са сънували през нощта. Неотдавнашно проучване, публикувано във Frontiers in Neurology, разкрива, че жените са склонни да помнят по-дълго сънищата си, отколкото мъжете, независимо от възрастта им.
Как да запомним сънищата си?
Има няколко неща, които могат да се направят, ако човек желае да подобри способността си за запомняне на сънищата. Ето кои са те:
- Водене на дневник – Воденето на дневник на сънищата е едно от нещата, с които човек трябва да започне. Изграждането на подобен навик може да доведе до подобряване на способността за запомняне.
- Добра хигиена на съня – В допълнение към воденето на дневник на сънищата, изграждането на добри навици за сън също може да подобри способността за запомняне. Поддържането на редовен график на лягане и ставане е най-добрият начин да се осигури качествен сън, което пък от своя страна може да подобри паметта.
- Ограничаване на разсейването и стимулацията преди лягане – Превъртането в социалните медии и гледането на телевизия може да бъде силно разсейващо и да влоши качеството на съня и способността за запомняне на сънищата.
- Споделяне на сънищата – Споделяне на сънищата с близък човек веднага след събуждане може да ги затвърди в паметта. Разговорите на тази тема е възможно да помогнат човек да си припомни повече подробности или дори по-стари сънища.
- Why Can't I Remember My Dreams?: https://www.verywellmind.com/why-cant-i-remember-my-dreams-4144687
- Why Don’t I Remember My Dreams?: https://www.saatva.com/blog/why-dont-i-remember-my-dreams/
Често задавани въпроси
Защо не можете да си спомните сънищата си?
Обикновено човек помни само сънищата, които сънува точно преди да се събуди. Забравянето на сънищата също е доста често срещано явление. Ето защо записването или споделянето им може да подобри способността за запомняне.
Нормално ли да не можете да си спомните сънищата си?
Обичайно е да не помните всичките си сънища. Повечето хора са склонни да запомнят кратки откъси или образи. Въпреки това, ако се съсредоточите върху припомнянето им, с течение на времето ще разберете, че способността ви за запомняне се е подобрила.
Всяка нощ ли човек сънува?
Да, сънищата са естествена част от цикъла на съня. Те обикновено се появяват по време на REM фазата. Не всеки човек обаче помни всичките си сънища.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪНИЩАТА МИСТЕРИОЗНИЯТ ЕЗИК НА НОЩТА - ДЕНИЗ ЛИН - ШАМБАЛА
ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл
ПРАНАРОМ КОМБИНАЦИЯ ЗА ДИФУЗОР СЪН 30 мл
ПЕДИАКИД СЪН дъвчащи мечета * 60
РЕЛАКСОФИТОЛ капки 30 мл
НовНУТРИКОСТ SAM-E АДЕНОЗИЛМЕТИОНИН капсули 200 мг * 120
Безплатна доставка за България! ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Как да се справим с безсънието
- Калифорнийски мак
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Син лотос, Син египетски лотос
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Алтернативни средства против хъркане
- Липа
- Сънотворни средства
- Глог, Червен глог, Бял глог, Глогинка
Коментари към Защо не помним сънищата си