Защо се стряскаме преди заспиване
Едва ли има човек, който да не се е стряскал, докато заспива. Причина за тази наша реакция е измамното усещане, че сме подложени на неприятна и дори болезнена външна стимулация – силен и рязък шум, заслепяваща светлина, електрошок или гъделичкане по гърба и краката.
Специалистът по въпросите на съня д-р Рай Дасгупта, доцент по клинична медицина от медицинското училище към Университета на Южна Калифорния, пояснява: „Стряскането преди заспиване обикновено представлява единична силна конвулсия, която преминава през цялото тяло, като най-силно засегнати са крайниците. Тя може да ви събуди, преди да сте успели да се унесете.“
Преживяването е съпроводено от сърцебиене, учестено дишане, потене, „живи“ сънища или халюцинации. Научният термин за този тип стряскане при заспиване е „хипнически конвулсии“. Те се срещат както при мъжете, така и при жените, не са обвързани с възрастта и в повечето случаи са напълно безобидни.
Д-р Дасгупта допълва, че близо 70% от населението се стряскат насън. От медицинска гледна точка хипническите конвулсии са вид миоклонус – синдром, при който се наблюдават резки, неволеви движения, засягащи мускулите. Кихането е класически пример за миоклонус.“
Има ли връзка между стрясканията преди заспиване и начина ни на живот
Въпреки научните догадки, никой не може да каже със сигурност защо се стряскаме, докато заспиваме. Ако искаме да се случва по-рядко, е добре да ограничим приема на кофеин и да избягваме силния емоционален или физически стрес. Умората и недоспиването също оказват влияние върху честотата на хипническите конвулсии. Все пак специалистите са на мнение, че те не следват строга закономерност и обикновено засягат напълно здрави хора.
29-годишният Крис Брейтигън се стряска най-често, след като е излизал с приятели. „Не пия много, но, когато съм с компания се отпускам. Затова мисля, че при мен важна роля играе алкохолът“, казва той.
Кога стрясканията преди заспиване са повод за тревога
Няма лечение за хипнически конвулсии, тъй като те обикновено не крият риск за здравето. Според д-р Дасгупта консултацията с лекар е задължителна, ако:
- получаваме мускулни спазми през целия ден;
- сме се наранили вследствие на стряскане преди заспиване;
- си прехапваме езика по време на сън;
- страдаме от нощно напикаване.
Гърч и стряскане – по какво се различават
Възможно е да объркаме гърча със стряскане. Макар да изглеждат сходни, те се различават по това, че припадъците, придружени с гърч, могат да бъдат симптом на сериозно заболяване, докато хипническите конвулсии не са опасни и не са резултат от здравословен проблем. Те са неприятни и дразнещи, но не крият рискове.
Някои хора развиват тревожност и страдат от безсъние заради стрясканията, което от своя страна увеличава шанса те да се повторят.
Как можем да се предпазим от стрясканията, докато заспиваме?
Експертите смятат, че някои промени в начина ни на живот биха могли да намалят случаите на хипнически конвулсии.
Ограничен прием на кофеин
Известно е, че кофеинът нарушава качеството на съня. Затова би било добре да го избягваме в следобедните часове и вечер.
По-малко алкохол преди лягане
Също като кофеина, алкохолът се отразява негативно на съня ни. В началото ни помага да заспим, но, когато кръвта ни го разгради и действието му отслабне, се събуждаме (често посред нощ). Буденето води до натрупване на умора, която, както стана ясно, е една от причините за по-чести стряскания.
Медитация и осъзнатост преди сън
Техниките за релаксация вечер помагат на тялото, включително и на мускулите, да се отпуснат, което е предпоставка за по-малко хипнически конвулсии. Един от най-ефективните начини да заспим е като се съсредоточим върху дишането си – то трябва да е бавно и дълбоко.
>>> Добра хигиена на съня: Какви са ползите от създаването на здравословни навици
Навици за сън
Според д-р Дасгупта е добре да се придържаме към един и същи час на лягане, както и да ограничим максимално екранното време, тъй като светлината от телевизора или мобилния телефон възбужда нервната ни система. С напредването на възрастта става все по-трудно да заспим, което прави още по-важна ролята на добрата хигиена на сън.
Защо се стряскаме преди заспиване - видео
Sleep starts: Why your body 'hiccups' as you fall asleep: https://edition.cnn.com/2023/02/09/health/sleep-starts-hypnic-jerks-wellness/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮР НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН С ВКУС НА ЯГОДА желирани таблетки 1 мг * 60 0642
НовБИОВЕА L - ТРИПТОФАН капсули 500 мг * 60
ХИПНОС капки 50 мл
НовВАЛЕРИАНА + МЕЛАТОНИН таблетки * 20 СОФАРМА
ХИПНО ФИКС ЛЕНТИ * 24
НовОСТРОВИТ АКВА КИК ЛЕКА НОЩ саше 10 г * 24
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Син лотос, Син египетски лотос
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
Коментари към Защо се стряскаме преди заспиване