ГРИЖИ ЗА РОДИЛКАТА СЛЕД РАЖДАНЕТО

Спокойното протичане на бременността, без патологични усложнения и особено осигуряване на атравматично раждане без масивни разкъсвания на меките тъкани и без обилна кръвозагуба гарантира спокоен следродилен период. Сриктното спазване на правилата на асептиката и антисептиката предпазват родилката от поява на вторична инфекция.
Осигуряване на психически комфорт има особено важно значение за бързото протичане на възтановителните процеси. Непосредствено след раждането родилката остава под активно наблюдение с оглед предотвратяване на усложнения, които могат да възникнат. След сигурното им изключване родилката се превежда в родилно отделение заедно с новороденото. В съвременното акушерство се приема децентрализираната система при която майката и новороденото са в непрекъснат контакт. Бельото на родилката трябва да е съобразено със сезона и да е дезинфекцирано.
Ранното раздвижване на родилката е от особено значение, като по този по начин възстановителните процеси се ускоряват. По активната динамична дейност профилактира някои патологични отклонения като - емболии, тромбози и др.
Правилата на ранното раздвижване включват : сядане в леглото, пускане на краката извън леглото и тогава ставане права и раздвижване из стаята. Рано започналите и системно провеждане на физически упражнения имат определено значение за правилното протичане на следродилния период.
На родилката е необходимо да се създаде условия за пълноценна почивка и сън.
Храненето на родилката трябва да отговаря на съвременните изисквания. Разнообразната храна с увеличено колчество на течности и особено на соли е необходимо условие за бързото и възтановяване. В зависимост от сезона в менюто трябва да се включат плодове и зеленчуци, които не са само източник на витамини и соли, но и провокират и по-бързото възтановяване на ефективната перисталтика и дефекация (изхожане). В храната трябва да се съдържа и оптимално количество белтъчини и въглехидрати. Енергията за един прием и за цяло денонощие трябва да се съобразява и с лактацията, започваща първите дни след раждане.
Първораждащите престояват 1-2 дни повече от многораждащите в родилното отделение за активно наблюдение. При напускане на родилното отделение се дават навставления за поведението на родилката в домашна обстановка по отношение на двигателната активност, дневния режим и половия живот.
Външен тоалет на гениталиите - ежедневният двукратен тоалет е задължителен по време на възтановителния период след раждането, тъй като се отделя обилен лохиален секрет и ако не се елеминира има опасност от възникване на вторична инфекция. След привършване на тоалета гениталиите се подсушават със стерилна марля и пред вулвата се поставя стерилен памук или лигнин. Почистването трябва да се осъществява от горе на долу , по посока към ануса.
Грижи за коремната стена - вземат се мерки за да се предпази родилката от " висящ корем", диастаза на правите коремни мускули и спадането на вътрешните органи. Наред с гимнастическите упражнения, които са задължителни за всяка здрава родила жена, може да се препоръча и носенето на стегнат ластичен колан.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ СЛЕД РАЖДАНЕ - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
ПОДЛОЖКИ УНИВЕРСАЛНИ МАКСИ * 10
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ПАЛОМИТА ЗА РОДИЛКИ С КРИЛА ПАМУЧНИ * 10 бр.
КАНПОЛ МНОГОКРАТНИ ТЪНКИ БИКИНИ ЗА БРЕМЕННОСТ И ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ размер S/M * 2
КАНПОЛ МНОГОКРАТНИ ТЪНКИ БИКИНИ ЗА БРЕМЕННОСТ И СЛЕД РАЖДАНЕ размер L/XL * 2
КАНПОЛ БИКИНИ ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА размер M * 5 9/598
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Как да запазим здрави нервите си
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Навяхване на глезена в спорта
- И билките имат странични ефекти
- Тонизиране на долна част на гърдите с две прости упражнения
- Епизиотомия
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Как да стегнем отпуснатата след раждане и с възрастта вагина
- Синдром на илиотибиалния тракт
- Плантарен фасциит в спорта
Коментари към ГРИЖИ ЗА РОДИЛКАТА СЛЕД РАЖДАНЕТО